ایجاد گفتمان بین نسلی در دفاع مقدس به روایت حبیب احمدزاده

تهران - ایرنا - نویسنده فیلم سینمایی «اتوبوس شب» ضمن تشریح چگونگی ایجاد گفتمان بین نسلی در دفاع مقدس خاطرنشان کرد: شهدا نرفتند که مردم گریان زندگی کنند بلکه برعکس شهدا به خاطر ایجاد احساس پیروزی و نشاط جان خود را بر کف نهادند.

به گزارش ایرنا، حبیب احمدزاده روز سه شنبه در وبینار بیان تجارب زیسته زنان از تاریخ شفاهی، ادبیات، عکاسی و سینمای دفاع مقدس که به مناسبت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس در دفتر معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد، درباره چگونگی گفتمان بین نسلی در سینمای دفاع مقدس افزود: پرداختن زیاد به گذشته چندان پیوند دهنده نسل امروز با دیروز نیست.
وی ادامه داد: مهم این است هنری بکار رود که نسل جدید را جذب کند تا آنجا که سالن نمایش را ترک نکنند.

کارگردان فیلم مستند «آخرین تیر آرش» با تاکید بر اینکه وقتی نتوانیم وقایع جنگ را به درستی بیان و تبلیغ کنیم مسیر را اشتباه رفته ایم، تصریح کرد: شهدا نرفتند که مردم گریان زندگی کنند بلکه برعکس شهدا به خاطر ایجاد احساس پیروزی و نشاط جان خود را بر کف نهادند. 
احمدزاده یادآور شد: تفکری که با لذت همراه نباشد عمری کوتاه دارد.

زنان دفاع مقدس، معلم ثانی زنان جهان هستند
شهدخت پورابراهیم محقق در حوزه زنان دفاع مقدس نیز سخنران دیگر این وبینار بود و با بیان اینکه حضور خواهرانی که در جنگ شرکت می‌کردند متاسفانه به دلیل اینکه داوطلبانه بود و نه سازمان یافته، ثبت نمی شد، گفت: نقش بانوان در دوران مبارزه پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از جنگ به ویژه دوره بسیار سخت دفاع مقدس و در عرصه های مختلف، موثر، ممتاز و بی جایگزین است. 
وی ادامه داد: زنان علاوه بر مشارکت در میدان جنگ، در میدان بازسازی هم حضور پیدا کردند و نشان دادند که چه فرزندانی را تربیت کرده‌اند. 
پورابراهیم در بخشی دیگر از سخنان خود به ابعاد روانی و عاطفی حضور زنان در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و اظهار داشت: ایجاد علاقه ‌و احترام به همسران شهدا و رزمندگان، تربیت فرزندان با ایمان و شجاع و فرستادن فرزندان به جبهه و همچنین صبوری و افتخار به شهادت فرزندان و گذشتن از همه آنان در راه اسلام و ایجاد فرهنگ روحیه مقاومت و پایداری از عمده نقش زنان در حوزه روانی و عاطفی دفاع مقدس بود.
وی یادآور شد: در جمع بندی رشادت های زنان در پشت جبهه تا خط مقدم می توان زنان را سنگربانان ارزش های اسلامی، معلم ثانی برای زنان جهان و الگوی صبر و استقامت و مشارکت در همه صحنه ها تا پیشخدمت در نهضت و جهاد دانست. 

۳۰۵ اثر در حوزه دفاع مقدس به قلم زنان است
حکمت بروجردی پژوهشگر حوزه زنان هم در این نشست به آثار نگاشته شده در حوزه دفاع مقدس به قلم زنان پرداخت و یادآور شد: از میان ۱۶ هزار و ۴۳۰ کتاب دفاع مقدس، ۳۰۵ جلد کتاب به قلم زنان به رشته تالیف درآمده است.
وی با تاکید بر اینکه از میان این آثار، ۲۰۱ اثر خاطره نگاری، ۳۳ پژوهش، ۳۹ کتاب شعر  و ۹۱ داستان است، یادآور شد: بیشترین آثار مربوط به سپاه پاسداران است. 
بروجردی افزود: از میان ۲۶۳ پایان نامه، ۱۳ پایان نامه در حوزه دفاع مقدس به زنان اختصاص دارد. 
وبینار «بیان تجارب زیسته زنان از تاریخ شفاهی، ادبیات، عکاسی و سینمای دفاع مقدس» با معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =