معاون وزیر کشور: مبادله کالا در بازارچه‌های مرزی آذربایجان‌غربی ساماندهی می‌شود

ارومیه- ایرنا- مشاور معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ای منطقه‌ای وزارت کشور با اشاره به مشکلات موجود در بازارچه‌های مرزی، گفت: روند مبادله کالا در بازارچه‌های مرزی این استان با استفاده از سامانه جامع تجارت ساماندهی می‌شود.

غلامرضا یاوند عباسی روز دوشنبه در جلسه بررسی عملکرد بازارچه‌های مرزی آذربایجان غربی و ارزیابی نحوه اجرای آیین‌نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه‌های مرزی اظهار داشت: برای تسریع در روند امور و رفع مشکلات موجود باید مسوولان مربوطه به صورت جهادی عمل کنند.

وی با اشاره به مشکلات سامانه جامع تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: پیچیدگی و نارسایی سیستم، عدم تسلط مرزنشینان به سامانه و چندین مورد دیگر مشکلاتی است که این سامانه دارد بنابراین انتظار می‌رود با تداوم فعالیت مشکلات برطرف شود.

مشاور معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ای منطقه‌ای وزارت کشور با اشاره به نگرانی مرزنشینان از بابت پرداخت مالیات گفت: این موضوع سبب شده تا بسیاری از مرزنشینان از ثبت سیستمی پرهیز کنند که نیاز است فرهنگ سازی لازم در این زمینه صورت گیرد.

عباسی با اشاره به ساماندهی بازارچه‌های مرزی تمرچین و کیله افزود: متاسفانه نظیر دیگر طرح‌های عمرانی در این بازارچه ها نیز با مشکل اعتبارات روبرو هستیم و از آن جایی که فصل بارندگی را در پیش رو داریم انتظار می‌رود محوطه سازی در اسرع وقت صورت گیرد و فنس کشی دوباره انجام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه در ارتباط با بازارچه کیله نیز اعتباری در اختیار گمرک وجود ندارد و راهداری تامین اعتبار را منوط به شروطی می‌داند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه ضمن تاکید بر این که نباید مشکلی در سطح استان در مورد ترخیص کالا وجود داشته باشد، افزود: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی وظایف خود را به درستی انجام دهند، مشکلی پیش نخواهد آمد.پ

نادر صادقی همچنین دستور داد فرمانداری‌های پیرانشهر و سردشت کار با سامانه جامع تجارت را آغاز کرده و مشکلات را شناسایی و بررسی کنند تا به امور سیستمی مربوط به مرزنشینان سرعت داده شود.

آذربایجان غربی از جمله استان‌های مرزی کشور است به طوری که ۹۶۷ کیلومتر مرز با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

این استان ۹ گمرک و پنج بازارچه مرزی در راستای توسعه مبادلات با کشورهای همسایه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =