رایزنی‌های عبدالله در پاکستان؛ تلاش برای گشایش مناسبات کابل-اسلام‌آباد

اسلام‌آباد - ایرنا - دو ماه و نیم پس از ابلاغ دعوت رسمی دولت پاکستان به رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، عبدالله عبدالله در راس یک هیات بلندپایه به اسلام‌آباد سفر کرد و طی دیدار با مقام‌های عالی رتبه دولت میزبان، طرفین از تلاش‌های مشترک برای گشایش در مناسبات، توسعه همکاری‌ها به ویژه ترمیم اعتماد دوجانبه برای حل تنش‌هایی که سال‌های اخیر به رغم رایزنی‌های مستمر روابط دو کشور را تحت الشعاع قرار داده، خبر دادند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، عبدالله عبدالله و اعضای هیات بلندپایه شورای عالی مصالحه افغانستان طی دیروز و امروز با وزیر خارجه پاکستان، روسای مجالس ملی و سنای این کشور دیدار کردند.

دیدار با رییس جمهوری پاکستان و فرمانده ارتش این کشور نیز از دیگر برنامه‌های عبدالله عبدالله در سفر سه روزه وی به اسلام‌آباد است. این بازدید فردا پس از دیدار هیات افغانستان با سیاستمداران و برخی روسای احزاب پاکستانی به پایان می‌رسد.

ناظران سیاسی در پاکستان سفر عبدالله عبدالله به این کشور را نتیجه تلاش‌های دولت اسلام‌آباد برای جلب اعتماد عبدالله نسبت به همکاری با دولت کابل و از بین بردن این تصور که پاکستان در کمک به فرآیند صلح افغانستان عزم جدی ندارد، می‌دانند.

طی سال‌های اخیر برخی مقامات افغانستانی از جمله عبدالله عبدالله در دوره قبل در مقام ریاست اجرایی، دولت وحدت ملی اسلام‌آباد را به کم کاری در فرآیند همکاری با کابل متهم کرده و اقدامات این کشور همسایه برای کمک به کاهش خشونت‌ها در افغانستان، ترغیب طالبان به مذاکرات به ویژه کاهش تنش‌های مرزی میان دو کشور را ناکافی می‌دانستند.

در عین حال سفر رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به پاکستان را می‌توان گام جدید اسلام‌آباد در مسیر پیشبرد فرآیند صلح و ترمیم روابط با کشور همسایه خود به شمار آورد، دعوتی که در دوره گذشته با عدم تمایل رئیس اجرایی سابق افغانستان همراه بود اما تحولات اخیر حاکی از تغییر مواضع طرفین است.

تلاش پاکستان برای گشایش در مناسبات با افغانستان

همزمان با سفر عبدالله عبدالله، دولت پاکستان ضمن فعالیت همه جانبه گذرگاه‌های مرزی خود با افغانستان اعلام کرد که فعالیت‌ مرزهای مشترک با افغانستان به وضعیت قبل از شیوع کرونا برگشته است.

علاوه بر این، رییس مجلس ملی پاکستان نیز در دیدار رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان اعلام کرد که سیاست کنسولی پاکستان برای اتباع افغانستانی به ویژه جامعه بازرگانی این کشور تغییر کرده و براساس دستورالعمل‌های جدید فرآیند صدور روادید برای اتباع افغان بسیار آسان‌تر خواهد شد.

وی از موافقت دولت پاکستان برای تسریع فرآیند صدور روادید برای اتباع افغانستانی و تسهیل سفرهای مردم به کشورهای یکدیگر خبر داد.

فصل جدید در روابط اسلام‌آباد-کابل

مقامات پاکستانی تلاش دارند تا از فرصت سفر رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، اعتماد عبدالله عبدالله و همچنین دولت کابل نسبت به نقش مثبت اسلام‌آباد در مسیر کمک به حل بحران در افغانستان را جلب کنند.

«شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان طی دیدار با عبدالله عبدالله و حضور در نشست خبری مشترک با وی اعلام کرد که سفر فعلی رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان فصل جدیدی در روابط دو کشور است.

وی افزود: پاکستان روابط با افغانستان را بسیار حائز اهمیت می‌داند و در ادامه تلاش‌ها برای توسعه روابط با این کشور همسایه، پنج گذرگاه مشترک مرزی پاکستان با افغانستان فعال شده و ارائه کمک یک میلیارد دلاری اسلام آباد برای توسعه اقتصادی و ظرفیت‌سازی در افغانستان نیز بخشی از این تلاش‌ها به شمار می‌رود.

وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرد که همکاری‌های این کشور با افغانستان علیه تروریسم تقویت می‌شود و اسلام‌آباد همزمان به سهم خود برای کمک به پیشبرد صلح افغاستان و برقراری صلح پایدار در این کشور همسایه پایبند است.

به اعتقاد ناظران سیاسی در پاکستان، حضور عبدالله عبدالله در پاکستان نشان دهنده چرخش مواضع اسلام‌آباد در قبال طرح صلح در افغانستان و توجه ویژه به نگاه سایر رهبران سیاسی این کشور است.

عبدالله عبدالله که در گذشته در مقام ریاست اجرایی افغانستان چندان از عملکرد طرف پاکستانی در بحث کمک به پیشبرد فرآیند صلح راضی نبود، در چندین مورد اسلام‌آباد را به عدم صداقت در همکاری با کابل متهم کرده بود.

عبدالله عبدالله قرار است امروز با نخست وزیر پاکستان، فرمانده ارتش و رییس جمهوری این کشور دیدار کند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =