از صدور ۲۱۶ پروانه اجرا تا فراخوان «رادیوتئاتر» جشنواره فجر

تهران- ایرنا- حوزه فرهنگ و هنر؛ از جمله تئاتر طی هفته جاری مانند دیگر شاخه‌ها با اتفاقات متعدد روبرو بود که از مهمترین اخبار آن می‌توان به اعلام صدور ۲۱۶ پروانه نمایش طی شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹،‌ بازار گرم رونمایی، تجلیل و تقدیرها از هنرمندان تئاتر دفاع مقدس در گرامی‌داشت ۴۰ سالگی حماسه جنگ تحمیلی و انتشار فراخوان بخش «رادیوتئاتر» سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر اشاره کرد.

با پشت سر گذاشتن نیمه دوم شهریور هر چند از طرفی شاهد انتشار اخبار شیوع موج سوم کرونا در پایتخت و ادامه حضور این ویروس با فراز و نشیب‌های مختلف در دیگر استان‌ها و شهرستان‌ها بودیم و هستیم، اما در روی دیگر سکه با تلاش مدیران و مسئولان فرهنگی از یک سو و از سوی دیگر هنرمندان و مخاطبان در راستای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بیش از دو ماه نخست تابستان ۱۳۹۹ شاهد رونق گرفتن فعالیت و فصل اجراهای تئاتری در تهران و دیگر نقاط کشور هستیم.

همچنین قرارگرفتن در هفته بزرگداشت ۴۰ سالگی دفاع مقدس، هنرمندان تئاتر را مانند فعالان عرصه فرهنگ و هنر کشور در دیگر رشته‎ها بیش از پیش به تکاپو و جنب‌وجوش برای ادای رسالت و تکلیف خود در حوزه فعالیت هنر نمایش وا داشته اشت.

در کنار این امر حوزه هنرهای نمایشی نیز خالی از اتفاق نبود و از مهمترین آنها می توان به صدور ۲۱۶ پروانه نمایش در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹، به‌سازی محیط پیرامونی مجموعه تئاترشهر با همراهی شهرداری منطقه ۱۱، انتشار فراخوان بخش «رادیو تئاتر» جشنواره تئاتر فجر، دو اجرای ویژه نمایش موسیقی «علمدار» در اربعین حسینی، تجلیل از هشت نمایشنامه‌نویس در «راویان مقاومت»، رونمایی از نمایشنامه «چهارراه خندق» برشی از زندگی شهید برونسی، تمدید مهلت ارسال آثار برای حضور در «خیابان تئاتر ایران»، انتشار فراخوان رویداد نمایشنامه‌نویسی «نخل سرخ»، آغاز دهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر صاحبدلان از ایلام تا تهران، بازدید مدیرکل هنرهای نمایشی از هشت تماشاخانه خصوصی و رویدادهای دیگر اشاره کرد.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی اول تا ششم مهرماه ۱۳۹۹ مرور کنید.

صدور ۲۱۶ پروانه نمایش در هفت شاخه تولیدی و اجرایی

آمار پروانه‌های صادرشده از سوی شورای ارزشیابی و نظارت اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹ برای اجرای نمایش در سطح شهر تهران تحت هفت عنوان «تماشاخانه‌های خصوصی»، «تماشاخانه‌های دولتی»، «نمایش‌های کمدی شبانه»، «نمایش‌های مخصوص بانوان»، «نمایش‌هایی برای کودکان و نوجوانان»، «نمایشنامه‌خوانی» و «جُنگ و استندآپ کمدی» منتشر شد. 

جمع کل پروانه‌های صادرشده در شش ماهه اول سال جاری از سوی شورای ارزشیابی و نظارت اداره‌کل هنرهای نمایشی ۲۱۶ عنوان است. در تفکیک موضوعی این تعداد پروانه صادرشده از سوی شورای ارزشیابی و نظارت اداره‌کل هنرهای نمایشی چنین آمده است: نمایش‌هایی با موضوع طنز ۵۰ عنوان، نمایش‌های اجتماعی و ملودرام ۱۳۸ عنوان، آثاری با مضمون دفاع مقدس ۸ عنوان و آثار آموزشی و سرگرم‌کننده ۲۰ عنوان.

همچنین در نیمه اول سال ۱۳۹۹ و متاثر از شرایط شیوع ویروس کرونا، ۴۳ جشنواره برای برگزاری در فضای مجازی از شورای ارزشیابی و نظارت اداره‌کل هنرهای نمایشی پروانه گرفتند. 

به‌سازی محیط پیرامونی مجموعه تئاترشهر با همراهی شهرداری منطقه ۱۱

ابراهیم گله‌دارزاده مدیر مجموعه تئاترشهر و علی‌اصغر طاهری شهردار ناحیه یک منطقه ۱۱ تهران در دفتر مدیریت این مجموعه هنری درباره مسائل محیط پیرامونی تئاترشهر با هم گفتگو کردند.

گله‌دار زاده در این دیدار ضمن قدردانی از مساعدت و همکاری شهردار، سایر مدیران و معاونان شهرداری منطقه ۱۱ تهران از شهردار ناحیه یک این منطقه با اشاره به این نکته که به‌سازی محیط پیرامونی مجموعه تئاترشهر نیازمند حمایت همه جانبه دستگاه‌های مختلف در حوزه مدیریت شهری است به طرح نکاتی درباره نورپردازی محیط بیرونی و ارائه راه‌کارهایی برای خروج افراد بزهکار از فضای فرهنگی این مجموعه پرداخت.

علی اصغر طاهری شهردار ناحیه یک شهرداری منطقه ۱۱ تهران نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضورش در مجموعه تئاترشهر از تلاش مجموعه تحت مدیریت خود برای هرگونه همکاری با این مجموعه نمایشی در جهت به‌سازی فضای بیرونی تئاتر شهر خبر داد.

انتشار فراخوان بخش «رادیو تئاتر» جشنواره تئاتر فجر

فراخوان بخش «رادیوتئاتر» سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر در دو بخش «اصلی» و «ویژه» منتشر شد. سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر از بین آثار متقاضی، پذیرای ۱۰ اثر برای شرکت در بخش رادیوتئاتر خواهد بود. آخرین‌ مهلت برای ارسال آثار ۱۰ آذرماه ۱۳۹۹ و زمان اعلام آثار راه‌یافته به جشنواره ۳۰ آذرماه ۱۳۹۹ است.

موضوعات بخش «اصلی» شامل جهش تولید ملی، مدافعان سلامت، بحران ناشی از کرونا، صلح جهانی و اخلاق ایرانی است. همچنین موضوعات بخش «ویژه» شامل گرامیداشت چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس و معرفی زندگی شهدای دفاع مقدس و مقاومت، به ویژه شهید سردار سلیمانی می‌شود.پیش از این فراخوان «مسابقه نمایشنامه‌نویسی»، «مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر» و بخش «صحنه‌ای» و «خیابانی» سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شده بود.

سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار خواهد شد.

دو اجرای ویژه نمایش موسیقی «علمدار» در اربعین حسینی

موسیقی-نمایش «علمدار» ۱۶ و ۱۷ مهر ساعت ۱۸ مصادف با اربعین حسینی به روایتگری پرویز پرستویی در تالار وحدت اجرا می شود.

موسیقی-نمایش «علمدار» به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی به تهیه کنندگی پرویز پرستویی و کارگردانی حسین پارسایی و با همراهی ارکستر سمفونیک تهران ساخته پوریا خادم و به رهبری بردیا کیارس مصادف با اربعین حسینی از ساعت ۱۸ دو اجرای ویژه خواهد داشت و همچون اجراهای پیشین کلیه عواید مالی این اجراها از طریق موسسه خیریه خادمین علی ابن ابیطالب (ع) صرف مناطق محروم‌ به ویژه سیستان و بلوچستان خواهد شد.

داریوش ارجمند، حسین پاکدل، مهدی سلطانی، فرهاد قائمیان، هادی حجازی و پرویز پرستویی روایتگران افتخاری اولین دوره اجرای این اثر نمایشی از اول تا ششم مهر ماه در تالار وحدت بودند.

تجلیل از هشت نمایشنامه‌نویس در «راویان مقاومت»

انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران، مراسم تقدیر و تجلیل از هشت نمایشنامه‌نویس تئاتر دفاع مقدس را در هفته گرامی‌داشت ۴۰ سالگی آغاز جنگ تحمیلی برگزار کردند.

در این برنامه با اهدای هدایایی از مجید کاظم‌زاده مژدهی، کامران شهلایی، علیرضا حنیفی، رویا افشار، حمیدرضا آذرنگ، مالک سراج، مرتضی شاه‌کرم و شهرام کرمی تجلیل و قدردانی شد.

همچنین در بخش دیگری از این برنامه با حضور مدیران و صاحبان اثر از کتاب‌نمایش‌نامه «کاش به جای استخوان‌هایت لب‌هایت برمی‌گشت» نوشته شهرام کرمی، کتاب‌نمایش‌نامه «کجایی ابراهیم» نوشته لیلی عاج و همچنین کتاب پژوهشی «روایت هزار مجنون» نوشته مهدی نصیری رونمایی شد.

رونمایی از نمایشنامه «چهارراه خندق» برشی از زندگی شهید برونسی

نمایشنامه «چهارراه خندق» از انتشارات بنیاد رودکی و به قلم محمود فرهنگ با موضوع زندگی سردار شهید عبدالحسین برونسی رونمایی شد.

محمود فرهنگ، نویسنده این نمایشنامه گفت: من می خواستم زندگی شهیدی را به نمایشنامه تبدیل کنم که علاوه بر رشادت‌ها و فضایل اخلاقی اش، نور امام هشتم حضرت امام رضا (ع) نیز بر زندگی‌اش تابیده باشد. این رسالتی است که بر دوش من و همه هنرمندان است تا تلاش کنیم خاطرات و زندگی این بزرگان را زنده نگه داریم.

نمایشنامه «چهارراه خندق» با موضوع زندگی شهید برونسی به قلم محمود فرهنگ تازه‌ترین اثر از این نویسنده است که به دوران کودکی، جوانی و شهادت شهید می‌پردازد. به دلیل تاثیر بسزایی که امام هشتم (ع) در زندگی این سردار خط شکن دوران دفاع مقدس داشته بخشی از نمایشنامه به زندگی امام رضا (ع) نیز اشاراتی دارد.

نام نمایشنامه «چهارراه خندق» برگرفته از حضور شهید برونسی در یکی از عملیات های دفاع مقدس و  حماسه‌سازی این شهید در خندق در عملیات بدر بود.

شهید برونسی در تاریخ ۲۳ اسفند سال ۱۳۶۳ با مسئولیت فرماندهی تیپ ۱۸ جوادالائمه (ع) در منطقه عملیاتی بدر به شهادت رسیده و پیکرش در منطقه عملیات بر جای می ماند. سال‌ها بعد در جریان تفحص شهدا پیکر ایشان شناسایی و در تاریخ هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ در سالروز شهادت حضرت زهرا (س) در بهشت رضا (ع) در مشهد مقدس به خاک سپرده شد.

تمدید مهلت ارسال آثار برای حضور در «خیابان تئاتر ایران»

همزمان با استقبال و درخواست متقاضیان مهلت ارسال آثار برای شرکت در یکی از بخش‌های «خیابان تئاتر ایران» تا ۳۰ مهر تمدید شد.

همچنین مطابق زمان‌بندی‌ که پیش از این اعلام شده بود مهلت شرکت در بخش «مسابقه طرح و ایده» این برنامه تا روز یکشنبه ۲۰ مهرماه است.

«خیابان تئاتر ایران» در راستای حمایت از آثار هنرمندان تئاتر خیابانی کشور با رویکرد استمرار ارتباط شهروندان با تئاتر و به‌ ویژه نمایش‌های خارج از صحنه‌های مرسوم برگزار می‌شود و در کنار بخش «اجرا» با زیرمجموعه‌های «آزاد»، «نمایش‌های آیینی و سنتی» و «نمایش‌های کودک و نوجوان» و بخش «مسابقه طرح و ایده» شامل «کارگاه‌های آموزشی» نیز است.

برنامه «خیابان تئاتر ایران» با توجه به برگزار نشدن جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان به شکل مرسوم در سال جاری به جهت تبعات شیوع ویروس کرونا، توسط اداره‌کل هنرهای نمایشی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با همراهی انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان برگزار می‌شود.

انتشار فراخوان رویداد نمایشنامه‌نویسی «نخل سرخ»

با توجه به نبود امکان برگزاری بیست‌وسومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا و لزوم صیانت از سلامت هنرمندان و مخاطبان تئاتر، اداره‌کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران با همراهی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند در راستای تقویت بسترهای نمایشنامه‌نویسی کشور و ترغیب نمایشنامه‌نویسان به خلق آثار ماندگار، رویداد نمایشنامه‌نویسی «نخل سرخ» را با رویکرد توجه به مضامین و مفاهیم مقاومت و دفاع مقدس در گرامیداشت حماسه آزادسازی خرمشهر در چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار می‌کند.

مهلت ارسال اثر برای شرکت در این رویداد تا پایان مهر سال جاری است و علاقه‌مندان می‌بایست تا این زمان چکیده یا طرح نمایشنامه خود را در بخش ویژه «نخل سرخ» روی تارنمای «ایران‌تئاتر» بارگذاری کنند.

رونمایی و چاپ آثار منتخب نیز در اسفندماه ۹۹ انجام می‌شود.

اعلام برنامه تالارهای نمایشی تئاترشهر

برنامه این هفته تالارهای نمایشی مجموعه تئاترشهر در حالی اعلام شد که دو نمایش «بیداری» و «بین یه عالمه ماهی» در روزهای پایانی اجرا قرار گرفتند.

تالارهای قشقایی و سایه مجموعه تئاترشهر در هفته جاری میزبان دو نمایش «بیداری» به کارگردانی داود دانشور و «بین یه عالمه ماهی» به کارگردانی امیر دلفانی خواهند بود.

نمایش «بیداری» به نویسندگی ژولیان گارنر و کارگردانی داود دانشور که از روز یکشنبه شانزدهم شهریور ماه با بازی رضا امامی، گیلدا حمیدی، افشین زارعی و فرزانه نشاط خواه اجرای خود را در تالار قشقایی آغاز کرده تا روز جمعه یازدهم مهر ماه، ساعت ۱۹:۳۰ به مدت زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان به صحنه می‌رود.

«بیداری» روایت یک معلول ذهنی است. او به خاطر جرمی که مرتکب شده در زندانی تحت مراقبت و توسط سرزندان‌بان تحت آموزش قرار می‌گیرد تا اینکه یک اتفاق موجب می‌شود تا سرزندان‌بان او را برای مدتی به یکی از روستاهای اطراف شهر منتقل کند تا به زندگی طبیعی بازگردد. اما آشنایی معلول ذهنی در روستا با یک زن اتفاقاتی را رقم می‌زند که پس از چند ماه موجب شگفتی می‌شود.

«بین یه عالمه ماهی» به نویسندگی و کارگردانی امیر دلفانی نمایش دیگری است که از روز سه شنبه هجدهم شهریور ماه اجرای خود را در تالار سایه آغاز کرده و تا روز جمعه یازدهم مهرماه نیز به اجرای خود در این تالار ادامه می‌دهد.

نمایش «بین یه عالمه ماهی» روایت پنج خانواده جنوب کشور است که در دهه ۴۰ شمسی به پایتخت کوچ می‌کنند.

در این نمایش که ساعت ۱۹ با مدت زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان به صحنه می‌رود، خشایار قائد رحمتی، مهدی یگانه، امیر دلفانی و ایمان عبدی به عنوان بازیگر حضور دارند.

آغاز دهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر صاحبدلان از ایلام تا تهران

طبق برنامه اجرای هفته اول، دهمین دوره تئاتر صاحبدلان روز سه شنبه (اول مهر ماه) با اجرای چهار نمایش در ایلام و تهران آغاز به کار کرد.

کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه برگزاری تئاتر صاحبدلان در ادوار گذشته، تلاش دارد ماه صفر امسال نیز دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را با اجرای ۲۳ اثر در تهران و دیگر استان‌های کشور در بخش صحنه ای، خیابانی و محیطی برگزار ‌کند.

بازدید مدیرکل هنرهای نمایشی از هشت تماشاخانه خصوصی

مدیرکل هنرهای نمایشی با حضور در تماشاخانه های مشایخی، عمارت روبه‌رو، دیوار چهارم و دا در جریان روند فعالیت این تماشاخانه‌ها قرار گرفت.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی روز اول مهرماه در ادامه بازدید از تماشاخانه‌های خصوصی شهر تهران با همراهی رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و محسن حسن‌زاده مدیر روابط‌عمومی این اداره‌کل در چهار تماشاخانه دیگر حضور یافت.

قادر آشنا که پیش از این از چهار تماشاخانه دیگر بخش خصوصی (تئاتر مستقل تهران، تماشاخانه نوفل لوشاتو، پردیس تئاتر شهرزاد و تماشاخانه مهرگان) بازدید کرده بود با تایید برای جبران خسارت‌های تماشاخانه‌های خصوصی و هنرمندان به ویژه در ایام تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری به سبب شیوع ویروس کرونا از فعالیت تماشاخانه‌های خصوصی در شرایط شیوع ویروس کرونا تشکر کرد و گفت: تلاش شما برای روشن نگه‌داشتن چراغ تئاتر بسیار ارزشمند است و بنده هم به صورت مستمر پیگیر طرح‌های حمایتی از گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی هستم و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنم.

حضور نمایش «مهمان‌های ناخوانده» در فضای مجازی

نمایش عروسکی «مهمان‌های ناخوانده» به نویسندگی و کارگردانی زنده‌یاد نصرت‌الله کریمی در پایگاه مجازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نمایش در آمده است.

نمایش «مهمان های ناخوانده» که در سال ۱۳۶۴ در مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سوی جمعی از هنرمندان به‌نام تئاتر و سینما تولید شد، از اول مهر در قالب طرح نمایش‌نما روی سایت مجازی کانون به نشانی th.kpf.ir قرار گرفت.

طرح نمایش‌نما (اکران فیلم‌ نمایش‌های کودک در فضای مجازی) از روز ۱۵ مرداد آغاز و تا نیمه‌ آبان سال ۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت.

در نمایش «مهمان‌های ناخوانده» که سال ۱۳۶۴ به شیوه عروسکی روی صحنه مرکز تئاتر کانون بود، هنرمندانی همچون جعفر والی، کامبیز صمیمی مفخم، مرضیه برومند، مسعود کرامتی، مریم سعادت، عادل بزدوده، شاپور پورامینی، فریبا جدیکار و آزاده پورمختار ایفای نقش کردند.

در طرح نمایش‌نما ۳۶ عنوان فیلم نمایش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌ تدریج در یکی از سایت‌های فروش بلیت تئاتر بارگذاری می‌شود که دسترسی به آن تا پایان فصل پاییز ۱۳۹۹ امکان‌پذیر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =