ارزیاب یونسکو از روستای دولاب بازدید کرد

سنندج‌ - ایرنا - حسام مهدی ارزیاب سازمان یونسکو برای بررسی وضعیت ثبت جهانی اورامانات پس از ورود به کردستان در دومین مرحله از روستای دولاب بازدید کرد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان روز سه‌شنبه در این رابطه گفت: روستای گردشگری دولاب یکی از مهمترین روستاهای منطقه هورامان بوده که دارای جاذبه‌ها و پتانسیل های زیاد فرهنگی، تاریخی و معماری است که با استقبال گرم مردم این روستا، روند ارزیابی آن انجام شد.

اسماعیل مریوانی افزود: یکی از پتانسیل‌ها و توانمندی های خاص روستای گردشگری دولاب طبیعت و باغ‌های زیبا آن است که هر ساله به واسطه این طبیعت کم نظیر پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور بوده است.

وی به مراسم سنتی بولاو در این روستا اشاره کرد و اظهار داشت: یکی ویژگی های بارز این روستا تهیه کشمش بصورت سنتی است که به نام بولاو معروف است و از مراسم های ویژه این روستا به شمار می‌رود.

وی معماری خاص روستا و مهمان نوازی مردم را کم نظیر توصیف کرد و یادآور شد: همچنین در این بازدید با شیخ مختار هاشمی از بزرگان مذهبی و متولی خانقاه شیخ هادی که یکی از زیارتگاه های مهم شیفتگان طریقت‌های کردستان است و در این روستا وجود دارد، دیدار شد.

ارزیاب سازمان یونسکو با همراهی محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فرهاد عزیزی زلانی مدیرکل امور پایگاه‌های جهانی برای ارزیابی روستای گردشگری دولاب در راستای ثبت جهانی اورامان از دولاب بازدید کرد.

ارزیاب مصری یونسکو و نماینده ایکوموس جهانی برای ارزیابی منظر فرهنگی، تاریخی اورامانات در روزهای گذشته به ایران آمده و پس از بازدید از برخی مناطق استان کرمانشاه، اکنون مشغول بازدید از چند روستای منطقه اورامان در استان کردستان است.

هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

منطقه هورامان در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستاست که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از هورامان نیز در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران استان کرمانشاه واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =