۹ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۷
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84059987
۰ نفر

برچسب‌ها

کره شمالی: مساله ربوده شدگان ژاپنی حل شده است

پکن- ایرنا- یک روز پس از آنکه «سوگا یوشی هیده» نخست وزیر جدید ژاپن خواستار حل مساله ربوده شدگان ژاپنی شد کره شمالی بار دیگر با صدور بیانیه ای موضع خود مبنی بر حل و فصل شدن مسئله اتباع ربوده شده ژاپنی توسط پیونگ یانگ را تکرار کرد.

به گزارش ایرنا از تلویزیون ژاپن، بیانیه کره شمالی پس از آن صادر شد که «سوگا یوشی هیده» نخست وزیر ژاپن برای اولین بار پس از تصدی سمت نخست وزیری در ماه جاری با خانواده های اتباع ربوده شده در توکیو ملاقات کرد.

کره شمالی، آبه شینزو نخست وزیر سابق ژاپن را به خاطر پیگیری «خصمانه ترین سیاست در مقایسه با تمامی نخست وزیران پیش از خود با هدف منزوی و خفه کردن پیونگ یانگ از لحاظ سیاسی و اقتصادی» متهم کرد.

در این بیانیه از دولت سوگا به دلیل «صحنه عجیب و غریب گدایی از این و آن با یک خیال احمقانه و تقلید از تلاش آبه برای حل مسئله ربوده شدگان» انتقاد شده است.

سوگا در دیدار با خانواده ربوده شدگان گفت: در استفاده از تمام فرصت های ممکن برای رسیدن به پیشرفتی در مساله ربوده شدگان پیشگام خواهد شد.

تلویزیون ژاپن می گوید این اظهارات کره شمالی با هدف اثرگذاری روی دولت سوگا منتشر شده است.

ژاپن معتقد است کره شمالی ۱۷ شهروند این کشور را ربوده است توکیو همچنین پیونگ یانگ را به دست داشتن در ناپدید شدن شماری از اتباع این کشور متهم کرده است.

از ۱۷ شهروند ربوده شده ژاپنی ۵ نفر آنها در نخستین گفت و گوی 'کویزومی' نخست وزیر وقت ژاپن در سال ۲۰۰۲ میلادی با کره شمالی، آزاد شده و به ژاپن برگشتند،  کره شمالی می گوید ۸ نفر از ربوده شدگان نیز فوت شده اند ولی از ۴ نفر دیگر خبر ندارد و معتقد است این افراد اصلا وارد کره شمالی نشده اند.

با این حال کره شمالی بهمن سال ۱۳۹۷ برای نخستین بار از زنده بودن دو تن از ربوده شدگان در پیونگ یانگ خبر داد و اعلام کرد این دو نفر که اکنون با خانواده هایشان در پیونگ یانگ زندگی می کنند علاقه ای به بازگشت به ژاپن ندارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =