واکسن آنفلوآنزا بزودی به گروه‌های پرخطر تزریق می‌شود

زاهدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: مردم سیستان و بلوچستان برای دریافت واکسن آنفلوآنزای فصلی به این دانشگاه مراجعه نکند زیرا واکسن بزودی برای گروه‌های پرخطر در چند روز آینده به صورت سیستمی عرضه می‌شود.

به گزارش ایرنا دکتر محمد هاشمی شهری شامگاه سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه سیستان و بلوچستان اظهارداشت: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما با هدف تامین و حفظ سلامت آحاد جامعه بویژه گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر از ابتلا به آنفلوآنزای فصلی، واکسن به صورت تدریجی و مرحله‌ای به واجدان شرایط تزریق می‌شود.

وی بانوان باردار و بیماران دچار ضعف سیستم ایمنی از جمله مبتلایان به سرطان، گیرندگان پیوند اعضا، بیماران دیالیزی، زندانیان، سالمندان، معلولان بهزیستی، مبتلایان به تالاسمی ماژور، هموفیلی و کادر بهداشت و درمان را جزو واجدان شرایط اولیه دریافت واکسن برشمرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: با توجه به اینکه سهمیه واکسن آنفلوآنزا به صورت تدریجی و مرحله‌بندی شده به این دانشگاه تخصیص خواهد یافت،بنابراین توزیع و تزریق واکسن بر اساس اولویت‌های اعلام شده خواهد بود.

وی افزود: همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با توجه به شیوع ویروس کرونا برای کاهش احتمال خطر ابتلا در اثر تجمع و ازدحام با تماس تلفنی و تعیین وقت قبلی از شهروندان واجد شرایط دعوت خواهند کرد تا با در دست داشتن کارت ملی برای تزریق واکسن رایگان به پایگاه‌های تعیین شده مراجعه کنند.

هاشمی شهری با بیان اینکه قدرت انتشار و انتقال ویروس آنفلوآنزا به اندازه کرونا شدت ندارد، اظهارداشت: با توجه به شرایط کنونی و بحران کرونا چنانچه وضعیت استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و شستشوی دست‌ها به همین روال باشد احتمال کاهش زمینه آلودگی به ویروس آنفلوآنزا وجود دارد ضمن اینکه این واکسن مصونیتی در مقابل ابتلا به کرونا ایجاد نخواهد کرد.

وی افزود: واکسن آنفلوآنزا بعد از در اختیار گرفتن بین بیماران و افراد از پیش تعیین شده در داروخانه‌های تحت پوشش دانشگاه توزیع می‌شود تا در اختیار عموم مردم قرار گیرند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: سیستان و بلوچستان از نظر ابتلا به کرونا با رعایت دستورالعمل‌ها از سوی شهروندان و فرهنگ سازی مطلوب انجام شده در استان در وضعیت مناسبی قرار دارد به طوریکه میزان ابتلا، مرگ و میر کمتر از میانگین کشوری است.

وی گفت: این دانشگاه با در اختیار داشتن ۹ بیمارستان تحت پوشش تمعیدات لازم را برای روزهای سرد پیش رو برای شیوع ویروس کرونا اندیشیده و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

هاشمی شهری انجام افزون‌بر پنج هزار سی تی اسکن شناسایی ویروس کرونا در بیمارستان بوعلی زاهدان را تنها بخشی از امکانات این دانشگاه برای تشخیص و کنترل ویروس کرونا عنوان کرد.

وی با بیان اینکه کمبودی در زمینه وسایل حفاظت شخصی در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان وجود ندارد افزود: این دانشگاه به منظور پیشگیری از هرگونه مشکلی اقدام به دپوی مقداری از ملزومات حفاظت شخصی کرده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه سرعت انتشار ویروس کرونا افزایش و سن ابتلا به آن کاهش یافته است از رسانه‌ها خواست همچون گذشته این دانشگاه را برای فرهنگ سازی دستورالعمل‌های بهداشتی یاری کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =