مسئول سیاست خارجی اتحادیه خواستار پایان سریع درگیری‌ها در یمن شد

لندن – ایرنا – مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در دیدار با «فیصل بن فرحان» وزیر امورخارجه عربستان در بروکسل، نسبت به تحولات یمن ابراز نگرانی کرد و از تمام طرف‌ها خواست به درگیری‌های فاجعه‌بار در این کشور پایان دهند.

به گزارش ایرنا از سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، جوسپ بورل ضمن ابراز تمایل به کاهش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا از راه‌حل سیاسی و گفت‌وگو در این زمینه حمایت می‌کند.

عربستان‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس ۲۰۱۵ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.

از سویی، انصارالله پس از آن که عربستان توافق آتش‌بسی را که خود اعلام کرده بود، نقض کرد، حملاتش را به مراکز حساس نظامی سعودی از سر گرفته است.

منابع خبری چندی پیش گزارش دادند که پادگان نیروهای نظامی وابسته به ریاض در نزدیکی مرز یمن و عربستان مورد حمله موشکی نیروهای انصارلله قرار گرفت و در جریان آن ۱۰ نظامی کشته شدند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن با اشاره به اینکه این حمله با موشک بالستیک «ذوالفقار» و به وسیله ۴ پهپاد «صماد ۳» صورت گرفته، گفت که این حمله در پاسخ به تجاوز ادامه دار دشمن و ادامه محاصره کشور یمن صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه عربستان همچنین درباره تحولات شرق مدیترانه، لبنان، لیبی، عراق، شاخ آفریقا و گذار سیاسی در آفریقا گفت‌وگو کردند.

بورل بر لزوم سرعت بخشیدن به گفت‌وگوها درباره بهبود وضعیت حقوق بشر در عربستان نیز «که برای طرف اروپایی بسیار حائز اهمیت است» تاکید کرد.

گفتنی است که هفته گذشته ۲۴ کشور بیانیه ای را علیه عربستان سعودی به دلیل نقض مکرر حقوق بشر در این کشور تنظیم کردند که در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو قرائت شد.

کشورهای تنظیم کننده بیانیه نگرانی عمیق خود را در خصوص بدرفتاری مقامات سعودی با مخالفان، بازداشت های غیرقانونی، اعمال شکنجه و برگزاری دادگاه های یک طرفه علیه فعالان مدنی به ویژه روزنامه نگاران و زنان ابراز کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =