۱.۵ میلیون هکتار طرح آبخیزداری در کشور اجرا می‌شود

ایلام- ایرنا - معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: برنامه امسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور در سطح ۱.۵ میلیون هکتار در دست اقدام است.

به گزارش ایرنا، پرویز گرشاسبی روز سه‌شنبه در حاشیه بهره‌برداری از ۳۲ طرح آبخیزداری استان ایلام اظهار داشت: تاکنون ۳۰ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار در کشور طرح آبخیزداری انجام شده و امسال نیز قرار است این طرح در سطح یک و نیم میلیون هکتار تداوم داشته باشد.

وی با اشاره به کارکردهای آبخیزداری افزود: حوزه آبخیز کارکردهای متنوعی دارد که کاهش فرسایش خاک، کنترل سیل، تغذیه سفره‌های زیرزمینی، افزایش بیومس مرتعی و چوبی و ترسیب کربن و میکرو اقلیم از جمله آن‌هاست.

وی یادآور شد: به طور متوسط ارزش اقتصادی عملیات آبخیزداری در کشور ۴.۷ است یعنی به ازای هر یک میلیون تومان هزینه، ۴.۷ میلیون تومان سالانه درآمد ایجاد می‌شود.

و ی تاکید کرد: بنابراین در یک سرزمین گرم و خشک که آب بهای بالایی دارد بهترین کار اجرای طرح‌های آبخیزداری و تغذیه سفره‌های زیرزمینی است.

گرشاسبی گفت: در کشور ۱۴۰ میلیارد مترمکعب ذخایر راهبردی آب زیرزمینی استفاده شده است که اکنون نیاز است با اجرای طرح‌های آبخیزداری تقویت شوند.

وی اضافه کرد: اگر ۴.۵ میلیون هکتار طرح‌های آبخیزداری را توسعه دهیم پنج میلیارد مترمکعب به ذخایر آب زیرزمینی اضافه و به طور متوسط در هر هکتار هزار مترمکعب آب به ذخایر سفره‌های زیرزمینی اضافه می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام نیز گفت: از محل صندوق توسعه ملی ۳۰ میلیارد تومان برای کنترل سیل در شهر ایلام اختصاص یافته است.

رضا احمدی اظهار داشت: با کمک این اعتبار ۱۳ هزار هکتار عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در قالب ۳۲ پروژه و بیش از ۵۰ هزار مترمکعب و همچنین ۷۰۰ پروژه خشکه‌چینی انجام گرفت.

وی ادامه داد: همچنین چهار هزار و ۱۰۰ هکتار کار بیولوژیکی نیز در اراضی بالا دست شهر ایلام انجام شد.

وی اضافه کرد: این طرح‌ها ظرف مدت چهار ماه با یک کار بسیجی و جهادی به اتمام رسید و اگر بارش‌های پاییزی رخ دهد دیگر نگران سیلاب در شهر نخواهیم بود.

احمدی گفت: در کل کشور زراعت چوب قرار است در سطح  ۳۰ هزار هکتار انجام گیرد که سهم استان ایلام شش هزار هکتار است.

وی یادآور شد: تولید نهال برای زراعت چوب در نهالستان‌های استان به میزان چهار میلیون اصله انجام گرفته و دو میلیون در دست تولید است.

وی ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح اقتصادی درآمدی برای مردم استان ایجاد شود.

 به گزارش ایرنا، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری صبح امروز به منظور بهره‌برداری از ۳۲ طرح آبخیزداری وارد ایلام شد.

دیدار با امام جمعه ایلام، استاندار و بازدید از چند پروژه در شهر ایلام و شهرستان‌های ایوان و مهران از دیگر برنامه های رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور است.

استان ایلام دارای یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار جنگل و مرتع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha