مردم طبق فرموده رهبری در منازل آیین اربعین را برگزار کنند

تهران- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرستی حجاج ایرانی با بیان اینکه امسال به دلیل شرایط شیوع کرونا کشور ایران هیچ موکبی در مراسم اربعین نخواهد داشت، تصریح کرد: الزامی است مردم بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری در منازل و از راه دور آیین اربعین را برگزار کنند.

حجت الاسلام سیدعبدالفتاح نواب روز چهارشنبه در حاشیه اولین همایش ملی اربعین پژوهی در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: برای برپایی موکب های ایرانی در اربعین هیچ برنامه ای وجود ندارد، زیرا زائری از سوی ایران به پیاده روی اربعین اعزام نمی شود اما پیاده روی در خود کشور عراق توسط مردم این کشور انجام می شود.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرستی حجاج ایرانی ادامه داد: برخی کشورها که سال گذشته حدود هزار زائر در اربعین داشتند، ممکن است امسال نیز حدود ۵۰۰ زائر اعزام کنند زیرا حضور زائران در پیاده روی اربعین از سراسر جهان اسلام کاهش پیدا کرده است اما در ایران به دلیل اینکه حضور زائران میلیونی بوده است، اعزام آنها بسیار خطرآفرین دارد.

حجت الاسلام نواب خاطر نشان کرد: در هفته های گذشته به دلیل ایام تعطیلی عاشورای حسینی بسیاری از مردم به مسافرت رفتند که باعث افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا شد؛ بنابراین نیاز است رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مورد بیماری کرونا انجام شود. حتی امام حسین (ع) نیز رضایت ندارند که شیعیان آنها به خاطر زیارت حرم ایشان آسیب ببینند و بیمار شوند.

چندی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که تعدادی از افراد بدون توجه به آیین نامه های موجود در خصوص برگزار نشدن آیین پیاده روی اربعین و به رغم اطلاع رسانی‌های رسمی باز هم به نقاط مرزی رجوع کرده و حتی با مرزبانان درگیری هایی داشتند.

حجت الاسلام نواب در این خصوص توضیح داد: این موضوع برای هفته های گذشته بوده و مشابه آن دیگر اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه ایران به دلیل شیوع بیماری کرونا هیچ موکبی در عراق برپا نمی کند و همچنین زائری نیز از ایران اعزام نمی شود، تاکید کرد: مقام معظم رهبری بیان کرده اند که مردم به همراه خانواده ها در منازل و از راه دور آیین و مراسم اربعین را برگزار کنند؛ بنابراین الزامی است مردم به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه لازم را داشته باشند و همچون سخنان ایشان رفتار و عمل کنند.

اربعین حسینی پنج شنبه ۱۷ مهر ماه و مصادف با ۲۰ صفر ۱۴۴۲ است. در سال های گذشته این آیین با حضور میلیون ها زائر و عاشقان اهل بیت به صورت پیاده روی از حرم امام علی (ع) تا حرم امام حسین (ع) انجام می شد که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا این مراسم از راه دور برگزار می شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =