بلند قامتان طلایی‌پوش نصف‌جهان در سودای قهرمانی

اصفهان- ایرنا- تیم والیبال فولاد مبارکه سپاهان در فصل جاری برای دومین سال پیاپی در لیگ برتر در سودای کسب جام قهرمانی این رقابت‌هاست که این مهم با تمرین و تلاش و برنامه‌ریزی بازیکنان و درایت و مدیریت مربی آن دور از دسترس نیست.

به گزارش ایرنا، والیبال نصف جهان همانند سایر رشته‌های ورزشی به خصوص فوتبال دارای پیشینه ورزشی قوی است و روزگاری در این شهر از سال ۱۲۶۰ خورشیدی با شکل گرفتن مدارس جدید و اختصاص ساعتی برای ورزش دانش آموزان، والیبال به عنوان یک رشته ورزشی مورد توجه مدیران و مربیان آموزشی قرار گرفت.

در آن زمان مدرسه محیط مناسبی برای کشف استعدادهای ورزشی دانش آموزان، گسترش ورزش استان شد تا جایی که در حدود سال ۱۳۰۰ بعد از تاسیس مدارسی چون علمیه، همایونی، باقریه شهشهان، باقریه چهارسوق، علیه، ایمانیه، اسلامیه، بلدیه در شهر اصفهان بیشتر بازیهای محلی و بومی و برخی ورزش های جدید از جمله والیبال در آنها انجام می شد.

بر اساس اسناد موجود، اصفهان بعد از تهران نخستین شهری بود که در امر توسعه ورزشی والیبال فعالیت داشته است و نخستین رقابت بین استانی این ورزش مسابقه ای بود که بین دو تیم والیبال کالج اصفهان و کالج البرز تهران که در سال ۱۳۰۶ برگزار شد.

نخستین باشگاه هایی که در اصفهان فعالیت ورزشی در آنها آغاز شد، باشگاه ورزشی کازرونی، این باشگاه در سال ۱۳۲۵ به مالکیت و مدیریت مرحوم کازرونی در خیابان عباس آباد اصفهان شروع به کار کرد.

بعد این تاریخ باشگاه های ورزشی منجمله دارائی، شاهین ، تربیت، سرباز، دخانیات، برق، خانه جوانان، کاخ جوانان، ذوب آهن، سپاهان، شهناز، پاس، جوانان، سیمان سپاهان، هسا، صنعت فرش، تاج، بوستان، فلات ایران در آغاز و پیدایش والیبال در اصفهان تأثیرگذار بودند.

علاوه بر این مسابقات والیبال لیگ سراسری ایران با عنوان جام پاسارگاد که در سالهای ۱۳۵۳- ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ انجام شد و مسابقات بین‌المللی دهه فجر و لیگ‌های برتر و دسته اول باشگاه ها از سال ۱۳۷۲ تاکنون از اهمیت ویژه‌ای در توسعه این رشته ورزشی داشته اند.

با این حال اصفهان سهم زیادی در این پیشرفت داشته و تیم ذوب آهن اصفهان که زمانی در والیبال فعالیت می کرد مقام های زیادی در لیگ والیبال کسب کرد در حالی که  تیم مردان آن در سال ۱۳۸۵ منحل شد.

از افتخارات تیم مردان این باشگاه، می‌توان به عنوان سومی جام پاسارگاد در سال ۱۳۵۵، عنوان سومی لیگ دسته اول در سال‌های ۱۳۷۱ و ۱۳۷۴ و عنوان نایب قهرمانی لیگ دسته اول در سال‌ ۱۳۷۵ و نایب قهرمانی در اولین دوره لیگ برتر والیبال در سال ۱۳۷۶ و عنوان سومی در دومین دوره لیگ برتر در سال ۱۳۷۷ نام برد.

والبیال بانوان این باشگاه بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ پنج عنوان قهرمانی در لیگ برتر والیبال کسب کرده است و با یک قهرمانی در سال ۱۳۹۷، سه نایب قهرمانی و یک عنوان سومی پرافتخارترین تیم رقابت های لیگ برتر والیبال است.

تیم زنان این باشگاه با قهرمانی کشور در سال ۱۳۸۶ به عنوان اولین باشگاه والیبال زنان ایرانی به مسابقات باشگاهی بانوان در سطح آسیا اعزام شد که در نوع خود قابل اهمیت است.

باشگاه والیبال فولاد مبارکه سپاهان اصفهان  نیز دیگر باشگاه مطرح اصفهانی در والیبال است که در سال ۱۳۹۷ میان خیل عظیم طرفداران خود به لیگ برتر والیبال ایران صعود کرد.

این تیم در نخستین  حضور خود در لیگ دسته یک با ترکیب بومی و با ۱۲ پیروزی یه مسابقات لیگ برتر والیبال صعود کرد و خوشحالی هواداران سپاهانی نصف جهان خود را درپی داشت.

هم اکنون تیم والیبال سپاهان در لیگ برتر والیبال با هدایت رحمان محمدی راد برای دومین سال پی درپی حضور دارند و دیدارهای مطلوبی را در این دوران کرونایی برجا گذاشته است.

این تیم با هدایت محمدی راد فصل گذشته توانست با ۱۱ بُرد و ۳۴ امتیاز در رده چهارم قرار گیرد  اما این مسابقات به دلیل گسترش ویروس کرونا، بدون معرفی قهرمان به پایان رسید.

در فصل جاری نیز محمدی راد سرمربی سپاهان در گفت گو با ایرنا از برنامه سه ساله خود برای موفقیت تیم سپاهان در لیگ برتر خبر داد و افزود: براساس این برنامه راهبردی که سال گذشته با باشگاه دادیم و مورد استقبال قرار گرفت رد سال جاری نیز پیش خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه در باشگاه سپاهان همه زیرساخت های لازم برای حرکت به سمت موفقیت فراهم است افزود: در سال گذشته روند رو به رشدی داشتیم و  در سال جاری نیز این روند ادامه دارد و نگاه ها به این رشته ورزشی بیشتر شده است.

محمدی راد ابراز امیدواری کرد که استعداد والیبال اصفهان با انگیزه ای که برای این رشته ورزشی فراهم شد شناسایی و کشف شود و  به پیشرفت و توسعه ورزش نصف جهان منجر شود.

با این حال در فصل جاری لیگ برتر والیبال تیم سپاهان توانست در چهار دیدار سه پیروزی را کسب کند و در رده چهارم لیگ ۱۵ تیمی ایران قرار گیرد.

این تیم دیدار نخست خود را در ۱۹ شهریور سال جاری در ورزشگاه ۲۵ آبان اصفهان با نتیجه سه بر یک از خاتم اردکان یزد برد و  در دیدار دوم خود میهمان راه یاب ملل مریوان بودکه در خانه حریف سه بر صفر پیروز میدان شد.

روند پیروزی های طلایی پوشان ادامه یافت و این تیم توانست در اصفهان لبینات هراز آمل را با نتیجه سه بر ۲ شکست داد و یک امتیاز نیز تیم میمهان کسب کرد.

با این حال در هفته چهارم تیم سپاهان مقابل شهرداری گنبد سه بر ۲ شکست خورد و توانست از این دیدار خارج از خانه یک امتیاز کسب کند.

تیم والیبال سپاهان چهارشنبه هفته جاری ۹ مهر در هفته پنجم میزبان شهرداری ارومیه است و با توجه به دیدارهای جذابی که انجام داده همه طرفداران این تیم  در اصفهان منتظر درخشش بلند قامتان نصف جهان هستند که این مهم با تمرکز بالا و دقت بازیکنان امکان پذیر است.

حال باید دید با توجه به قدمت والیبال نصف جهان در لیگ برتر فصل جاری طلایی پوشان اصفهان چه جایگاهی را کسب خواهند کرد و آیا به قهرمانی و سودای رسیدن به این مه خواهند رسید یا سرنوشت به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد.

هدایت سپاهان مانند فصل گذشته بر عهده رحمان محمدی‌راد قرار دارد.

در فصل گذشته لیگ برتر، تیم سپاهان با ۱۱ بُرد و ۳۴ امتیاز در رده چهارم قرار داشت اما این مسابقات به دلیل گسترش ویروس کرونا، بدون معرفی قهرمان به پایان رسید.

فدراسیون والیبال فصل جدید مسابقات را زودتر از همیشه و در شهریور سال جاری آغاز کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =