نگرانی پمپئو از تداوم اختلاف کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با همتای عربستان خود بر ضرورت رفع اختلافات میان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تاکید کرد.

وزارت خارجه آمریکا بامداد سه‌شنبه در خبرنامه‌ای در تارنمای خود از گفت‌وگو «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه با «فیصل بن فرحان آل سعود» وزیر خارجه عربستان سعودی در روز گذشته خبر داد.

براساس این خبرنامه، پمپئو با همتای عربستانی خود درباره اهمیت همکاری برای پیشبرد کمک انسان‌دوستانه و صلح در یمن، ضرورت رفع اختلاف میان کشورهای [عرب] حاشیه خلیج فارس و توافق سازش میان امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی گفت‌وگو کرد.

همچنین، پمپئو شخصا در پیامی توییتری با نادیده گرفتن تجاوز نظامی که از سوی عربستان بر مردم یمن تحمیل شده و در این جنگ چندساله هزاران نفر کشته و صدها هزار نفر آواره شده‌اند، گفت که از عربستان به خاطر تلاش برای پیشبرد صلح در جنوب یمن تشکر کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین ابراز امیدواری کرد که در ماه آینده میلادی گفت‌وگوی راهبردی مفیدی میان واشنگتن و ریاض صورت گیرد.

برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله عربستان، امارات و بحرین در اوایل سال ۲۰۱۷ با ادعای حمایت قطر از تروریسم روابط خود را با این کشور قطع کردند.

همچنین پس از آغاز جنگ از سوی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در یمن، اختلاف‌هایی میان ریاض و امارات متحده عربی در این جنگ به وجود آمده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =