صادرات محصولات چاپی از خراسان رضوی به چهار میلیارد ریال رسید

مشهد- ایرنا- معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: طی شهریور ماه امسال چهار میلیارد و ۵۳۰ میلیون ریال محصولات چاپی و کتاب از این استان به خارج از کشور صادر شد.

افشین تحفه‌گر روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همسایگی خراسان رضوی با کشورهای پاکستان، افغانستان و ترکمنستان فرصت مناسبی برای صادرات کالا و تولیدات داخلی است و محصولات فرهنگی از جمله کالاهای مورد نیاز مخاطبان غیرایرانی است که امروزه از هر زمان دیگری بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: طی شهریور ماه امسال بیش از چهار میلیون کیلوگرم فرآورده‌های چاپی و بسته‌بندی به ارزش ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و ۱۸ عنوان کتاب با تیراژ بیش از ۹۶ هزار جلد به ارزش یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون ریال از خراسان رضوی صادر شده است.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در حوزه نشر کتاب نیز برای ۴۴۸ عنوان کتاب در این استان طی شهریور ماه سال جاری مجوز صادر شده و در این مدت ۲۸۲ عنوان کتاب با شمارگان ۷۰۱ هزار و ۹۷۸جلد چاپ و  منتشر شده است.

وی با اشاره به رشد قابل توجه صدور مجوز انتشار کتاب و فعالیت فزاینده حوزه نشر استان افزود: از ابتدای امسال به رغم تعطیلی بخش عمده فعالیتهای فرهنگی، بخش درخواست صدور مجوز نشر کتاب از فعالترین حوزه‌های این معاونت بوده است به طوری که تاکنون یکهزار و ۹۶۱ عنوان کتاب مجوز نشر گرفته یا پس از اصلاح مجوز خواهند گرفت.

تحفه‌گر ادامه داد: بطور میانگین سالانه پنج هزار عنوان کتاب توسط هیات نظارت استان بررسی و مجوز نشر آن صادر می‌شود که خراسان رضوی رتبه دوم را در صدور مجوز نشر کتاب بعد از تهران به خود اختصاص داده است.

وی گفت: هیات نظارت طی دو سال گذشته نسبت به صدور مجوز برای کتابهایی که ارزش محتوایی چندانی نداشته‌اند واکنش نشان داده و از صدور مجوز برای آنها خودداری کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها