کرونا به  ۶۵ درصد بخش صنعت و گردشگری کشور آسیب وارد کرد

کرج - ایرنا - رییس فراکسیون اتحاد برای توسعه پایدار در اتاق های بازرگانی سراسر کشور اعلام کرد که شیوع کرونا به ۶۵ درصد بخش صنعت و گردشگری و هشت درصد بخش کشاورزی کشور آسیب وارد کرده است.

محمد صادقی  روز دوشنبه در همایش روسای کمیسیون های کشاورزی اتاق های بازرگانی سراسر کشور که در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز برگزار شد، اظهار داشت : بر همین اساس تلاش ها برای پیشگیری از آسیب ها معطوف شده و شکلگیری فراکسیون کشاورزی در اتاق بازرگانی ایران یکی از راه های تقویت تولید و حمایت از این بخش است.

وی ادامه داد: هدف از تشکیل فراکسیون کشاورزی در اتاق های بازرگانی کشور جلوگیری از ضایع شدن حق کشاورزی در این مجموعه بوده و تقویت عرصه تولید در نگاه بخش خصوصی قرار گرفته است.

رییس فراکسیون اتحاد برای  توسعه پایدار در اتاق های بازرگانی سراسر کشور،  این فراکسیون را بازوی اتاق بازرگانی ایران دانست و گفت : امروز ایجاد امنیت غذایی مهمترین موضوع در کشورهای مختلف جهان از جمله کشورمان است که باید به این موضوع اهتمام داشته باشیم.

 صادقی افزود: جایگاه کشاورزی در اتاق بازرگانی مظلوم واقع شده و باید به آن اهتمام ورزید.

وی با بیان اینکه هر ۲ ماه نشست کمیسیون های کشاورزی اتاق های بازرگانی در یکی استان های کشور برگزار می شود اظهار داشت: برگزاری نشست در استان های مختلف علاوه بر شناسایی ظرفیت های تولیدی این مناطق، مانع از ضایع شدن حقوق کشاورزی در بخش تولید، صادرات و صنایع تبدیلی خواهد شد.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان البرز و مدیرعامل گروه صنعتی و پژوهشی زر نیز اظهار داشت: نقش تشکل های بخش خصوصی همچون انجمن‌ها، فراکسیون‌ و کمیسیون‌های مربوط به اتاق بازرگانی که  مانند پارلمان و بازوی بخش خصوصی هستند بسیار تاثیرگذار است چرا که مسائل و مشکلات را به صورت کارشناسی و تخصصی بررسی و در دستگاه‌های مربوطه مطرح و در راستای حل آنها اقدام می کند.

محسن امینی گفت: بخش خصوصی دغدغه‌های بسیار زیادی دارد که امکان حل آنها به صورت انفرادی وجود ندارد و با تشکیل فراکسیون توسعه پایدار که متشکل از روسای کمیسیون‌های کشاورزی

 ۲۸ استان در اتاق بازرگانی کشور است،ضمن  عارضه یابی و برای حل مشکلات  همفکری خواهد شد. 

وی افزود: امیدوارم فراکسیون اتحاد برای توسعه پایدار با سرعت بالا و کیفیت کار گروهی و نگاه فراملی و نه بنگاهی بتواند مشکلات را مطرح و با راهکار مناسب و حمایت دستگاههای مرتبط آنها را حل کند.

امینی ضمن ابراز خرسندی از تشکیل فراکسیون کشاورزی و نگاه ویژه و همراهی دولتمردان با فراکسیون کشاورزی گفت: تعامل فراکسیون کشاورزی بخش خصوصی بعنوان بازوی مشورتی و اجرایی با دولت نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان البرز و مدیرعامل گروه صنعتی و پژوهشی زر در خصوص واردات گندم و ذرت بیان داشت: خوشبختانه کشور در بخش گندم خودکفا است اما در بخش ذرت با توجه به اینکه محور مصرف آن وارداتی است و باید در این بخش واردات داشته باشیم.

وی با بیان اینکه صنعت پالایشگاه غلات در سامانه بازارگاه بلاتکلیف مانده، از وزارت جهاد کشاورزی خواست، سهمیه‌ای از بازارگاه به این صنعت تخصیص یابد چرا که این صنعت در زمینه های فروکتوز و تولید نشاسته و محصولات دانش بنیان فعال است و اشتغال بسیار زیادی ایجاد کرده .

امینی گفت :  درصورت بروز مشکل علاوه بر بروز مشکلات برای این مجموعه و اشتغال، صنایع وابسته به این صنعت را نیز دچار مشکل خواهد کرد و به تعطیلی خواهد کشاند.

وی در زمینه با کشت فراسرزمینی بیان داشت: این بحث سالها  است که در کشور ما مطرح شده و ما باید مطالعات خود را در این خصوص کامل کنیم، اما به نظر می رسد  کالایی که توسط یک ایرانی در کشوری دیگر کشت می‌شود نباید برای واردات مشمول مشکلاتی همچون تعرفه و غیره شود.

 رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان البرز و مدیرعامل گروه صنعتی و پژوهشی زر افزود: این موارد باید حل شود تا بتوانیم کشت فراسرزمینی را توسعه دهیم و باید از کسانی که در این موارد اطلاعات دارند و از انجمنی که در این زمینه تشکیل شده مزایا و معایب را جویا شد.

امینی گفت: فرصت خوبی است که در کشور اوکراین، قزاقستان و روسیه تولید و کشت فراسرزمینی داشته باشیم اما شکل و جزئیات آن نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

نشست یک روزه روسای کمیسیون های کشاورزی اتاق بازرگانی سراسر کشور با هدف تقویت بخش کشاورزی و تولید و صادرات این بخش در استان البرز برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =