وزیر دفاع آمریکا به کشورهای شمال آفریقا سفر می کند

تهران- ایرنا - «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در آغاز سفر دوره ای خود به شمال آفریقا از کشورهای مغرب، تونس و الجزایر دیدار می کند و با مقامات این کشورها پیرامون تحولات شمال آفریقا بحث و گفتگو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، این اولین سفر اسپر به آفریقا از زمان تصدی مسئولیت وزرات دفاع است. وی چهارشنبه در تونس با «قیس سعید» رییس جمهوری این کشور و همچنین با  «ابراهیم البرتاجی» همتای تونسی خود دیدار خواهد کرد و قرار است در مقبره سربازان آمریکایی در منطقه قرطاج که در جنگ جهانی دوم کشته شدند،  سخنرانی کند.

در همین راستا یک مقام نظامی آمریکایی گفت: هدف از سفر اسپر به تونس تقویت روابط و گفتگو در مورد تهدیدهای سازمان های تروریستی مانند القاعده است، همچنین در این گفتگوها در مورد اقدامات چین و روسیه  در این منطقه تبادل نظر خواهد شد.

در ادمه این سفر اسپر روز پنجشنبه به الجزایر می رود و با «عبدالمجید تبون» رییس جمهوری این کشور دیدار و  گفتگو خواهد کرد. تبون  سمت فرماندهی نیروهای مسلح و وزیر دفاع الجزایر را نیز بر عهده دارد.

به گفته این مقام نظامی آمریکایی اسپر قصد دارد تا درباره موضوعات مهم امنیتی و منطقه ای مانند تهدیدهای گروه های افراطی با  مقامات الجزایر گفتگو کند.

مقامات ارتش آمریکا به طور مرتب از تونس و مراکش که با ایالات متحده همکاری پایداری دارند، دیدار می کنند، اما اسپر اولین وزیر دفاع آمریکا است که بعد از دونالد رامسفلد در فوریه ۲۰۰۶ به الجزایر سفر می کند.

مارک اسپر سفر دوره ای خود را روز جمعه در رباط پایان می دهد، وی در مورد راههای تقویت همکاری متقابل در زمینه امنیتی با مغرب که میزبان مانورهای نظامی (شیر آفریقایی) است و هر ساله با نظارت فرماندهی نظامی ایالات متحده در آفریقا برگزار می شود، گفتگو خواهد کرد.  این در حالی است که این تمرینات امسال به دلیل بیماری همه گیر کوید-۱۹ لغو شده است.

این منبع به استقبال پادشاه مغرب از مارک اسپر اشاره ای نکرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =