باید حافظ پیروزی هشت سال دفاع مقدس باشیم

کرمانشاه- ایرنا-یک رزمنده کرمانشاهی هشت سال دفاع‌ مقدس با بیان اینکه جنگ تحمیلی را رژیم بعث عراق با حمله به کشورمان آغاز کرد، گفت: دشمن موفق به گرفتن هدف خود و تصرف وجبی از خاک ایران اسلامی نشد که این بالاترین پیروزی برای جمهوری اسلامی است که باید همه ما حافظ و نگهدار آن باشیم.

امیر سرتیپ دوم بازنشسته ارتش جمهورری اسلامی ایران، «عبدالحسین احمدیان» که سال‌ها در جبهه‌های نبرد از این آب و خاک دفاع کرده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، سال‌های دفاع مقدس در استان کرمانشاه را ۱۰سال عنوان می‌کند و معتقد است که این استان مرزی از بدو پیروزی انقلاب تا شروع جنگ رسمی با عراق با مهاجمان در نبرد بوده و در طول ۲۴ساعت این تهاجم به ویژه به سمت دشت‌ذهاب انجام می‌شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا آغاز جنگ را از این استان مرزی می‌دانند، گفت: نخستین بمبارانی که عراق انجام داد به سمت پایگاه هوانیروز، فرودگاه و برخی از مناطق حیاتی کرمانشاه بوده است، صدام در آن زمان یک پاسگاه فرماندهی تشکیل داد و از ملک حسین رهبر اردن و برادر خانم وی دعوت کرد و نخستین گلوله را به سمت ایران شلیک کرد و به دنبال آن بمباران هوایی آغاز شد.

احمدیان پایان جنگ را نیز در استان کرمانشاه اعلام کرد و افزود: اصولا شهرهای مرزی و کرمانشاه نیز یکی از مناطق محوری جنگ محسوب می شوند. استان کرمانشاه بیشتر از ۱۰۰بار مورد حمله هوایی قرار گرفت و اهالی کرمانشاه با پایداری مقاومت کردند و شهر را تخلیه نکردند، در عملیات مرصاد با وجود اینکه نیروهای منافقین تا تنگه چهارزبر آمدند، کرمانشاه ایستادگی کرد.

امیر احمدیان؛ به تشریح عملیات مرصاد پرداخت و گفت: صدام یک عملیات گسترده ای را از جنوب آغاز کرده بود و زمانی که قطعنامه ۵۹۸ را بعد از یکسال پذیرفتیم منافقان گمان کردند که مردم از جمهوری اسلامی حمایت نخواهند کرد، در شرایطی که عراق حمله گسترده خود را آغاز کرده بود آنان نیز یک عملیات را در دست می گیرد و تصور می کنند که می توانند با عبور از کرند و اسلام آباد به کرمانشاه برسند و اقدام به سرنگونی نظام کنند.

وی افزود: این تحلیل غلط آنان را وادار کرد تا هواداران را از اروپا و آمریکا به تعداد ۱۵هزار نفر مرد و زن و با تجهیزاتی کامل به سمت ما هدایت کنند و پس از اینکه مناطق مرزی همچون قصرشیرین را پشت سر می گذارند در کمین نیروهای ما می افتند و عملیات مرصاد با رمز یا "علی علیه اسلام" صورت می گیرد و زمانی که از مرز به سمت چهارزبر می آیند با مقاومت مردم و رزمندگان مواجه می شوند و نمی توانند به تهران برسند.

احمدیان در پاسخ به این سوال که چرا هشت سال جنگ تحمیلی به دفاع مقدس تغییر نام یافته، افزود: در ارتش واژه هایی به نام تک با معنی حمله، پاتک حمله متقابل و دفاع به معنی عملیاتی که نیروها مقاومت می کنند و از پیشروی دشمن جلوگیری می کنند، وجود دارد این دفاع چون در مکتب توحید انجام شده و برای حفظ ارزش های دینی است دفاع مقدس نام گرفته است.

وی تاکید کرد، باید این پیروزی را پاس بداریم و نگه دار آن باشیم و آن را به آیندگان منتقل کنیم، هر نهادی به سهم خود وظیفه دارد این پیروزی را به مخاطبان خود یادآوری کند و ناگفته ها از حماسه ها را انتقال دهد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد، مردم این استان ۳۰ هزار ایثارگر شامل ۹ هزار و ۸۰۰ شهید، ۱۹ هزار جانباز و ۱۷ و ۵۰۰ آزاده تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

همچنین تقدیم ۸۵۰ زن شهیده، هزارو ۵۵۰ بانوی جانباز و ۷۵۰ شهید زیر ۱۵ سال از سندهای افتخار مردم این استان است، رتبه اول زنان جانباز کشور و دومین استان که بیشترین تعداد زنان شهیده را تقدیم انقلاب اسلامی کرده از آن کرمانشاه است.

بیش از ۲۷ عملیات طی دوران دفاع مقدس در کرمانشاه از جمله مرصاد، بازی‌ دراز، تنگ حاجیان، محمد رسول‌ الله (ص)، والفجر ۱۰، مطلع‌الفجر انجام شده و همچنین شهر نودشه و روستاهای زرده و دیره شهرستان دالاهو در دوران جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شد و اینها همگی سندی بر حقانیت و مظلومیت مردم این دیار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =