بافت تاریخی، چالش امدادرسانی آتش‌نشانان گرگان است

گرگان - ایرنا - مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان گفت: بافت فرسوده، کوچه‌های تنگ و معابر سخت‌عبور، از جمله چالش‌های جدی اجرای عملیات‌های آتش‌نشانی در بافت تاریخی گرگان است.

مهدی قره‌قاشی امروز دوشنبه همزمان با روز ایمنی و آتش نشان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بروز هر گونه اتفاقی در این مناطق از شهر گرگان به دلیل دشواری در دسترسی آتش نشانان، احتمال افزایش خسارت و تلفات را بیشتر می کند که در این شرایط لازم است برای نصب شیر اطفا در محدوده بافت قدیم اقدام شود.

وی بیان کرد: دشواری تردد در کوچه‌های باریک بافت تاریخی گرگان یکی از مشکلات نیروهای پایگاه‌های آتش‌نشانی برای حضور بهنگام و خدمات‌رسانی مطلوب‌ به شهروندان است.

بافت قدیم گرگان با مساحتی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار سومین بافت تاریخی ثبت شده ایران بعد از اصفهان و یزد به شماره ۴۱ در فهرست آثار ملی قرار دارد.

آنچه اکنون آن را بافت تاریخی گرگان می‌نامند بازمانده مجموعه‌ای از شهر استرآباد و عناصر آن و فضاهای شهری همچون مساجد، آب انبارها، قنات‌ها، معابر و واحدهای مسکونی یک یا چند طبقه است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان همچنین برگزاری دوره های آموزشی برای گروه های جامعه را یکی از راه های کاهش آسیب در زمان بروز حوادث دانست و گفت: در این راستا پارسال ۷۶ دوره آموزشی برای کسبه و بازاریان، ادارات و کارخانجات برگزار شد و این روند امسال هم ادامه دارد.

قره قاشی گفت که ایستگاه آتش نشانی در حال ساخت محدوده بلوار آیت الله کاشانی و چناران گرگان سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

گرگان مرکز گلستان پرجمعیت ترین شهرستان این استان شمالی است و برآورد می شود یک سوم از سکنه ۱.۹ میلیون نفری گلستان در گرگان سکونت داشته باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha