توانمندسازی ناشنوایان نیازمند توجه به قوانین حمایت از حقوق معلولان است

تهران - ایرنا - رئیس سازمان بهزیستی کشور در پیامی به مناسبت فرارسیدن 30 سپتامبر (نهم مهر ماه) روز جهانی ناشنوایان گفت:‌ توانمندسازی و تلفیق اجتماعی افراد ناشنوا و کم شنوا مستلزم توجه روزافزون آحاد جامعه نسبت به قوانین حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و پیام انسان مدارانه این قوانین است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان بهزیستی کشور، وحید قبادی دانا در این پیام افزوده است: تلاش در جهت انجام مسئولیت های اجتماعی و انگ زدایی از این ناشنوایان گام نخستین و بنیادین این حرکت جمعی است.

وی در این پیام با تاکید بر تلاش همه جانبه برای احیای حقوق افراد با اختلالات شنوایی آورده است: آنان که با دستانی گویا سخن می گویند و با ذره ای از باقیمانده شنوایی خود، به آوای هستی گوش جان می سپارند،  هر دو آیتی از سپاسگزاری پروردگارند. کسانی که با گره زدن تلاش خود به همت خانواده ها و مربیان، اندیشه افراد با اختلالات شنوایی را بر ناهمراهی های زبان و گفتار خود بر می نشانند و با افتخار، شیوایی کلامشان را در منظر مردمان به جلوه می گذارند.

رئیس بهزیستی کشور در این پیام افزود: بار دیگر روز جهانی ناشنوایان فرا رسید تا با همسویی گام ها و همصدایی نواهای وحدت بخش، مسیر برابر سازی فرصت‌ها و توانمند سازی افراد با اختلالات شنوایی تداوم یابد تا کشور عزیز ما، تلاش برای احیاء حقوق این عزیزان را به عنوان برگ سبزی در کارنامه پرافتخار خود ثبت کند.  تلاش همه جانبه برای احیای حقوق افراد با اختلالات شنوایی، که به عنوان شعار امسال روز جهانی ناشنوایان بر آن تاکید شده است پیامی است آگاهی بخش که خط مشی حرکت های جهانی در مسیر توانمند سازی و ارتقاء کیفیت زندگی این افراد را ترسیم می کند.

قبادی دانا ادامه داد: این حرکت ها نه تنها در قالب پیام های آگاهی بخش بلکه بیش از هر چیز در چارچوب اقدامات دستگاه های اجرایی، نهاد های قانونگذاری و نظارتی به شکل گیری عزم ملی در تامین حقوق افراد ناشنوا و کم شنوا نمایان می‌شود.  سازمان بهزیستی همسو با تلاش های سایر دستگاه ها در چارچوب قانون حمایت از حقوق معلولان و کنوانسیون حقوق این افراد، تلاش کرده تا خدماتی را متناسب با نیاز های واقعی افراد با اختلالات شنوایی ارائه کند که از جمله آنها می توان به ارائه خدمات تخصصی در قالب مراکز خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی و همراهی و توانمندسازی این کودکان تا ترخیص موفق به مدارس عادی، ارائه خدمات تخصصی در کلینیک های توانپزشکی، تهیه و توزیع سمعک و باطری، تامین کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، تامین کمک هزینه شهریه دانشجویی و دانش آموزی اشاره کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: پر واضح است که توانمند سازی افراد ناشنوا و کم شنوا و تلفیق اجتماعی آنان مستلزم توجه روز افزون تمامی آحاد جامعه نسبت به قوانین حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و پیام انسان مدارانه این قوانین است و تلاش در جهت انجام مسئولیت های اجتماعی و انگ زدایی از این عزیزان گام نخستین و بنیادین این حرکت جمعی است.
قبادی دانا با گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان از تلاش های ارزشمند صورت پذیرفته از سوی انجمن های فعال در حیطه ناشنوایان، مراکز خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی و خانواده‌هایی که ظرفیت عشق ورزیشان به کودکان خود را تا بی نهایت گسترده ساخته اند و از پرسنل تلاشگر بهزیستی از صف تا ستاد قدردانی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =