۲۱۰ هزار تن خرما در سیستان و بلوچستان برداشت شد

زاهدان- ایرنا- مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ۲۱۰ هزار تن خرما تاکنون از سطح نخلستان‌های این استان برداشت و روانه بازار مصرف داخل و خارج کشور شده است.

اردشیر شهرکی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا سطح زیر کشت نخلستان‌های سیستان و بلوچستان را ۵٩ هزار هکتار ذکر کرد و افزود: از این سطح بیش‌از ۴۶ هزار هکتار بارور است.
وی کل تولید خرما در سیستان و بلوچستان را حدود ٢٣۵ هزار تن عنوان کرد وگفت: با توجه به کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی و استفاده از کودهای آلی وبیولوژیک و پایش‌های انجام شده محصول تولیدی باغات خرما از نوع محصول سالم و تقریبا ارگانیک است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه برداشت خرما در استان از اواسط خرداد آغاز و تا آبان ادامه دارد، افزود: ۶٠ درصد از کل تولید خرمای استان به رقم مضافتی و ٢٨ درصد به رقم ربی اختصاص دارد.
وی اظهارداشت: سیاست کاری این سازمان توسعه کشت ارقام تجاری و برتر خرمای دنیا شامل ارقام پیارم، مجول، برحی، زاهدی و گلت نور است که نهال آنها با استفاده از روش کشت بافت تولید شده است.
شهرکی خاطرنشان کرد: از ۵٩ هزار هکتار سطح زیر کشت خرما سیستان و بلوچستان رقم مضافتی با ٢۵ هزار و۵٠٠ هکتار و رقم ربی با ٢١ هزارو ٧۶٠ هکتار بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی و مرکبات دارد. 
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار هر سال توان تولید دو بار محصول را دارند. 
هم‌اینک در بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در ۸۰ هزار هکتار از باغ های استان انواع میوه های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =