دولت با حذف قیمت زمین به طرح مسکن اقدام ملی کمک کرد

شیراز- ایرنا- معاون مسکن شهری بنیاد مسکن استان فارس درباره حمایت‌های دولت از این طرح گفت: حذف قیمت زمین در تولید مسکن کمک شایانی به این طرح کرده است؛ افزون بر این تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی با بهره ۱۸ درصد از دیگر اقدامات دولت به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، محمد رسول پروری شامگاه دوشنبه در نشست خبری از راه دور با خبرنگاران با ابراز امیدواری نسبت به کاهش نرخ تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن از ۱۸ به ۱۲ درصد افزود:‌ حذف واسطه‌های مصالح ساختمانی و خرید مستقیم از تولیدکننده به انبوه‌ساز از اقدامات مطلوب دولت در طرح اقدام ملی مسکن است.
معاون بنیاد مسکن استان فارس همچنین عنوان کرد: امکان اجرای این طرح در کل شهرهای استان فارس وجود دارد؛ اما در حال حاضر و براساس برنامه وزارت راه و شهرسازی در شهرهایی صورت می‌گیرد که در آن‌ها زمین تامین شده باشد.
وی ادامه داد: عمده کارکرد  این طرح تامین مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر با مسوولیت بنیاد مسکن است؛ اما پیشنهاد شده است که در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر نیز اقدام شود؛ هم‌اکنون در منطقه میانرود شیراز ۴۸۰ واحد در قالب این طرح درنظر گرفته شده؛ هرچند بارگذاری شیراز عمدتا در شهر صدرا صورت انجام شده است.
پروری در ادامه به ظرفیت های ثبت نام شده  فارس در این حوزه اشاره کرد و عنوان داشت: در مجموع تاکنون ۱۶هزار ۶۶۶ متقاضی دراستان فارس ثبت نام صورت گرفته است، ۶ هزار ۵۱۱ نفر از استعلام سه گانه اول عبور کرده‌اند، از این تعداد در ۱۶ شهر برای ۲ هزار ۲۰۹ واحد افتتاح حساب در بانک مسکن انجام شده و  یک هزار و ۹۸۹ نفر نیز آورده اولیه معادل حداقل ۴۰ میلیون تومان ارائه کرده‌اند؛ براین اساس سرجمع واریزی کل استان فارس  هم‌اکنون معادل ۹۵ میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه تلاش شده‌ است زمین‌های بدون معارض برای این طرح انتخاب شود، گفت: تاکنون هیچ یک از زمین‌های فارس که برای این طرح در نظر گرفته شده است، معارض شخصی نداشته؛ همچنین تمام مسائل زیست‌محیطی، دسترسی‌ها و نیازها در این طرح لحاظ شده است.

محمد رسول پروری معاون مسکن شهری بنیاد مسکن فارس 

دولت در سه حوزه از طرح مسکن ملی حمایت کرده است
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن استان فارس درباره حمایت‌های دولت از این طرح گفت: حذف قیمت زمین در تولید مسکن کمک شایانی به این طرح کرده است؛ افزون بر این تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی با بهره ۱۸ درصد که امیدواریم به ۱۲ درصد کاهش یابد از دیگر اقدامات دولت به شمار می‌رود، همچنین حذف واسطه‌های مصالح ساختمانی و خرید مستقیم از تولیدکننده به انبوه‌ساز از اقدامات مطلوب دولت در طرح اقدام ملی مسکن است.
پروری با تاکید بر ضرورت تولید مسکن در کشور ابراز داشت: این صنعت بعد از صنعت نفت با ۳۵ درصد ایجاد اشتغال، جایگاه مهمی در چرخاندن چرخ اقتصاد دارد و به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم با ۳۰۰ شغل در ارتباط است.
وی ادامه داد: جز این، طبق قانون، دولت باید مسکن تولید کند و در این زمینه از منابع خود بهره  گیرد، بهترین راه نیز در این خصوص تامین زمین است که دولت تا به حال این وظیفه را به انجام رسانده است.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن استان فارس با اشاره به استقبال از طرح اقدام ملی مسکن در فارس، اظهار کرد: میزان تقاضای موثر در جنوب فارس بیش از شمال این استان است؛ در مناطق شمالی ساخت‌وسازها به نرخ کمتری ارائه می‌شود؛ اما در مناطق جنوبی فارس قیمت زمین و مسکن رشد بسیاری داشته است.
پروری با بیان اینکه اقدام کارشناسی در طرح مسکن ملی به هیچ وجه نادیده گرفته نخواهد شد، ابراز داشت: در همین راستا، در صدور پروانه با شهرداری تعامل کامل داریم و بر آنیم که اگر قرار است کالایی با عمر ۲۰ تا ۲۵ سال تولید کنیم نباید از ضوابط عدول کنیم؛ در همین زمینه حتی دشوارترین دستورالعمل‌ها نیز تا به امروز رعایت شده است.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن استان فارس در ادامه به بیان وجه تفاوت‌های طرح مسکن مهر و اقدام ملی مسکن پرداخت و ابراز داشت: مسکن مهر در اراضی خارج از بافت شهری و دور از خدمات ساخته شد؛ به همین دلیل هزینه بسیاری را به برای تامین نیازهای روبنایی و زیربنایی تحمیل کرد؛ اما دسترسی به خدمات در اراضی طرح اقدام ملی مسکن، وجود دارد و از این لحاظ جای نگرانی نیست.
این مقام مسوول ابراز امیدواری کرد که با همکاری سازمان‌هایی همچون بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در زمینه اعطای تسهیلات، دهک‌های پایین‌تر جامعه نیز امکان برخورداری از مسکن را در این طرح بیابند.
وی همچنین درباره احتمال افزایش نرخ برای تامین مسکن در این طرح بیان کرد: دولت این اجازه را به انبوه‌ساز داده است که براساس افزایش نرخ مصالح بیش از ۲۰ درصد و با تایید شورای مسکن استان افزایش قیمت صورت گیرد؛ اما امیدواریم قیمت و نرخ مسکن دستکم در دوران ۶ ماهه یا یکساله ثابت بماند.

قرعه‌کشی به تناسب تقاضا در شهرها انجام می‌شود
پروری درباره جانمایی متقاضیان نیز گفت: در شهرهایی که بیش از ظرفیت زمین متقاضی وجود داشته باشد یا بیش از یک پروژه پیش‌بینی شده باشد، فارغ از زمان واریز وجه باید قرعه کشی صورت گیرد. این قرعه کشی در تاریخ مشخص با حضور نماینده فرمانداری، نماینده دادستان، نماینده وزارت راه و شهرسازی و نماینده بنیاد مسکن و تنی چند از نمایندگان متقاضیان انجام می‌شود.
به گفته این مقام مسوول تاکنون در شهرستان‌های لار، لامرد، گراش، اوز، آباده و اقلید گروه‌بندی و قرعه کشی انجام شده است.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن استان فارس همچنین تاکید کرد: واحدها هم‌اکنون مشخص نمی‌شود تا از بورس‌بازی و خرید و فروش اشتباه جلوگیری کنیم؛ بنابراین هر گونه شرط و شروط برای واگذری به غیر ممنوع است.
پروری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بلاتکلیفی متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن وجود ندارد، گفت: اگر متقاضی نتواند ظرف یک ماه آورده خود را تکمیل کند، بعد از یک اخطار بلافاصله حذف می‌شود و نفر جایگزین او اعلام خواهد شد، بنابراین مشکلی برای ادامه طرح به دلیل نبود آورده وجود نخواهد داشت.
وی تخمین زمان تحویل پروژه را ۲ سال و نهایتا  ۳ سال اعلام کرد و گفت: با پایان یافتن عمر مسوولیت دولت تدبیر و امید و تغییر دولت توقفی در این طرح صورت نخواهد گرفت و امیدواریم حمایت‌ها نیز از آن ادامه یابد.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن استان فارس همچنین اعلام کرد: تاکنون در شهرستان‌های خنج، عملیات اجرایی برای ۱۰۰ واحد و در لار با ظرفیت ۱۶۴ واحد آغاز شده است و مردم تا پایان سال جاری شاهد استقرار کارگاه های ساختمانی  اقدام ملی مسکن هستند.

اخبار مرتبط