کشف سه حوضچه جدید آب مایع زیر توده‌های یخی مریخ

تهران- ایرنا- مدارگرد «مارس اکسپرس» سازمان فضایی اروپا، شواهد تازه‌ای از وجود سه حوضچه جدید آب مایع زیر توده‌های یخ در قطب جنوب سیاره مریخ کشف کرده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، رادار پیشرفته نصب شده بر روی این مدارگرد که MARSIS نام دارد، این سه حوضچه را در زیر سطح مریخ شناسایی کرده که مساحت بزرگترین آنها ۲۰ در ۳۰ کیلومتر تخمین زده شده است.

پیش از این در سال ۲۰۱۸ شواهدی از وجود آب در عمق مریخ به دست آمده بود. همچنین در بررسی ‌های قبلی مشخص شده بود دریاچه‌ ای مملو از یخ نیز در مریخ وجود دارد که طول و عرض آن ۲۰ در ۱.۵ کیلومتر است.

طبق اعلام سازمان فضایی اروپا، این دریاچه و مجموعه حوضچه های کوچکتر یاد شده، شباهت زیادی به دریاچه‌های عصر یخبندان دارند که تعدادی از آنها در زیر یخ‌ های مناطقی در گرینلند، شمال کانادا و قطب جنوب شناسایی شده‌اند. با این حال، به دلیل دمای انجماد در مناطق قطبی مریخ، آب احتمالاً بسیار شور است و به صورت مایع باقی می ماند.

این آب احتمالا به قدری شور است که ممکن است در این حوضچه ها همانند دریاچه های نمک روی زمین حیات ناممکن باشد، با این وجود در کره زمین میکروب هایی وجود دارد که می توانند در شرایط بسیار سخت نیز زندگی کنند. بنابراین ممکن است نوعی حیات در سیستم های دریاچه ای قطبی زیر سطحی مریخ نیز وجود داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =