استان قزوین، نیازمند احداث ۲۰ پایگاه اورژانس شهری و جاده‌ای است

قزوین- ایرنا- سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قزوین، محدودیت فضای فیزیکی را مشکل اصلی اورژانس استان دانست و گفت: در حال حاضر نیازمند ایجاد ۱۰ پایگاه در مناطق شهری و ۱۰ پایگاه در جاده‌ها هستیم.

به گزارش ایرنا، سهیل سلطانی سه شنبه شب در جلسه علنی شورای شهر قزوین، افزود: هم اکنون پایگاه‌هایی در سطح استان در کانکس و در یک اتاق انجام وظیفه می‌کنند و ظرفیت آنها تنها ۲ نفر است.
 وی اظهار داشت: افرادی که در اورژانس و فوریت‌های پزشکی فعالیت می‌کنند در خط مقدم جبهه درمان و سلامت قرار دارند و در ۲۴ ساعت در فضایی بسیار محدود مشغول خدمت رسانی هستند.
سلطانی تصریح کرد: ارتقای کیفیت خدمات‌رسانی به مصدومان و بیماران در سال‌های اخیر در اورژانس مورد توجه قرار گرفته و میانگین حضور نیروهای اورژانس بر بالین بیماران، در شهرها هشت دقیقه و در جاده ۱۵ دقیقه است.
وی گفت: به طور میانگین بالغ بر سه هزار تماس در شبانه روز با مرکز فوریت‌های استان گرفته می‌شود که متاسفانه بخشی از آنها مزاحمت‌های تلفنی و تماس‌های غیر مرتبط است.
سرپرست اورژانس استان با اشاره به اقدامات توسعه‌ای که در ناوگان اورژانس قزوین صورت گرفته است، تصریح کرد: با توجه به کمبودهای موجود متوسط زمان رسیدن اورژانس به محل حادثه در عملیات‌های شهری و جاده‌ای کاهش محسوسی داشته و برای رسیدن به زمان استاندارد نیاز به ساخت پایگاه‌های جدید داریم.
وی بر مساعدت دستگاه‌های اجرایی، مجموعه مدیربت شهری و شوراها جهت فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم از جمله تامین اعتبار، تخصیص زمین و نیز اختصاص خطوط ویژه عبور خودروهای امدادی در مسیرهای پرترافیک شهرها و جاده‌ها تاکید کرد.
این مسوول با اشاره به نقش کلیدی اورژانس هوایی برای انتقال مصدومان و نجات جان آنها در شرایطی که امکان امدادرسانی آمبولانس‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: اورژانس هوایی با هدف گسترش پوشش امدادرسانی و ارایه فوریت‌های پزشکی در شرایط خاص و اضطراری خدمت می‌کند.
وی افزود: هم اکنون یک هلی کوپتر به همین منظور اجاره کردیم و ماهانه ۱۰۰ میلیون تومان و هر ساعت ۱۹ میلیون تومان برای آن پرداخت می‌کنیم.
سلطانی با بیان اینکه هفت آمبولانس سالم در اختیار داریم که انتقال ۲ بیمار را به صورت همزمان پوشش می‌دهند، خاطر نشان کرد: همچنین  بیمارستان صحرایی استان یکی از بزرگترین بیمارستان‌های صحرایی کل کشور است که در  ۴۸ ساعت با کلیه امکانات بیمارستانی شامل اتاق عمل و رادیولوژی تجهیز می‌شود.
وی تاکید کرد: مشکل اصلی ما در احداث پایگاه‌های اورژانس، فضای فیزیکی است و در صورت تامین زمین از سوی شهرداری هزینه ساخت را اورژانس کشور تامین خواهد کرد.
یک عضو شورای شهر قزوین نیز در این نشست گفت: احداث پایگاه اورژانس که مستقیما با جان شهروندان مرتبط بوده و می تواند گام موثری در جهت حفظ سلامت مردم باشد ضروری است.
زهرا یوسفی افزود: از شهرداری می‌خواهیم لایحه ای برای اختصاص زمین به اورژانس و مرکز فوریت‌های پزشکی قزوین به شورای ارائه کند تا با بررسی لازم، واگذاری زمین به این امر اختصاص یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =