بررسی همکاری‌های تهران-کاراکاس، محور گفت‌وگوی ظریف و همتای ونزوئلایی
«خورخه ارئاسا» وزیر خارجه ونزوئلا در دیدار مجازی با «محمدجواد ظریف" وزیر خارجه ایران

تهران- ایرنا- وزیران امور خارجه ایران و ونزوئلا در دیدار مجازی روز دوشنبه، برنامه همکاری‌های مشترک خود را با محوریت غلبه بر تحریم‌های آمریکا بررسی کردند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در دیدار مجازی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران با همتای ونزوئلایی خود «خورخه ارئاسا» برنامه همکاری های مشترک بین دو کشور را در دستورکار قرار دادند.

وزیر امور خارجه ونزوئلا در توئیتی هدف از این دیدار را تقویت روابط برادرانه میان دو ملت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا خواند و نوشت: ما در دیداری با برادرمان محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، تهدیدهای ژئوپولیتیکی برای دو ملت، صلح و چندجانبه گرایی را بررسی کردیم و با بررسی برنامه‌ای جامع از همکاری های دوجانبه در بهترین نقطه از روابط تاریخی خود قرار خواهیم گرفت.

جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا از ۷۰ سال گذشته، روابط سیاسی خود را با رویکرد راهبردی ژئوپلیتیکی آغاز کرده اند.

از جمله توافق های همکاری صورت گرفته بین تهران کاراکاس، توافق نامه هایی در زمینه های استراتژیک همچون انرژی و نفت، تجارت، صنعت و همکاری های دفاعی، فرهنگی و آموزشی بوده است.

ایران و ونزوئلا که هر دو هدف شدیدترین تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا قرار گرفته اند، مواضع مشابهی برای غلبه بر این تحریم اتخاذ کرده اند.

دولت واشنگتن با اعمال بیش از ۱۵۰ نوع تحریم علیه ونزوئلا به دنبال سرنگونی نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی این کشور بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha