تلاش مجموعه‌های فعال در دفاع مقدس الگویی برای دهه پنجم انقلاب است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برپایی نمایشگاه چهلمین سال دفاع مقدس و به نمایش گذاشتن فعالیت مجموعه‌های مختلف را الگویی برای دهه پنجم انقلاب دانست.

سید عباس صالحی در حاشیه بازدید از نمایشگاه چهلمین سال دفاع مقدس در باغ موزه دفاع مقدس به خبرنگار فرهنگی ایرنا، گفت: هر چند فرصت محدودی برای بازدید از غرفه های نمایشگاه داشتم ولی دیدن چنین نمایشگاهی فرصتی را برای انسان فراهم می کند تا کارهای مختلف دفاع مقدس را به صورت تجمیع شده ببیند و اینکه چگونه مجموعه های بسیار مختلفی در دفاع مقدس نقش داشتند و همین مجموعه ها می توانند برای دهه پنجم انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نقش‌های بیشتری داشته باشند. 

وی افزود: در همین فرصت چند نکته وجود داشت. مثلاً عزیزان ما در جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس کارهای قابل توجهی در فضای پشتیبانی جنگ داشتند و البته اکنون نیز کارهای بسیاری صورت گرفته که کم نیست ولی اگر توجه کنیم متوجه می شویم حجم و میزان اتفاقاتی که در فضای عزیزان ایثارگر ما در جهاد سازندگی در ایام دفاع مقدس بوده نسبت به کارهای کنونی آنقدر نیست.

صالحی ادامه داد: وقتی این موارد در کنار هم قرار می گیرد، متوجه می شویم که در چه زمینه هایی رشد بیشتری پیدا کردیم و در چه زمینه هایی کار بیشتری لازم داریم یا مثلاً در حوزه وزارت امور خارجه همانگونه که مشخص است بخشی از اسناد ما به حوزه وزارت خارجه مربوط می‌شود. طبعاً این حرکتی که اتفاق می‌افتد تا سندهای دیپلماسی جنگ را بیشتر پیدا کنیم و اگر کم داریم اینها را به سرعت جبران کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: برپایی چنین نمایشگاه‌هایی زمینه را پدید می‌آورد تا ببینیم در چه مواردی تکافو و تلاشمان سرعت مناسب را داشته و در کجا باید تلاش بیشتری را انجام دهیم. البته نمی خواهم بگویم کاری انجام نگرفته ولی منظورم این است که نسبت به حجم تلاش های دوران دفاع مقدس باید کارهای بیشتری صورت گیرد. 

نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت در یک نگاه

به گزارش ایرنا، نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار۴۰»با حضور محمدباقر قالیباف، سردار باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح و سایر مسوولان لشکری و کشوری در باغ موزه دفاع مقدس افتتاح شد.  

در آیین گشایش این نمایشگاه ۵۶ طرح کلان تحقیقاتی و مطالعاتی حوزه دفاع مقدس که بعد از ۱۳ سال کار به اتمام رسیده است، رونمایی شد. همچنین در این نمایشگاه که به «اقتدار۴۰» معروف است، بخش‌های مختلفی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه ستادی، معاونت ها و سازمان‌ها حضور دارند.

معاونت امور فرهنگی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، معاونت امور مطبوعاتی، دبیرخانه شورای فرهنگی و عمومی، امور زنان و  کتابخانه،   نهاد کتابخانه های عمومی کشور، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،   بنیاد بازی‌های یارانه‌ای، خبرگزاری جمهوری اسلامی، سازمان اوقاف و خیریه، ‌ سازمان حج و زیارت، سازمان سینمایی، کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و خبرگزاری ایپنا از جمله سازمان‌ها و نهادهایی هستند که دراین نمایشگاه مشارکت و حضور دارند.

نشست‌های تخصصی، اجرای تئاتر خیابانی توسط مرکز هنرهای نمایشی، نشست های تخصصی با حضور استادان فرهنگی، هنری و ادبی، نمایش کتاب‌های تخصصی در حوزه ایثار و شهادت از جمله برنامه‌هایی است که در این دوره از نمایشگاه در حوزه ایثارگران، ایثار و شهادت تولید شد.

همچنین نشست‌های تخصصی با توجه به موضوع نشست با حضور متخصصان علمی، دفاعی، فرهنگی و هنری برگزار شد. موزه دفاع مقدس در شهرهای اردبیل، ایلام، البرز، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، خراسان رضوی، قم و مرکزی توسط رییس مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار۴۰» و با شعار محوری «ما قوی هستیم» به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از ۲ تا ۱۱ مهر از ساعت ۹ تا ۱۷ در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =