پرفروش‌های تابستانی کودک و نوجوان سروش معرفی شدند

تهران- ایرنا- در تابستان سال جاری، ۱۰ عنوان از کتاب‌های کودک و نوجوان به عنوان پرفروش ترین‌های انتشارات سروش معرفی شدند.

انتشارات سروش، در رده سنی کودک و نوجوان کتاب‌های پرفروش خود شامل؛ «راستی راستی بخورمت»، مجموعۀ ۵ جلدی «نیکلا کوچولو»، مجموعۀ ۴ جلدی «آدامسی‌ها»، مجموعۀ ۲ جلدی «هتل کله‌پوک‌ها»، «دکمه‌های گربه‌ای»، «لباس پرپری»، «به من بگو خالخالی» و در رده سنی نوجوان کتاب‌های «جوجه‌های نه چندان تخس»، «افسانه‌های صحرا» و «حرف آبی آخر» را پیشنهاد می‌کند. در ادامه خلاصه‌ای از کتاب‌ها را از نظر می‌گذرانید.

راستی راستی بخورمت

کتاب راستی راستی بخورمت؟ در ۱۶ صفحه با قیمت ۱۲ هزار تومان نوشته زنده‌یاد سوسن طاقدیس، جدیدترین کتابی است که از این‌نویسنده کودک منتشر می‌شود و وی نتوانست انتشار آن را ببیند؛ این‌کتاب برای کودکان گروه سنی ب نوشته شده و تصویرگری‌اش به‌عهده تهمینه حدادی بوده است. داستان راستی راستی بخورمت؟ درباره حلزون گرسنه‌ای است که در جنگل راه می‌افتد تا غذا پیدا کند و وقتی حیوانات مختلف را امتحان می‌کند، متوجه می‌شود نمی‌تواند آن‌ها را بخورد اما در نهایت به یک‌قارچ می‌رسد و ...

نیکلاکوچولو

مجموعۀ پنج جلدی نیکلا کوچولو با عنوان‌های: زنگ تفریح نیکلا کوچولو، ماجراهای نیکلا کوچولو، دردسرهای نیکلا کوچولو، تعطیلات نیکلا کوچولو، و نیکلا کوچولو و دوستان، اثری ماندگار از دو هنرمند بزرگ فرانسوی است: رُنه گوسینی نویسنده تیزبین و طنّاز و خالق لوک خوش‌شانس و آستریکس و ژان ژاک سامبه کاریکاتوریست جرف‌های با طرح‌های پخته و سبکی منحصر به فرد. داستان‌های این مجموعه یادآور قصه‌های مجید هوشنگ مرادی کرمانی است. نیکلا مانند مجید نوجوانی است که خیالات و اندیشه‌هایش قدری بزرگ‌تر از سنّش نشان می‌دهد ولی از درون همان کودک بی‌آلایش سال‌های دور است. طنز داستان‌ها هم از جنس همان طنز کارهای مرادی کرمانی است. مترجم فارسی کتاب توانسته است تا حدّ امکان در زبان فارسی نیز هنرمندی گوسینی را منعکس سازد.

آدامسی‌ها

مجموعۀ ۵ جلدی آدامسی‌ها با عناوین: دفتر قایمکی‌ها، پرواز آدامسی، بازی‌های آدامسی، کش بازی و درد سر گل گلی به نویسندگی زینب علیزاده با تصویرگری مهرانه جندقی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

آدامسی‌ها یک مجموعه داستان چند جلدی است با چهار شخصیت اصلی نعنایی، زنجبیلی، بادکنکی و آتشی. دو شخصیت دکتر موزی و توت فرنگی هم در برخی جلدها حضور دارند. نویسنده کتاب، زینب علیزاده سال‌هاست در زمینه داستان‌نویسی بزرگسال و کودک فعالیت داشته است. اما در چند سال اخیر بیشتر در حیطه داستان کودک و نوجوان قلم زده است. قصه یه قصه، آرزوی پاک‌کن، توپولو، مجموعه پنج جلدی داستان‌های گوگوری، نقاشی سفید، کشتی روی ابرهای سیاه و... از جمله کتاب‌های منتشره توسط علیزاده است.

هتل کله‌پوک‌ها

جلد اول و دوم کتاب هتل کله‌پوک‌ها نوشته شهرام شفیعی از سوی انتشارات سروش منتشرشد. شهرام شفیعی که در تاریخ مطبوعات کودک و نوجوان ایران، رکورددار بیشترین قصه‌های سریال برای بچه‌هاست به‌عنوان نویسنده، طنزپرداز، ژورنالیست و مدرس ادبیات داستانی از سال ۱۳۶۶ انتشار آثارش را در مطبوعات رسمی و از ۱۳۶۷ به صورت کتاب آغاز کرد.

هتل کله‌پوک‌ها نیز داستان هتلی است که ماجراهای عجیب و غریبی در آن رخ می‌دهد و هر بار یکی از مسافران دردسرهایی در آن ایجاد می‌کنند.

شفیعی در گفت و گو با انتشارات سروش با اشاره به موقعیت مکانی داستان گفت: ذهن من دائماً در حال تولید شخصیت‌های طنز است. هتل را دوست دارم و فکر می‌کنم زمینۀ خوبی برای طنز دارد. هر وقت به هتل فکر می‌کردم به خودم می‌گفتم باید دست به کار شوی. به گفته این طنزپرداز، بار اصلی داستان روی موقعیت‌هائیست که در یک هتل وجود دارد.

دکمه‌های گربه‌ای

کتاب دکمه‌های گربه‌ای نوشته تهمینه حدادی، با تصویرگری هاله قربانی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار کتاب شد.

این کتاب که مناسب برای گروه سنی خردسال و کودک است با تمرکز بر یاددهی روزهای هفته، اندازه‌ها، شمارش اعداد و مهارت‌های زندگی نوشته شده است.

لباس پرپری

لباس پرپری مجموعه شعر کودکانه، سروده مریم هاشم‌پور است که از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.

این کتاب مخصوص رده سنی ب بوده و شاعر سعی کرده است در کتاب به عناصر طبیعی، چون باد، ابر، برف، و... اشاره داشته باشد. در واقع به نوعی به دنبال القای مفهوم محیط زیست و نگهداری از آن بوده که می‌توان گفت در این مهم موفق عمل کرده است.

همه به صف، آتیش آتیش، چاله، غول اومده، تاج شکوفه ، ابر تپل مپل و... از عناوین مجموعه شعر لباس پرپری هستند.

به من بگو خال خالی

 به من بگو خال خالی مجموعه شعر خردسال سروده شهلا شهبازی است که به تازگی از سوی انتشارات سروش روانه بازار نشر شده است.

این مجموعه شعر در قالب چهارپاره بوده و شاعر در این کتاب به دنبال مواردی است که در دنیای بزرگ خردسالان وجود دارد، اما کمتر به آن توجه می‌شود.

جوجه‌های نه چندان تخس

کتاب مجموعه داستان دفاع مقدسی جوجه‌های نه چندان تخس تألیف حسن احمدی از نویسندگان با سابقه کشور، برای گروه سنی نوجوان از سوی انتشارات سروش منتشر شد.

حسن احمدی نویسنده کتاب درباره تازه‌ترین مجموعه داستانش که محوریت دفاع مقدسی دارد اظهار داشت: جوجه‌های نه چندان تخس عنوان مجموعه داستانی بود که چند سالی در انتشارات سروش در نوبت چاپ بود، ولی متأسفانه منتشر نشد، در مدیریت جدید این کتاب در نوبت چاپ قرار داده شد و بلافاصله هم روند طی شد.

افسانه‌های صحرا

کتاب افسانه‌های صحرا تازه‌ترین اثر عبدالصالح پاک و با تصویرگری مهسا برومند توسط انتشارات سروش منتشر شد. این کتاب که از زبان سوم شخص بیان شده است، شامل ۱۶ افسانه زیبا از ترکمن صحرا است که از زبان حیوانات بیان شده و بعضی حماسی، عاشقانه و بعضی از افسانه‌ها نیز پند و اخلاقیات را در بر می‌گیرد.

بخشی از این افسانه‌ها به صورت شفاهی جمع‌آوری شده و برخی نیز در کتاب‌های موجود به زبان ترکمنی توسط نویسنده به فارسی برگردانده شده است. هر یک از افسانه‌های این کتاب، بخشی از حسات فرهنگی و جلوه‌ای از سبک تفکر و نگاه قوم ترکمن ایران به مقولۀ هستی و زندگی است. هر چند زادگاه اصلی افسانه‌ها خیال زایندۀ نوع بشر است و به نقطه‌ای از جهان تعلق ندارد؛ اما افسانه‌های این کتاب نشان دهندۀ خاستگاه‌ها، آرزوها، شکست‌ها و شادی‌های قوم ترکمن است.

حرف آبی آخر

بعضی‌ها شعر می‌گویند و می‌سرایند، بعضی‌ها غرق می‌شوند در صفحات و کلمات. و چه چیزی از این زیباتر که کتاب بدست گیری و بخوانی و بخوانی و غرق لذت شوی. "حرف آبی آخر" از آن دست کتاب‌هایی است که در لابه‌لای شعرهایش حرف‌ها برای گفتن دارد، از بهار و یلدا تا صفحۀ آخر، حرف آخر یک کتاب. حسین تولائی شاعری است که حرف‌ها و کلمات را در شعرهایش به خوبی خرج می‌کند.

حرف آبی آخر سروده این شاعر برای گروه سنی نوجوان، که با تصویرگری نجوا عرفانی از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

سرخط اخبار فرهنگ