سرمایه‌گذاری در مداخلات مراقبتی  به نفع افراد کم‌شنوا است

تهران - ایرنا - رییس اداره سلامت گوش و شنوایی و مدیر مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سرمایه گذاری در مداخلات مراقبتی مقرون به صرفه به نفع افراد کم شنوا خواهد بود و سود مالی موثری را برای کل جامعه به ارمغان خواهد داشت.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سعید محمودیان روز دوشنبه در آستانه ۳۰ سپتامبر (۹ مهر) روز جهانی ناشنوایان و اولین روز هفته کم شنوایی و ناشنوایی با اعلام این خبر گفت: «شنوایی برای زندگی: اجازه ندهید کم شنوایی محدودتان کند» شعار هفته جهانی کم شنوایی و ناشنوایی اعلام شد.

وی ادامه داد: تأکید سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۲۰ میلادی بر روی مداخلات به موقع و مؤثری متمرکز شده است که بتوان بر اساس آن اطمینان حاصل کرد که افراد دارای اختلال کم شنوایی قادر به دستیابی به همه قابلیت های اصلی زندگی خود در همه ابعاد باشند.
محمودیان پیام های کلیدی هفته جهانی ناشنوایی را چنین توضیح داد: مراقبت از گوش و سلامت شنوایی، راههای ارتباطی ما را با افراد جامعه خودمان و جوامع مختلف و در سطوح جهانی در ابعاد مختلف زندگی میسر می سازد. ارزیابی و شناسایی عوامل خطر بروز کم شنوایی و تلاش در جهت کاستن علل مولد آنها، نقش بسزایی در جلوگیری از روند رو به افزایش موارد جدید کم شنوایی دارد.
رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت گفت: برای افرادی که به نوعی دچار کم شنوایی هستند، انجام مداخلات مناسب و به موقع مراقبتی می تواند دسترسی به آموزش، اشتغال و ارتباطات موثر را در جامعه تسهیل کند.عدم دسترسی افراد کم شنوا به مداخلات به موقع و مناسب مراقبتی، نظیر استفاده از سمعک و پروتزهای کاشت حلزون شنوایی، آثار سوئی را در ابعاد جهانی به وجود می آورد.
محمودیان بیان کرد: انجام مداخله های بموقع شنوایی در کشورها باید از طریق نظام های مراقبت بهداشتی اولیه انجام پذیرد.
وی گفت: شنوایی مناسب و برقراری ارتباط موثر در همه مراحل زندگی افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. باید با اقدامات پیشگیرانه مناسب مانند: محافظت شنوایی در برابر اصوات بلند، اجرای اقدامات مراقبتی از سلامت گوش و شنوایی و ایمن سازی افراد در برابر بیماری های عفونی  از ابتلا به کم شنوایی (و بیماریهای گوشی مربوط به آن) جلوگیری کرد.
محمودیان افزود: دولت ها باید برای ادغام برنامه های مراقبت از گوش و شنوایی در برنامه های ملی سلامت کشور با هدف توسعه پایدار و پوشش جهانی بهداشت اقدام کنند. سرمایه گذاری در مداخلات مراقبتی مقرون به صرفه به نفع افراد کم شنوا خواهد بود و سود مالی موثری را برای کل جامعه به ارمغان خواهد داشت.
وی گفت: با شناسایی به موقع کم شنوایی و بیماری های گوشی مربوط به آن و دریافت مراقبت های به موقع و مقتضی، می توان این مشکل را کنترل و از عوارض آن جلوگیری کرد. افرادی که در معرض خطر کم شنوایی هستند، باید شنوایی خود را به طور دوره ای ارزیابی کنند.
رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت گفت: افرادی که دچار کم شنوایی یا دارای بیماری های گوش با خطر کم شنوایی هستند، باید مراقبت های خود را از یک ارائه دهنده خدمت شنوایی شناس در سطوح مختلف خدمات مراقبتی مربوطه تحت نظارت شبکه بهداشت و درمان دریافت کنند. اقدامات به موقع پیشگیرانه برای جلوگیری و رفع کم شنوایی و یا ناشنوایی در طول زندگی یک ضرورت است.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha