آیا استخوان‌های ضعیف به بیماری‌های قلبی منجر می‌شوند؟

تهران- ایرنا- محققان با استفاده از تکنیک‌های جدید تصویربرداری و بررسی اطلاعات نشانگرهای زیستی موجود در خون دریافتند بین کمبود تراکم مواد معدنی در استخوان و عوارض قلبی و عروقی ارتباط وجود دارد.

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری ساینس، پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی از مهمترین مشکلات سلامت عمومی محسوب می‌شوند و هر دو دارای فاکتورهای خطر مشترکی مانند افزایش سن، مصرف سیگار و سبک زندگی کم‌تحرک هستند. اکنون محققان دانشگاه کویین مری در لندن دریافته اند حتی صرف نظر از وجود فاکتورهای خطر مشترک، باز هم بین این دو نوع بیماری ارتباط وجود دارد که احتمالا به دلیل وجود مسیرهای بیولوژیکی بین این دو عارضه است. در نتیجه با شناسایی این مسیرها می‌توان هدف‌های مناسبی را برای داروهای جدید شناسایی کرد.

در این تحقیقات که با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده در مطالعه UK Biobank به عنوان بزرگترین بانک اطلاعات زیستی موجود در جهان انجام گرفت، مشخص شد هم در مردان و هم در زنان، هرچه تراکم استخوان کمتر باشد، سختی رگ‌ها بیشتر و در نتیجه سلامت سیستم قلبی و عروقی شخص ضعیف‌تر است. همچنین مشخص شد افراد دارای استخوان‌های ضعیف، بیش از سایرین در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های ایسکمی قلب قرار دارند. این ارتباط‌ها بر اساس فاکتورهای خطر مشترک یا فاکتورهای خطر متداول بیماری‌های قلبی و عروقی قابل توجیه نیست.

در پوکی استخوان به اصطلاح استخوان‌ها متخلخل می‌شود. ساختار میکروسکوپی استخوان‌ها به صورت لانه زنبوری است. منافذ و خانه‌های استخوان پوک بسیار بزرگتر از استخوان سالم است. در این حالت استخوان‌ها به تدریج جرم و تراکم خود را از دست می‌دهند و بسیار حساس و شکننده می‌شوند. استخوان‌ها از فیبرهای کلاژن و مواد معدنی تشکیل شده‌اند. از بدو تولد تا اوایل ۲۰ سالگی، سلول‌های استخوانی با جذب مواد مغذی و معدنی رشد می‌کنند و متراکم می‌شوند. معمولا اوج تراکم استخوان‌ها در ۲۰ سالگی است.

رشد و توسعه استخوان‌ها تا حدود ۲۵ سالگی ادامه دارد و پس از آن به ندرت کاهش می‌یابد. پس از ۴۵ سالگی و با افزایش سن، تراکم استخوان‌ها به تدریج کاهش می‌یابد و کلسیم لازم برای بدن از ذخیره استخوان‌ها تامین می‌شود.

این بیماری هیچ علامت اولیه‌ای ندارد و زمانی بروز می‌کند که یکی از استخوان‌ها ( معمولا استخوان لگن و مچ) می‌شکند. ولی کمردرد  به دلیل شکستگی یا تخریب مهره‌ها، کاهش قد در طول زمان، قوز و خمیده شدن ستون فقرات و نرم شدن و شکستن استخوان‌ها از جمله مهمترین علائم این عارضه است.

این دستاورد اطلاعات ارزشمندی را برای ابداع درمان‌های مشترک برای پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی فراهم می کند. به گزارش سازمان جهانی بهداشت، بیماری‌های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Bone and Mineral Research منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =