سفیر ایران در روسیه: خواستار حل اختلافات ایروان و باکو از طریق گفت و گو هستیم

مسکو - ایرنا - کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه گفت: «جمهوری آذربایجان و ارمنستان همسایگان نزدیک ما هستند و سیاست ما در قبال همسایگان و روابط آنها با یکدیگر، همواره مبتنی بر همکاری و حل و فصل اختلافات بر مبنای گفت و گو و از طریق دیپلماسی بوده است.  

 به گزارش ایرنا، جلالی  روز سه شنبه در توئیتی به زبان روسی تصریح کرد: «در شرایط کنونی مردم منطقه بیش از هر چیز به صلح، دوستی و همکاری نیاز دارند».

بامداد روز یکشنبه ( ۶ مهر)  درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک از سر گرفته شد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در حالی با صدور بیانیه ای نیروهای ارمنستان را به آغاز عملیات متهم کرد که نخست وزیر ارمنستان نیز اعلام کرد که جمهوری آذربایجان آغاز کننده حمله بوده است.

به گزارش ایرنا، مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد. در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =