ابتلا به کرونا بر عملکرد قلب تاثیر می‌گذارد

کرمان - ایرنا - فوق تخصص قلب و عروق با بیان اینکه ابتلای افراد به بیماری کرونا بر عملکرد قلب تاثیر می گذارد گفت: یکی از دلایل مهم مرگ و میر ناشی از کرونا ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی با تشکیل لخته خون در رگ‌های ریه و قلب بیماران مبتلا به این بیماری است که احتمال بروز سکته قلبی را تشدید می کند.

به گزارش ایرنا، علی اسماعیلی ندیمی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت روز جهانی قلب افزود: ابتلا به کرونا موجب ایجاد بیماری در قلب می شود.

وی اظهار داشت: افرادی که بیماری قلبی دارند برای ابتلا به کرونا بسیار مستعد هستند که توصیه می شود به شدّت نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: ابتلا به کرونا برای قلب ایجاد عارضه کرده و خودش مستقیم قلب را دچار بیماری می کند.

فوق تخصص قلب و عروق با بیان اینکه بیماری‌های قلبی و عروقی یکی از علل مهم مرگ و میر در جهان است تصریح کرد: سکته های قلبی و مغزی نزدیک به ۴۰ درصد کل عوامل مرگ و میر در کشور را نیز شامل‌ می شود.
وی افزود: بیماری های قلبی و عروقی سردسته مرگ و میر در اغلب کشورها و ایران است.
فوق تخصص قلب و عروق مهمترین عوامل ایجاد کننده بیماری های قلبی و عروقی را مصرف سیگار، پرفشاری و چربی خون، عوامل ژنتیکی، افزایش وزن، چاقی و کم تحرکی، استرس، مصرف مشروبات الکلی، مصرف مواد مخدر عنوان و بیان کرد: سن بیماری های قلبی و عروقی کاهش پیدا کرده و به ۳۰ تا ۳۵ سال رسیده است.
وی با اشاره به اینکه غیر از عوامل سن و ژنتیک بقیه عوامل ذکر شده را در راستای داشتن قلبی سالم می توان اصلاح و کنترل کرد تصریح‌ کرد: مصرف مواد مخدر به دستگاه گوارشی، مری، مثانه و معده آسیب می رساند و موجب بروز سرطان و نیز برای قلب خطرساز است.
اسماعیلی ندیمی افزود: ماده مخدر تریاک عامل مضری برای سلامت بشر است زیرا علاوه بر داشتن مواد شیمیایی سرطانزا و نحوه مصرف نیز به صورت دود است که برای ریه ها آسیب زا است.
وی خاطرنشان کرد: چاقی و افزایش وزن زمینه ساز بروز سه عامل پرفشاری خون، چربی و دیابت است که این عوامل نیز موجب ایجاد بیماری های قلبی و عروقی در افراد می شود.
وی خاطرنشان کرد: حدود دو سوم جامعه شهری ما دچار چاقی و افزایش وزن هستند که توصیه داریم ورزش هایی مانند دوچرخه سواری و پیاده روی انجام دهند.

روز هفتم مهر به نام روز قلب نامگذاری شده و از سال ۱۳۷۸ مراسم روز جهانی قلب در کشور ما نیز هر ساله برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =