رمز گشایی از «معمای اسکله یک»

تهران- ایرنا- مستند حماسی چالشی «معمای اسکله یک» به نویسندگی و کارگردانی «محمد دیندار» و محصول شبکه سوم سیما امروز (دوشنبه هفتم مهر) روی آنتن خواهد رفت.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سیدمجتبی نوریان مشاور رسانه ای، در این مستند محمد دیندار بار دیگر با نگاهی تازه و جست‌وجوگر به سراغ ابعاد مختلف جنگ تحمیلی رفته و ضمن به تصویر کشیدن فرازهایی از حماسه هشت سال دفاع مقدس و رشادت رزمندگان، به تبعات جنگ تحمیلی بعد از پایان آن و در دوران سازندگی تاکنون پرداخته است.
معمای اسکله یک نگاهی چالشی به عملکرد ضعیف دولت ها در رفع موانع موجود در مناطق جنگی بخصوص در خرمشهر و اروند و آبادان داشته که باعث کم رنگ شدن رونق اقتصادی در این مناطق شده است.
در این مستند همچنین به شکل محوری از مشکلی در اسکله یک خرمشهر و نیز رودخانه اروند رمز گشایی می شود که با وجود وعده های مکرر مدیران در دولت های مختلف برای رفع آن اما حدود ۴۰ سال است که این مشکل بر  طرف نشده و ایمنی کشتیرانی را در این منطقه با مخاطره روبرو ساخته و بر رونق بندر خرمشهر تاثیری منفی گذاشته است.
در مستند معمای اسکله یک فرماندهان ارشد دفاع مقدس، مدیران ارشد دولتی، استاندار خوزستان، نمایندگانی از مجلس و چند تن از کارشناسان دریایی، فرهنگی و رسانه ای حضور دارند.
مستند معمای اسکله یک فصلی جدید در تاریخ مستند سازی دفاع مقدس محسوب می شود و نشان می دهد شت سال جنگ تحمیلی همچنان دارای مضامینی بکر و دست نخورده است که در صورت پرداختن به آنها با نگاه و رویکردی نو، می توانند برای نسل امروز حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشند.
از محمد دیندار در سال‌های اخیر مستندهایی همچون جورچین، قهرمان من کو، از آزادی تا آبادی، حماسه سوم، سیل بند و مهار اژدها بر روی آنتن شبکه های مختلف سیما رفته که با استقبال مخاطبان و چهره های شاخص فرهنگی، سینمایی و سیاسی روبرو شده است. مستند معمای اسکله یک امشب ساعت ۱۷ و ۴۵ دقیقه روی آنتن شبکه سوم سیما می‌رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =