۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84059301
۰ نفر

برچسب‌ها

آزادی بیان به سبک مدیرعامل جدید بی‌بی‌سی

لندن – ایرنا – مدیرعامل بی‌بی‌سی با اجرای دستورالعمل جدیدی به کارکنان این شبکه هشدار داده که از سوء گیری‌های سیاسی در شبکه‌های اجتماعی دوری کرده تا اخراج نشوند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، «تیم دیوی» که اوایل ماه جاری میلادی (سپتامبر) سکان بی بی سی را دست گرفت، با ایراد سخنانی در نشست کمیته پارلمانی فرهنگ و رسانه انگلیس تصریح کرد با کارکنانی که خلاف این دستورالعمل رفتار ‌کنند برخورد انضباطی کرده و تا پای اخراج آن‌ها پیش خواهد رفت. 

وی توضیح داد: اقدامات انضباطی ما خیلی شفاف است و افراد متخلف را از فعالیت در توئیتر تعلیق خواهیم کرد. دیوی درباره چگونگی این اقدام هم گفت؛ به افرادی که مایل هستند برای بی‌بی‌سی کار کنند اعلام می‌کنیم که حساب توئیتری خود را حذف کنید. اگر کسی بعنوان چهره بی‌بی‌سی شناخته می‌شود نباید در مسائل سیاسی حزبی ورود کند.

رئیس بی‌بی‌سی گفت که در گذشته مطالبی از سوی کارکنان این شبکه در توئیتر منتشر شده که اعتبار این سازمان را خدشه دار کرده است.  

به نظر مدیرعامل جدید بی بی سی، این رسانه باید "پیشتاز بی طرفی" باشد. این درحالیست که در هفته‌های اخیر، شماری از برنامه ها و مجریان برنامه‌های ورزشی و خبری بی بی سی، به علت سوگیری و داشتن گرایش خاص، مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

 تیم دیوی گفت منظور وی از بی طرفی کارکنان بی بی سی، نداشتن گرایش سیاسی، پیروی از حقیقت و طرفداری نکردن از یک دستور خاص است. شماری از مجریان و گزارشگران بی بی سی، در شبکه های اجتماعی فعالند و از گرایش سیاسی یا اجتماعی خود حمایت می کنند. 

 به گفته مدیرعامل جدید بی بی سی، ارزش های دموکراتیک همچون برگزاری مناظره های عادلانه یا مبارزه با نژادپرستی نباید در این رسانه از بین برود بلکه برنامه ها باید براساس حقیقت طلبی و نه جهت گیری سیاسی یا اجرای یک دستور خاص تولید شود.

دیوی پیش از پیوستن به بی بی سی در سال ۲۰۰۵ میلادی، مشغول فعالیت های بازاریابی بود. او در آوریل سال ۲۰۰۵ میلادی به عنوان مدیر بازاریابی، ارتباطات و مخاطبان به بی بی سی پیوست و سپس به عنوان مدیر امور شنیداری و موسیقی برگزیده شد تا به عنوان عضو هیات اجرایی، مسوول همه شبکه های رادیویی بی بی سی و موسیقی در این سازمان شود. درژوئیه سال ۲۰۰۹ میلادی، روزنامه گاردین وی را در فهرست یکصد فرد بسیار متنفذ در رسانه ها قرار داد.   

در ۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۲ که مدیرعامل سازمان بی بی سی استعفا کرد، دیوی به مدت ۴ ماه به عنوان جانشین مدیرعامل کار کرد.او سپس مدیر ارشد اجرایی سرویس جهانی بی بی سی (BBC Worldwide) شد که در آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی با با استودیوهای بی بی سی، ادغام شد و وی مدیریت این واحد جدید را برعهده گرفت.

به عقیده کارشناسان بی‌بی‌سی نمی‌تواند یک شبکه خبری مستقل باشد، چون هزینه های آن از بودجه عمومی کشور تامین می‌شود، بنابر این فعالیت آن تحت نظارت دولت انگلیس است.

بودجه بی بی سی توسط دولت تعیین، از سوی مجلس تصویب و توسط مردم پرداخت می‌شود. طبیعی است که هزینه کرد بودجه بر اساس سیاست‌های کلان کشور تحت نظارت دولت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =