انتقال فرهنگ ایثار به نسل‌های جدید وظیفه خطیر همگان است

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری حفظ و انتقال خاطره و فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل‌های جدید از کارهای سخت و خطیر همگان برشمرد.

به گزارش روز دوشنبه اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، منصور غلامی در آیین تقدیر از رزمندگان و ایثارگران شاغل و بازنشسته ستادی این وزارتخانه که امروز (دوشنبه) با حضور  غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی و تعدادی از ایثارگران و جانبازان حوزه ستادی در سالن شهدای جهاد علمی برگزار شد، اظهار داشت: آیین تجلیل از هفته دفاع مقدس سال‌هاست که به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، ایثارگران و جانبازان تکرار می‌شود. در این تکرارها با یک تغییر نسل هم روبرو بوده‌ایم؛ نسل‌هایی که جنگ را ندیده اند؛ شهدا و جانبازان ۸ سال دفاع مقدس را از نزدیک ندیده‌اند، از این رو حفظ آنچه که در این سال‌ها رخ داده و فرهنگ رشادت‌ها و ایثارگری‌های آن عزیزان از واجبات هفته تجلیل دفاع مقدس محسوب می‌شود.

وی  افزود: آنچه رزمندگان و ایثارگران انجام دادند در جای جای وطن قابل لمس است. در هر نقطه از کشور حتی در مکان‌هایی که کیلومترها با فضای آن زمان جنگ فاصله دارد این خاطره‌ها زنده هستند و این فضای استثنایی وجود دارد و اثرات و برکات همین فضای استثنایی انقلاب اسلامی را بیمه کرده است.

وزیر علوم تصریح کرد: در ابتدای این مسیر نقطه کلیدی کار رهبری امام راحل بود و در ادامه رهبریت مقام معظم رهبری که با همان ایمان و قدرت جریان را جلو بردند. اکنون که در هفته گرامیداشت خاطرات شهدا و ایثارگران دفاع مقدس هستیم باید بدانیم یاد و خاطره آنها همچون گنجینه فرهنگی مهمی است که مسئولیت داریم آن را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم؛ یعنی جامعه ایثارگران ضمن انجام رسالت خود در بحث ایثارگری باید نقش الگو را برای نسل‌های جدید ایفا کنند.

 غلامی با اشاره به ویژگی‌های جامعه ایثارگر گفت: ایثارگری حاصل یک عمر است و تنها به یک دوره خاص تعلق ندارد. هر چه بتوانیم نسل جدید را به این جامعه نزدیک‌تر کنیم توانسته‌ایم یک سرمایه بزرگ را حفظ کرده باشیم. باید دعا کنیم تمام کسانی که در راه حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران ایثار و از جان گذشتگی کردند در این راه ثابت قدم باشند و هیچ چیز نتواند آنها را دلسرد و ناامید کند.

در ادامه این مراسم غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و مشاور وزیر علوم در امور شاهد و ایثارگر با گرامیداشت یاد و خاطره همه شهیدان به ویژه شهیدان دفاع مقدس گفت: امروز اگر شاهد امنیت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم حاصل مجاهدت‌ها و رشادت‌ها و ایثارگری‌های رزمندگانی است که با تمام وجود در صحنه جنگ حاضر شدند و برای سرافرازی نظام جمهوری اسلامی از همه چیز خود گذشتند.

وی افزود: مجموعه بزرگ ایثارگران آموزش عالی کشور و رزمندگان، جانبازان، ایثارگران این حوزه در دوران ۸ سال دفاع مقدس جانفشانی‌های بسیاری کردند و فلسفه برگزاری این نشست در چهلمین سالگرد دفاع مقدس تقدیر از این رشادت‌ها و جانفشانی‌هاست. امید است در آینده جلسات بیشتری را با این عزیزان داشته باشیم و از مسئولان مرتبط با این حوزه دعوت کنیم تا درخصوص حفظ فرهنگ ایثار و شهادت و رسیدگی به مطالبات و انتظارت این عزیزان گفت‌وگو و تبادل نظر داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =