۷ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۳۳
کد خبرنگار: 2651
کد خبر: 84057745
۳ نفر

برچسب‌ها

اثر جهانی بند میزان شوشتر پاکسازی شد

اهواز – ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر گفت : به مناسبت روز جهانی گردشگری اثرتاریخی بند میزان و حاشیه رودخانه اطراف آن از زباله پاکسازی شد.

بهروز نجاتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد : برنامه پاکسازی ساحل رودخانه و اثر تاریخی و ثبت جهانی بند میزان با مشارکت و همکاری پایگاه سازه های آبی ، اداره میراث فرهنگی و گردشگری و انجمن های زیست محیطی شوشتر انجام شد .

وی افزود : این اقدام به مناسبت روز جهانی گردشگری و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در حالی برگزار شد که اطراف این اثر ارزشمند تاریخی و جهانی زباله های فراوانی به چشم می خورد.

نجاتی ادامه داد : هدف از برگزاری چنین برنامه هایی جلب توجه و ترغیب شهروندان به حفظ و پاکیزگی محیط زیست ،اماکن تاریخی و گردشگری و ترویج گردشگری پاک می باشد تا همه جامعه خود را در قبال حفاظت از محیط زیست، طبیعت و اماکن گردشگری مسئول بدانند .

بند میزان یک بنای بسیار مهم در مجموعه بناهای آبی تاریخی شوشتر است که رودخانه کارون را به ۲ شاخه شطیط و گرگر تقسیم می کند و پیشینه ساخت آن به دوران ساسانی باز می گردد.
قدمت اثر تاریخی بند میزان مربوط به دوره ساسانیان است و تا امروز پابرجاست.
این بند به همراه ۱۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹(پنج تیر ۱۳۸۸) با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها