بیش از ۱۱۶ هزار تن کالا از مرز بازرگان وارد کشور شد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۱۱۶ هزار و ۵۴ تن کالا از این مرز وارد کشور شده که البته به علت شیوع بیماری کرونا، ۵۳ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

صادق نامدار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ارزش کالاهای وارد شده به کشور از طریق این مرز در شش ماهه نخست سال‌جاری نیز به ۱۶۲ میلیون و ۴۰۹ هزار دلار رسید که ۴۸ درصد نسبت به مشابه سال قبل کاهش داشت.

وی افزود: انواع ماشین‌آلات صنعتی، مصنوعات از چدن و آهن یا فولاد، آلومینیوم، وسایل نقیله زمینی، عصاره رنگ و مرکب، اسکلت فلزی، انواع چسب، انواع رنگ، سنگ فلز جوش، خاکستر، کائوچو و اشیای ساخته شده از آن و انواع پارچه از طریق مرز بازرگان وارد کشور شد.

وی ادامه داد: تعداد اظهارنامه‌های صادر شده از این گمرک نیز، چهار هزار و ۱۳۲ مورد بود که نسبت به سال پیش از آن، ۴۶ درصد کاهش داشت.

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =