دانشگاه‌های زنجان بر مدار پیشرفت و توسعه

زنجان - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر به زنجان و بازدید و افتتاح طرح‌های مختلف دانش بنیان و کسب و کار، با ابراز رضایت از روند پرشتاب رشد استان در این حوزه، بر سخنان روسای دانشگاه‌های زنجان در این خصوص صحه گذاشت و بر لزوم حمایت از این حرکت‌های روبه توسعه تاکید کرد.

دانشگاه‌های زنجان طی چند سال گذشته در حوزه علمی و فناوری رشد خوبی داشته اند به طوریکه هر کدام از مراکز دانشگاهی استان متناسب با ظرفیت و پتاسیل های مختلف می کوشند به چشم انداز و اهداف ترسیم شده خود برسند، هر چند موانعی بر سر راه وجود دارد، اما دانشگاهیان معتقدند که با همدلی، همراهی و حمایت های بی شائبه مسؤولان استانی و کشوری می توان به این مهم دست یافت.  

بر این اساس روز سه شنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی که با رویکرد اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید و با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار شد، چند تن از روسای دانشگاه‌ها، مراکز پارک و علم و فناوری و دیگر نخبگان به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

رییس دانشگاه زنجان به عنوان نماینده روسای دانشگاه‌های این استان با اشاره برنامه دانشگاه ها گفت: رویکرد مراکز دانشگاهی استان رسیدن به تجاری‌سازی با تبدیل علم به فناوری است.

محسن نجفیان افزود: طی سال گذشته و در سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به این استان و بازدید از دانشگاه‌ها، مصوبات مربوط به دانشگاه زنجان بطور کامل محقق شد.  

وی با بیان اینکه این معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با اقدامات خوب مانع بروکراسی اداری شده است، اضافه کرد: تسریع در کارها موجب دلگرمی شده که امیدواریم این استان نیز با توجه به ظرفیت های بالا در حوزه فناوری به پیشرفت لازم برسد.

 نجفیان ادامه داد: رویکرد امروز دانشگاه‌ها در کل کشور و استان زنجان به این شکل است که در کنار آموزش و پژوهش، توجه ویژه‌ای به فناوری دارند تا علم و دانش را به فناوری تبدیل کرده و سپس به مرحله تجاری‌سازی برسانند.

وی اظهار داشت: دانشگاه‌های استان به دنبال این هستند که دانشجویان مستعد در کنار تحصیل با مفاهیم کسب و کار به صورت عالمانه آشنا شده و با برخورداری از مهارت‌های مختلف و ثبت شرکت های فناور با این تجربه از دانشگاه خارج شوند.

نجفیان خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط امروزی و معضل اشتغال، تولید و دیگر مسائل دیگر در جامعه، اقتصاد دانش بنیان است که می تواند گره های اصلی جامعه را حل و فصل کند و در این راستا  کسب و کارها از دانشگاههای آغاز شود.

وی اضافه کرد: به این مهم باید توجه داشت که ساختار وزارت علوم برای این ایده و هدف، طراحی نشده و ضعف زیادی در این زمینه وجود دارد اما حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این ضعف را پوشش می‌دهد و گام های وزارت علوم نیز می تواند اثرگذار باشد.

نجفیان با بیان اینکه دانشگاه زنجان به عنوان دانشگاه مادر استان زنجان حدود ۱۰ هزارو ۴۰۰ دانشجو دارد، ادامه داد: ۴۰ درصد این دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند که دانشجویان این واحد دانشگاهی در ۹۱ رشته - گرایش کارشناسی ارشد و ۴۳ رشته گرایش دکتری تخصصی تحصیل می‌کنند و ۴۱۵ عضو هیات علمی تمام‌وقت نیز مشغول خدمت رسانی هستند.

وی اظهار داشت: این میزان منابع از استعداد بسیار بالایی برای تحقق تجاری‌سازی با تبدیل علم به فناوری برخوردار است.

نجفیان با اشاره به اینکه دانشگاه زنجان، پارک علم و فناوری ندارد، افزود: امیدواریم مرکز رشد واحدهای فناور این دانشگاه بتواند در اندازه و قواره پارک علم و فناوری، ظاهر شود.

وی افزود: مجتمع فناوری این دانشگاه نیز از جمله مجتمع های بی نظیر کشور است که با توجه به امکانات لازم فاز اول آن افتتاح خواهد شد و فاز دوم این پروژه نیز طراحی شده که امیدواریم حمایت های لازم برای اجرا و تکمیل آن انجام گیرد.

به گفته نجفیان، فاز دوم مجتمع فناوی دانشگاه زنجان ارتباط زیادی با رشته های کشاورزی دارد چراکه این واحد دانشگاهی از جمله دانشگاه‌های موفق درحوزه علوم کشاورزی به شمار می رود.

وی ابراز امیدواری کرد که مصوبات سفر اخیر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به زنجان با توجه به ماه‌های پایانی دولت دوازدهم با شتاب بیشتری پیگیری و محقق شود که این امر چشم اندار بهتری را ترسیم می کند.

 زنجان، نیازمند ایجاد مرکز نوآوری معدنی

رییس پارک علم و فناوری استان زنجان نیز با بیان اینکه جوانان علاقه‌مند به کسب و کارهای دانش‌بنیان را آموزش داده و از آن‌ها حمایت می‌کنیم گفت: اما ادامه این کار، نیازمند سرمایه گذاری هوشمند است.

داود مرادخانی اظهار داشت: بعد از گذشت سه سال از تاسیس پارک علم و فناوری استان که با استارتاپ‌ها شروع شد، از این مرحله عبور کرده و بر روی سرمایه‌گذاران، کار می کنیم تا ادبیات سرمایه‌گذاری استارتاپ‌ها را به آن‌ها آموزش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ظرفیت‌های مناسبی در استان وجود دارد که تونسته‌ایم آن‌ها را پای کار بیاوریم اما در اکوسیستم دانش‌بنیان، شتاب‌دهنده نداریم که تحقق آن نیازمند کمک و حمایت است.

رییس پارک علم و فناوری استان زنجان ادامه داد: دانشگاه‌های استان، علاقه‌مند ایجاد مراکز رشد و نوآوری هستند و در این خصوص شرکت های بزرگ استان پای کار آمده اند و تلاش می شود اکوسیستم شتاب دهنده نیز اضافه شود.

مرادخانی با اشاره به تدوین نقشه راه علم و فناوری در هشت محور توسط معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری برای سال جهش تولید، گفت: بر این اساس، پارک علم و فناوری استان نیز تلاش کرده تا برنامه‌های خود را در راستای این محورها پایه‌گذاری کند.

وی به ظرفیت های این استان در حوزه برق اشاره کرد و گفت: ۷۰ درصد صنعت برق فشار قوی با مشارکت بخش خصوصی و دیگر دانشگاه‌های انجام می شود که با همکاری ذینفعان تلاش می شود نقش آفرینی در این زمینه بیش از گذشته پررنگ تر باشد.

این مسؤول با تاکید بر اینکه استان زنجان، نیازمند ایجاد مرکز نوآوری معدنی است، ادامه داد: گردش مالی سالانه صنعت سرب و روی و فروش حاصل از شمش آن بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار در سال است که با اضافه شدن خرید و فروش سایر مواد معدنی و فلزی، عدد قابل توجهی می شود.

مرادخانی خاطرنشان کرد: این صنعت از مشکلاتی مانند بهره وری پایین، قیمت تمام شده، تکنولوژی فرسوده، خام‌فروشی و پسماندها رنج می‌برد که تمام آنها به نوعی توسط استارتاپ‌ها قابل حل است که راه‌اندازی مرکز نوآوری مواد معدنی با حمایت معاونت علمی و فناوری امری ضروری است.

وی اضافه کرد: این استان رتبه هفتم در تولید ماهی سردآبی کشور را دارد و اگر ۱۷۰ هزار تن تولیدات ماهی در کشور باشد این استان ۱۷ هزار تن آن معادل  ۱۰ درصد سهم کل کشور را بدون دسترسی به منابع آبی را در اختیار دارد.

رییس پارک علم و فناوری استان زنجان ادامه داد: در صورت حمایت این اکوسیستم توانایی تولید ۷۰ هزار تن ماهی سردآبی در سال را دارد.

رییس بنیاد نخبگان استان زنجان نیز در ادامه جلسه گفت: زنجان استانی مستعد سرمایه‌گذاری است که هدف بنیاد، شناسایی، جذب و پشتیبانی مادی و معنوی و کمک به اثرگذاری نخبگان است.

سیف‌الله رسولی ادامه داد: برای اولین‌بار با معرفی ۲۴ نفر از اساتید دانشگاه‌ها در صدد تشکیل هسته‌هایی با عنوان طرح شهید احمدی‌روشن هستیم که بتواند مشکلات دستگاه‌های اجرایی استان را حل کند و تاکنون ۵۰ درصد دستگاه‌ها با این طرح موافقت کرده و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با تخصیص بودجه ۷۰۰ میلیون تومانی در این امر همکاری می‌کند.

وی اضافه کرد: مدیران با احصای مشکلات جاری خود و با ارجاع آن به بنیاد نخبگان استان، از پتانسیل این بنیاد در استان استفاده کنند تا علاوه‌ بر حل مشکل دستگاه‌ خود، خدمات بهتری را به شهروندان ارائه کنند.

 ولی‌الله بیات مدیرعامل شرکت پارس‌سوئیچ نیز با اشاره به اثرگذاری بالای استان زنجان در صنعت برق کشور، اظهار داشت: ۶۰ درصد تجهیزات برق فشار قوی کشور در این استان تولید می‌شود که سبب شده زنجان به عنوان یکی از قطب‌های برق کشور تلقی شود و این جایگاه با ایجاد آزمایشگاه فشار قوی تقویت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پارس سوئیچ استان دست نخبگان و فعالان را برای همکاری های بین بخشی و ارتقای فعالیت های ترسیم شده به گرمی می فشارد و در این راه از هیچ تلاشی مضایقه نمی کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =