دستگاه‌های متولی نسبت به شناسایی شرکت‌های صوری اقدام کنند

تهران - ایرنا - رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر نظارت‌های مدام بر فعالیت شرکت‌ها گفت: دستگاه‌های متولی باید نسبت به شناسایی شرکت‌های صوری اقدام کنند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ذبیح الله خداییان در نشست با اعضای هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران که با حضور سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی و تعدادی از معاونان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد، با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون حمایت از تولید و اشتغال به عنوان نیاز اساسی امروز جامعه، اتکا به صنعتگران و کارآفرینان و حمایت از آن‌ها را به عنوان یکی از راه‌های غلبه بر مشکلات کنونی کشور مورد اشاره قرار داد.

وی با تاکید بر تشریک مساعی دستگاه‌های متولی به منظور رفع مشکلات تولید کنندگان و فراهم سازی زمینه برای سرمایه گذاری، از رسیدگی به امور مرتبط با تولید کشور و کمک به تولیدکنندگان به عنوان اقدامی خداپسندانه یاد کرد.

خداییان اظهار داشت: در زمان ثبت یک شرکت، شناسنامه‌ای به آن شرکت ارائه و همه اطلاعات هویتی در آن شناسنامه قید می‌شود ولی پس از آن وظیفه دستگاه‌های متولی است که با نظارت مداوم نسبت به شناسایی شرکت‌های صوری اقدام و با متخلفان برخورد کنند.

معاون رییس قوه قضاییه با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک ارتباط بسیار تنگانگی با بخش تولید و صنعت و معدن دارد، گفت: از شروع کسب و کار و ثبت شرکت تا ثبت برند و علایم تجاری و طرح‌های صنعتی و تغییر شرکت، این سازمان به مراجعین خدمت رسانی انجام می‌دهد.

خداییان اظهار داشت: هر چند اداره ثبت شرکت‌ها تمام تلاش خود را در چهارچوبی که قانون اجازه داده است برای اعتبار سنجی و شناسایی متقاضیان ثبت شرکت‌ها انجام می دهد اما نباید انتظار داشت شرکت هایی که ثبت می شوند مرتکب جرم یا تخلف نشوند زیرا در زمان ثبت شرکت امکان احراز این امور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه باید با نظارت پسینی اجازه تخلف به شرکت را نداد، افزود: در ثبت شرکت‌ها مانند  بسیاری از کشورها که اولین اقدام برای شروع کسب و کار است، باید فرایندها موجب تسهیل امور شود تا متقاضیان بتوانند ظرف چند ساعت شرکت خود را ثبت کنند ولی پس از آن دستگاه‌های دیگر باید نظارت کنند که آیا شرکت ثبت شده کار را پیش می‌برد یا صرفا برای گرفتن وام و امثال آن نسبت به ثبت اقدام کرده است، چراکه این موضوعات در زمان ثبت شرکت احراز نمی‌شود.

این مسئول عالی قضایی با تاکید بر اینکه قوانین باید به گونه‌ای باشد که شروع کسب و کار را روان کند، از قوانینی که با تکلیف به نهادهای مختلف همچون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موجب کندی فضای کسب و کار می‌شوند، انتقاد کرد.

خداییان به رییس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ماموریت داد که با توجه به ارتباط با کارشناسان سازمان مالکیت جهانی و تفاهم نامه‌های منعقده با کشورهای معتبر جهان در زمینه برندسازی و تجارت، در زمینه آموزش اقدامات لازم را انجام دهند و در این زمینه به خانه صنعت، معدن و تجارت ایران کمک کنند.

وی همچنین با استقبال از پیشنهاد اعضای خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نسبت به امضای تفاهم نامه مشترک، آمادگی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را در این زمینه اعلام کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بخشی از اظهاراتش، گفت: بر اساس تاکیدات ریاست معظم قوه قضاییه مبنی بر عدم تعطیلی کارخانه‌ها و بخشنامه صادره از ناحیه ریاست محترم قوه قضاییه در این خصوص، این موضوع در واحدهای اجرای اسناد رسمی، مورد توجه قرار می‌گیرد و رعایت می‌شود.

معاون رئیس قوه قضاییه از صدور مصوبه‌ای به ادارات ثبت اسناد و املاک سراسر کشور پیرامون نحوه استفاده از نظرات کارشناسی خبر داد و گفت: بر این اساس نباید صرفا از کارشناسان خاصی در ارزیابی ها استفاده شود و کارشناسان باید متعدد باشند و ارجاع امور به آنها صورت الکترونیکی انجام شود تا هرگونه زمینه سوء استفاده از بین برود.

وی خطاب به رئیس اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تاکید کرد که با برگزاری جلسات مشترک با اعضای خانه صنعت، معدن و تجارت در جهت تسهیل امور برای تولیدکنندگان گام بردارند و نتایج آن به ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک منعکس شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =