۷۰ تُن چغندرقند در هر هکتار از مزارع نقده برداشت می‌شود

ارومیه- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی نقده گفت: از هر هکتار از مزارع زیرکشت چغندرقند در این شهرستان حدود ۷۰ تُن محصول برداشت می‌شود.

سیدکریم ابراهیم‌زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سه هزار و ۱۴۴ هکتار زمین زراعی در شهرستان نقده آغاز شده و با این آمار پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰۰ هزار تُن محصول از این مزارع برداشت شود.

وی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی محصول چغندرقند برای سال جاری حدود هفت هزار ریال با عیار ۱۶ درصد تعیین شده است.

مدیر جهاد کشاورزی نقده گفت: برداشت این محصول از شهریور سال جاری در این شهرستان آغاز شده و تا یک‌ماه آینده ادامه دارد.

ابراهیم‌زاده افزود: کشاورزان می‌توانند محصولات خود را با توجه به ظرفیت مرکز خرید این شهرستان به صورت مقطعی به کارخانه قند نقده تحویل دهند.

وی ادامه داد: رعایت حقوق چغندرکاران، تسریع در خرید به موقع محصول چغندرکاران در محدوده زمانی تعیین شده و برنامه‌ریزی دقیق برای اجرای آن از مواردی است که باید رعایت و اجرایی می‌شود.

چغندرقند و سیب ۲ محصول مهمی است که آذربایجان‌غربی دارای رتبه‌های اول کشور در این بخش است.

اکنون پنج کارخانه قند در آذربایجان‌غربی فعال است که یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول چغندرقند، معادل ۳۶ درصد تولید این محصول در کشور را فرآوری می‌کنند که بخش عمده این محصول در جنوب آذربایجان‌غربی تولید می شود.

آذربایجان‌غربی سالانه ۲۴۰ هزار تن شکر معادل ۳۶ درصد تولید کشور را استحصال می‌کند.

چغندرقند گیاهی است ۲ ساله از تیره اسفناج که به صورت گیاهی یک ساله زراعت می‌شود، این محصول در آب ‌وهوای کوهستانی از رشد و کیفیت خوبی برخوردار است و سازگاری وسیعی به شرایط محیط متنوع دارد، به سرما و گرما نسبتا مقاوم است تحمل خشکی را دارد و به شوری خاک نیز مقاوم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها