رفتارگریزی ترامپ در مناظره انتخاباتی زیر ذره بین کاربران مجازی

تهران-ایرنا- کاربران فضای مجازی پس از پخش مناظره دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۲۰۲۰ به حواشی ایجاد شده در این مناظره پرداختند و اغلب، مطالب انتقادی خود را به سمت رفتار نامناسب ترامپ روانه کردند.

به گزارش بخش داده کاوی ایرنا، نخستین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات آمریکا ساعت ۲۱ سه شنبه شب ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ ( ۴:۳۰ بامداد چهارشنبه ۹ مهر ۹۹ به وقت ایران )آغاز شد. این مناظره در شش محور سوابق ترامپ و جو بایدن، انتصاب قاضی جدید برای دادگاه عالی آمریکا، شیوع کرونا، وضعیت اقتصادی، اعتراضات نژادی و خشونت در شهرها و سلامت و انتخابات به مدت ۹۰ دقیقه برگزار شد. نکته قابل توجهی که در این مناظره وجود داشت این بود که ترامپ همواره سخنان بایدن را قطع می‌کرد و در نهایت بایدن مجبور به واکنش شد و از لفظ ساکت شو خطاب به ترامپ استفاده کرد. 
در این میان شبکه‌های خبری مطرح آمریکا از جمله سی ان ان به عنوان شبکه منتقد دولت ترامپ مصاحبه‌هایی را با کارشناسان و تحلیلگران داشتند و در همین راستا کارشناسان شبکه سی ان ان با اشاره به مناظره این دو نامزد اعلام کردند که رفتار ترامپ در قطع کردن مکرر حرف‌های بایدن و زیر پا گذاشتن مقررات توافق شده در خصوص مناظره، اهانت آشکار به همه مردم آمریکا بود. همچنین کارشناس و مجری شبکه سی ان ان بلافاصله پس از  پایان مناظره اظهار کرد که «این پر هرج و مرج ترین مناظره تاریخ انتخابات آمریکا بود. سراسر مناظره با قطع شدن حرف‌های بایدن از سوی ترامپ همراه بود و حملات ترامپ به پسر جو بایدن.» او در ادامه  مردم آمریکا را بازنده مناظره دانست و این مناظره را یک فاجعه نام برد. در واقع عملکرد ترامپ بیشترین حملات را از سوی کارشناسان به سمت او روانه کرد و همچنین نتیجه نخستین نظرسنجی درباره عملکرد دونالد ترامپ و جو بایدن نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در اولین مناظره انتخاباتی هم نشان داد که بایدن با ۶۰ درصد در مقابل ترامپ با ۲۸ درصد، فرد پیروز در این مناظره بوده است.

انتقاد توئیتری‌ها از مناظره ترامپ و بایدن

کاربران فضای توئیتر بیشترین واکنش را به این مناظره داشته و آن‌ها از طیف‌های مختلف سیاسی درباره اولین مناظره ترامپ و بایدن اظهار نظر کرده‌اند. نکته قابل توجه این است که اکانت‌هایی متعلق به کاربران عرب زبان هم در این راستا توئیت‌هایی را منتشر کرده‌اند.

تعدادی از کاربران توئیتر به تاثیر مناظرات آمریکا در بازارهای جهانی و تاثیر انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا بر وضعیت کشور ایران اشاره کرده‌اند. کاربری نوشته است: «به نظرتون در مناظره اول ترامپ و بایدن چه کسی برنده خواهد شد؟ حساسیت اولین مناظره برای بازارهای جهانی بسیار بالاست ذهن سهامداران ایرانی هم تا حدود زیادی درگیر انتخابات ۱۳ آبان آمریکاست هرچند شخصا فکر میکنم حتی با انتخاب بایدن، هیچ اتفاق موثری بین ایران و آمریکا رخ نخواهد داد!»

گروهی از کاربران به حواشی این مناظره که به دلیل رفتار ترامپ و بایدن ایجاد شد، اشاره کرده و مطالبی انتقادی را درباره این مناظره منتشر کرده‌اند.  شخصی نوشته است: «چند نکته و حاشیه از مناظره اول:- بایدن یه جا به مسخره راجع به حرفهای ترامپ با لهجه عربی گفت 'انشالله'- وقتی مجری از ترامپ پرسید 'نژادپرستان رو محکوم میکنید؟' جواب داد: '‌من بهشون میگم بشینند و آماده باشند'- اولین بار بایدن وسط حرف ترامپ پرید ولی ترامپ خیلی بیشتر این کارو کرد.»

کاربری منتشر کرده است: «مناظره بایدن باترامپ ننگ آورترین مناظره تاریخ امریکاست.دراین مناظره هیچ حرف کارشناسی زده نشد.بایدن در مناظره به ترامپ گفت: خفه شو!ترامپ هم که قبلا او را معتاد نامیده بود در بخشی از سخنانش گفت:تو در مدرسه نفر آخر کلاست بودی!افول انسانیت را به عینه باید دید.»

فرد دیگری توئیت کرده است: «این بهترین خلاصه از  مناظره دیشب بایدن و ترامپ است. بایدن به او می گوید می شود خفه شو؟! آدم های محترم در امریکا آرزو کرده اند کاش مردم جهان این مناظره را ندیده باشند!»

تعدادی نیز به انتقاد از ترامپ پرداخته و رفتار  نامناسب او را در مناظره زیر سوال برده‌اند. کاربری در این راستا نوشته است: «در مناظره شگرد موفق بایدن وقتی بود که او به شکل مستقیم و با نگاه به دوربین با مردم آمریکا صحبت می کرد. از این شیوه چندبار به خوبی بهره برد. ترامپ هم انگار همان ترامپ صفحه توییتره ،  از شاخه به شاخه پریدن و شارلاتانیسم مندرس در مناظره و :درختی که تلخ است وی را سرشت...»

شخصی  در این رابطه نوشته است: «کاربری نوشته بهترین استراتژی برای پیروزی ترامپ در مناظره اینه که تمام ۹۰ دقیقه رو اجازه بده بایدن نطق کنه»


‏حواشی مناظره دو نامزد آمریکایی در تلگرام و اینستاگرام

‏کانال‌های داخلی و بیگانه خبری مانندخبر فوری، خبرهای فوری/مهم،  تسنیم، فارس، امتداد و... قبل از شروع مناظره بایدن و ترامپ به انتشار اخبار و گمانه زنی‌هایی درباره این مناظره پرداختند. اما پس از پخش مناظره کانال‌های مذکور درباره اظهارات دو نامزد انتخابات آمریکا و حواشی ایجاد شده در این مناظره مطالبی را منتشر کردند. این در حالی است که محتوای سخن این نامزدها کمتر دیده شده و رفتارهای نامناسب آن‌ها سوژه خبری شده است.  کانالی نوشته است: « اوج اخلاق در مناظره ریاست جمهوری آمریکا: بایدن خطاب به ترامپ: خفه شو! وقتی ترامپ بارها و بارها وسط صحبت‌های رقیبش پرید، بایدن عصبانی شد و چندبار خطاب به ترامپ گفت: خفه شو مرد!»

کانال خبری  اخبار فوری / مهم منتشر کرده است: «مناظره اول، آشوب مطلق» پس از اولین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ تحلیلگران و رسانه‌ها واکنش‌های مختلفی داشتند.وب‌سایت شبکه سی‌ان‌ ان تیتر «مناظره اول، آشوب مطلق» را برای جمع‌بندی و تحلیل مناظره اول بین دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا انتخاب کرد.»

کاربران اینستاگرام نسبت به دو شبکه اجتماعی دیگر کمترین واکنش را به این مناظره داشته‌اند.برخی رسانه های فارسی زبان  مانند انتخاب، خبرگزاری صدا وسیما از جمله رسانه‌هایی بودند که به بازتاب سخنان ترامپ و بایدن پرداخته و به حواشی این مناظره اشاره کرده‌اند.

رسانه‌ای نوشته است: «جو بایدن در اولین مناظره انتخاباتی با دونالد ترامپ، گفت که «ترامپ می‌خواهد مردم را از حق بهداشت رایگان محروم کند»، ترامپ با تاکید براینکه «اوباماکر فاجعه» است، گفت: من می‌خواهم به مردم حق انتخاب بدهم. اوباماکر فاجعه و زیادی گران است.»

رسانه دیگری بیان کرده است: «بر اساس نظرسنجی سی‌بی‌اس نیوز، شریک آمریکایی بی‌بی‌سی نیوز، جو #بایدن برنده اولین مناظره ۹۰ دقیقه‌ای بین نامزدها شده است. در این نظرسنجی‌ها، ۴۸ درصد می‌گویند بایدن برنده شده است، در حالی که ۴۱ درصد می‌گویند #ترامپ پیروز مناظره است. ۱۰ درصد هم می‌گویند عملا دو رقیب مساوی شده‌اند. مفسران اما می‌گویند پس از یک شب ناخوشایند، بازنده واقعی کشور بود. به نظر می‌رسد نظرسنجی‌ها نیز تحلیل مفسران را تقویت می‌کند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =