کوچ پاییزه عشایر کهگیلویه وبویراحمد آبان ماه آغاز می شود

گچساران- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: براساس تصمیم ستاد کوچ،کوچ پاییزه عشایر استان به مناطق قشلاقی از ابتدای آبان ماه امسال آغاز می شود.

غلام حسین حکمتیان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زمان کوچ پاییزه عشایر با مشارکت رسانه های ارتباط جمعی و مسئولان امور عشایر کهگیلویه وبویراحمد به اطلاع این قشر تولیدکننده رسیده و با  افرادی که تا پیش از زمان تعیین شده اقدام به کوچ کنند برخورد می شود.

وی ابراز داشت:هشت گروه نظارت در گلوگاه های کهگیلویه وبویراحمد از کوچ زودهنگام عشایر به مناطق قشلاقی پیشگیری می کنند.

عشایر کهگیلویه وبویراحمد بهار و تابستان را در مناطق شمالی استان و استان های فارس، اصفهان و  چهارمحال بختیاری می گذرانند.

وی بیان کرد: ورود زودهنگام دام به مراتع مناطق قشلاقی باعث مصرف اندک مراتع باقی مانده سال قبل می شود واین امر سبب می شود که مراتع مناطق گرمسیری فرصت کافی برای رویش و رشد نداشته و در نتیجه با نخستین بارندگی گونه های گیاهی خوش خوراک مصرف و فرصت رشدبرای آنان از بین می رود.

حکمتیان تصریح کرد:عشایر در هنگام کوچ پروانه چرای دام تمدید شده را به همراه داشته باشند.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به اینکه ۲ برابر میزان ظرفیت دام در مراتع  استان نگهداری می کند گفت: با آن دسته از عشایر که بیشتر از پروانه اقدام به نگهداری دام کنند برخورد خواهد شد.

حکمتیان تاکید کرد:کاهش میزان سهم علوفه برای هر راس دام، کم شدن وزن و درآمد بهره برداران،فقر مراتع و کاهش پوشش پوشش گیاهی که منجر به فرسایش خاک می شود از پیامدهای وجود دام بیشتر از ظرفیت در مراتع است.

۲۵ اتراقگاه در مسیر کوچ عشایر کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که تعدادی از آنها به سکو، انبارهای ذخیره، لوله کشی انتقال آب، برق و سایر زیرساخت‌ها تجهیز شده است.

عشایر استان سالیانه ۴۳هزار و ۶۵۰ تن محصول شامل گوشت قرمز، شیر،کشک ،روغن و پشم تولید و روانه بازارهای مصرف می کنند.

سالیانه ۳۵ هزار تن شیر، هفت هزار و ۹۰۰ تن گوشت قرمز،۶۰۰ تن پشم و۱۵۰ تن کشک و روغن از سوی جامعه عشایر کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود.

تولید سالیانه صنایع دستی عشایر استان را نیز ۱۰ هزار متر مربع برآورد شده است.

سرپرست اداره کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد برای انجام مطلوب فرایند کوچ دستگاه های اجرایی، منابع طبیعی، علوم پزشکی و امورعشایر با هم مشارکت می کنند.

براساس مصوبات ستادکوچ کهگیلویه وبویراحمد تامین امنیت دام ودارایی های عشایر با مشارکت نیروی انتظامی،کمک برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی انتشار ویروس کرونا به کمک علوم پزشکی،تامین امنیت ایل راه ها با مشارکت راه و  شهرسازی وخدمات حین کوچ با مشارکت امور عشایر انجام می شود.

مهران کدخداپور اظهارداشت:با اشاره به در پیش بودن فصل کوچ عشایر به مناطق قشلاقی از عشایرنشینان خواست تا مراقبت های فردی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا مانند شست و شوی مداوم دست ها، فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک را حین کوچ رعایت کنند.

وی بیان کرد: برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا به مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد برنامه های جامعی تدوین شده است.

وی ابراز داشت:ضدعفونی مخازن ذخیره آب و تانکرهای آبرسانی سیار از جمله این برنامه هاست.

کدخداپور اظهار داشت: هم اکنون کار تعمیر تجهیزات آبرسانی سیار به مناطق عشایری استان در دست انجام است.

سرپرست اداره کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ساماندهی ۹۰ فروشگاه توزیع آرد و۳۰ فروشگاه توزیع نفت از جمله برنامه های در دست انجام برای استقبال از کوچ عشایر به مناطق قشلاقی است.

۱۲ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.

هشت ایل بومی و سه ایل غیربومی با ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =