هفتم مهر ۱۳۵۹/ اطلاعیه نخست‌وزیری

تهران- ایرنا- در هفتم مهر ۱۳۵۹ خورشیدی نخست‌وزیری در اطلاعیه‌ای از حملات رژیم بعث عراق به منابع اقتصادی و تاسیساتی صنعتی ایران و کشتار مردم خبر داد و اعلام کرد، ما خود را برای پیکار طولانی آماده کرده‌ایم و به همین جهت سازمان‌های لازم را برای مقابله با مسایل تا پیروزی نهایی به وجود آورده‌ایم.

رژیم بعث عراق در شرایطی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹خورشیدی شیپور جنگ با ایران را به صدا درآورد که ایران هنوز تحت تاثیر انقلاب بزرگ خود قرار داشت و با بحران های متعدی دست و پنجه نرم می کرد. در چنین شرایطی وارد شدن به جنگی تمام عیار با کشوری با که مورد حمایت ابرقدرت های جهانی بود، کار بسیار دشواری به نظر می رسید به گونه‌ای که رژیم بعث عراق و کشورهای حامی آن نیز با ارزیابی های که از اوضاع ایران داشتند، پیروزی خود را قطعی می دانستند اما پیش بینی های رژیم بعث عراق در همان نخستین روزهای جنگ به هم خورد.

در هفتم مهر ۱۳۵۹خورشیدی اطلاعیه‌ای از طرف دفتر نخست وزیری به این شرح انتشار یافت.

بسم الله الرحمن الرحیم

 امت مسلمان و انقلابی همان‌طور که می‌دانید، دولت متجاوز بعث عراق به سرکردگی صدام کافر، زنگی تیغ به دست به کمک اسلحه شرق تجاوزگر و حمایت مادی و معنوی غرب غارتگر و مستکبر دست به انهدام منابع اقتصادی و تاسیساتی صنعتی به خصوص کشتار امت قهرمان ما زده است. ما به یاری خداوند متعال و به همت رزمندگان متعهد جمهوری اسلامی و به خصوص مسلمان و مبارز عراق پیکار را آنقدر ادامه خواهیم داد تا این عنصر خائن به اسلام و انسانیت را از صحنه گیتی محو کنیم. ما خود را برای پیکار طولانی آماده کرده ایم و به همین جهت سازمان‌های لازم را برای مقابله با مسائل را تا پیروزی نهایی به وجود آورده ایم ولی همانطور که می‌دانید، دولت و نهادهای رسمی بدون پشتیبانی و حضور فعال شما در صحنه قادر برای به دست آوردن پیروزی کامل نخواهند بود در این جا است که هوشیاری و آمادگی شما مردم انقلابی در نقاط مختلف کشور می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در این جهاد مقدس داشته باشد. بنابراین لازم است همان طور که در دوران مبارزه با رژیم منحوس پهلوی متحد و یکپارچه دست در دست هم با یکدیگر همکاری می‌کردیم با همان روحیه انقلابی که علیه کفر و ظلم با استفاده از تجربه ای که در طول انقلاب به دست آورده‌ایم، اقدامات زیر را انجام دهیم. ۱-  نیروهای مردمی را که بتوانند در این شرایط مسوولیت بپذیرند در چهارچوب مساجد انجمن های محلی و منطقه‌ای و شهری و غیره بسیج کنیم و ستادهای مربوطه را تشکیل دهیم. ۲-  نیازهای شهر و منطقه را در ستاد های فوق بررسی و به ارگان‌های مسئول گزارش دهید. ۳-  امکانات موجود را شناسایی و گزارش کنید. ۴-  با سازمان هایی که در خارج از منطقه می‌توانند به کمک شما بیایند، ارتباط برقرار کنید.

برگرفته از: آرشیو خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha