میانگین بلندمدت بارش در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت

گچساران - ایرنا - کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان بارش باران سال زراعی ۱۳۹۸-۹۹ نسبت به سال میانگین بلند مدت سالانه افزایش یافته است.

ولی بهره مند روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میزان بارش از مهر سال ۱۳۹۸ تا پایان شهریور امسال در کهگیلویه و بویراحمد ۵۴۲.۸ میلیمتر بوده در حالی که میانگین سالانه در استان ۵۴۲.۸ میلیمتر است. 

وی بیان کرد:میزان بارش باران  سال زراعی گذشته(از مهر سال ۱۳۹۸ تا پایان شهریور امسال )در ایستگاه های یاسوج ۸۷۸.۶ ،سی سخت۷۶۹.۴،دوگنبدان ۴۰۳،دهدشت ۵۶۸،لیکک ۳۵۱ و امامزاده جعفر۴۸۸.۹ گزارش شده است.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:میانگین بارندگی بلندمدت سالانه در ایستگاه های یاسوج ۸۰۴.۸ ،سی سخت۶۹۳،دوگنبدان ۴۳۰.۸،دهدشت۵۰۲،لیکک ۳۹۶و امامزاده جعفر ۴۲۹.۴ میلیمتر ثبت شده است.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بررسی نقشه های هواشناسی نشان می دهد بارش باران های پاییزی امسال در آذر ماه آغاز می شود در حالی که هرساله بارش ها از آبان شروع می شد.

ولی بهره مند اظهار داشت: بارش های پاییزی  امسال کهگیلویه و بویراحمد در فصل پاییز کمتر از نرمال خواهد بود.

بهره مند عنوان کرد:بررسی نقشه های پیش بینی  نشان می دهد بارش باران های زمستانی امسال در استان نرمال خواهد بود.

وی بیان کرد:به بارش هایی که به اندازه بارندگی های بلند مدت باشد بارندگی های نرمال می گویند.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد همچنین از افزایش دمای نیم تا ۱.۵درجه سانتیگرادی هوای برخی نقاط استان در پاییز امسال خبر داد.

بهره مند ابراز داشت: افزایش ابر،رگبار پراکنده و رعد و برق از پدیده های هواشناسی استان در ۲۴ ساعت آینده است.

وی عنوان کرد: در شبانه روز گذشته لیکک با ۳۷.۳ و یاسوج با ۱۰.۴ درجه سانتیگراد گرمترین و خنکترین نقاط استان گزارش شده است.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =