معاون وزیر کشور: سالانه ۱۷۰ هزار آتش سوزی در کشور داریم

تهران- ایرنا- معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حجم زیاد آتش سوزی در کشور اعلام کرد: سالانه ۱۷۰ هزار آتش سوزی در کشور داریم که این آمارها نشان دهنده فعالیت زیاد آتش نشانان است.

به گزارش ایرنا، اسماعیل نجار روز سه شنبه در مانور مشترک مدیریت بحران استانداری تهران با سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران که با حضور استاندار تهران و جمعی از آتش نشانان استان برگزار شد گفت: در این شرایط آمادگی جسمانی آتش‌نشانان،  تجربه و دانش آنها و همچنین امکانات و تجهیزات مورد نیاز در حوادث و آتش سوزی‌ها بسیار مهم و قابل توجه است.

وی با اشاره به اقدامات مناسب مدیریت شهری پایتخت در حوزه آتش نشانی افزود: در طول سالهای گذشته با تلاش شهرداری تهران تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی افزایش یافته و زمان رسیدن عوامل آتش‌نشانی در آتش‌سوزی‌ها کاهش پیدا کرده است.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد:  ۴۰۰ ساختمان که شباهت زیادی با ساختمان پلاسکو است در کلانشهر تهران وجود دارد به همین منظور موضوع ایمنی و آتش نشانی در این شهر و سایر کلانشهرهای کشور بسیار مهم و ضروری است.

وی با بیان اینکه نقش مردم در پیشگیری و کاهش حوادث بسیار مهم و ضروری است افزود: در حادثه پلاسکو شاهد بودیم که آتش نشانان در کنار مهار آتش مشغول متفرق کردن مردم و جلوگیری از ازدحام در محل حادثه بودند که این امر موجب شد که عملیات آتش نشانان به سختی انجام شود.

نجار ادامه داد: موضوع مهم دیگر این است که چقدر شهروندان به ایمنی منازل خود اهمیت می دهند و چند درصد منازل مسکونی به یک کپسول ساده آتش نشانی مجهز است  و همچنین چند درصد از مردم با آموزش های ایمنی آشنا هستند؟

به گفته وی، به عنوان مثال ساختمان پلاسکو ۵۱ سال با ۶۷۰ بهره بردار اداره می شد که اگر تنها نیم درصد درآمد این ساختمان صرف ایمن سازی این ساختمان می شد این حادثه محلی به حادثه بین المللی تبدیل نمی شد و همچنین ۱۶ آتش نشان فداکار در این حادثه کشته نمی شدند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: شهروندان باید به موضوع ایمنی ورود پیدا کنند و نسبت به ایمن سازی اماکن خود اقدام کنند که در این زمینه نقش رسانه ها بسیار مهم و ضروری است.

وی یادآور شد:‌ بسیاری از خانواده ها نمی دانند که در زمان وقوع بحران از جمله آتش سوزی چه اقداماتی انجام دهند که باید در این زمینه آموزش های لازم انجام شود تا شاهد حوادث زیاد آتش سوزی در کشور نباشیم.

مانور مشترک مدیریت بحران استانداری با سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با حضور جمعی از آتش نشانان استان تهران برگزار شد.

در حاشیه این مانور منشور اخلاقی آتش نشانان استان تهران به امضای استاندار تهران، رییس سازمان مدیریت بحران کشور، مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران و مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران رسید و در این منشور اخلاقی آتش نشانان موظف هستند هر حادثه ای در استان تهران نیاز به حضور داشته باشند اعزام شوند.

همچنین در این مراسم از ۲ خانواده شهید آتش نشانی نیز تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =