صدور تولیدات کشاورزی خراسان شمالی حدود ۲۷۷ درصد افزایش یافت

بجنورد- ایرنا- سرپرست مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۹.۸ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در نیمه نخست امسال از این استان صادر شده که این رقم از نظر وزنی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۷۶.۹ درصد افزایش یافته است.

جهان راشدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر توسعه صادرات محصولات غیرنفتی به ویژه تولیدات کشاورزی و فراورده های آن، اظهار داشت: ارزش محصولات کشاورزی و صنایع غذایی صادره از استان در این مدت ۴.۰۹ میلیون دلار بوده است که نسبت به پارسال ۸۵.۹ درصد رشد نشان می دهد.

وی عمده محصولات صادراتی استان را رب گوجه فرنگی، ماکارونی، گوجه فرنگی، کدو، سیب زمینی، خربزه، تخم مرغ و هندوانه عنوان کرد و افزود: کشورهای مقصد صادراتی استان نیز آذربایجان، عراق، گرجستان، ایتالیا، آلبانی، امارات، ترکیه، روسیه، مالزی، ازبکستان، عمان و ترکمنستان بوده است.

سرپرست مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۱.۳ هزار تن از کالاهای صادراتی استان مواد غذایی به ارزش ۱.۲۸ میلیون دلار و ۱.۳ هزار تن نیز محصولات کشاورزی به ارزش ۲.۸ میلیون دلار بوده است.

به گزارش ایرنا بر اساس اطلاعات موجود ۳۸۰ هزار تن محصول کشاورزی خراسان شمالی قابلیت صادرات دارد که از مجموع این میزان ۶۵ هزار تن تولیدات دامی و ۳۱۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، میزان ﺻﺎدرات اﺳﺘﺎن در ﺳﺎل جاری را ۲۷.۳ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر و واردات آن را نیز ۱۹.۶ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر عنوان کرده است که بر این اساس ﺗﺮاز ﺗﺠﺎری اﺳﺘﺎن در این مدت مثبت ۷.۷ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر بوده است.

به گفته سعید پورآبادی، صادرات استان در سال جاری از ﻧﻈﺮ ارزشی ۲۷.۳ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر و از ﻧﻈﺮ وزنی ۱۱۴.۲ هزار تن بوده است ﮐﻪ در مقایسه با مدت زمان مشابه سال ﻗﺒﻞ از ﻟﺤﺎظ ارزشی ۳۳.۸ درﺻﺪ و از لحاظ وزنی ۲۳.۴ درﺻﺪ ﮐﺎﻫﺶ داﺷﺘﻪ اﺳﺖ.

۷۰ درصد محصولات کشاورزی خراسان شمالی قابلیت ذخیره سازی، نگهداری و فراوری دارد.

سهم خراسان شمالی ۶ دهم درصد از تولید ناخالص داخلی تمامی بخش های اقتصادی کشور است که سهم بخش کشاورزی این استان ۱.۱ درصد از تولید ناخالص بخش کشاورزی را شامل می شود.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از مجموع این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.  

بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.   

حدود ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =