رسانه‌ها زندگی دراز مدت با کرونا را به مردم بیاموزند

تهران-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه بازه زمانی درگیری با بیماری کرونا نامعلوم است گفت: نیاز است فضای مجازی و رسانه‌ها روش‌های زندگی با کرونا به صورت طولانی مدت را به مردم آموزش دهند.

عباسعلی کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در خصوص پیشگیری از شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: در هفت ماه گذشته در رسانه ها و فضای مجازی به اندازه کافی آموزش در مورد کرونا و کووید ۱۹ داده شده است و هم اکنون ۷ ماه از شیوع ویروس کرونا گذشته و ما در نیمه میانی حادثه هستیم.

وی با بیان اینکه ما اطلاعاتی در دست نداریم که چه زمانی واکسن به بازار می آید، ادامه داد: همه ما اعم از مسوولین، مردم و دانشگاهیان باید یاد بگیریم که زیست جدیدی را تمرین کنیم و با این ویروس زندگی کنیم. نمی توانیم مثلا تا سه سال دانشگاه ها و زندگی اقتصادی مردم را تعطیل کنیم بنابراین باید روش های زندگی را تغییر دهیم همچنین که در هفت ماه گذشته نیز سبک زندگی جدیدی را تجربه کرده ایم.

او ادامه داد: تمام کادر دانشگاهی علوم پزشکی در هفت ماه گذشته در دانشگاه و بیمارستان حضور داشته اند و با کرونا زندگی کرده اند. بنابراین باید همه ما زندگی جدید را آغاز کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: حساسیت مردم نسبت به بیماری کرونا کاهش پیدا کرده و این موضوع طبیعی است. مردم از قرنطینه خسته می شوند و در همه کشورها نیز همین روند طی شده است. اما نیاز است رسانه ها ، فضای مجازی و صدا و سیما آموزش های طولانی مدت را برای مردم در قالب سریال ها و برنامه های جذاب آموزشی تهیه کنند.

کریمی تاکید کرد: حضور کرونا ۷ ماه طول کشیده پس این امکان هست که تا سال ها وجود داشته باشد بنابراین روش های زندگی جدید باید برای مردم به صورت غیر مستقیم مستند سازی و ارائه شود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز آمار متوفیان بر اثر کوید ۱۹ را چنین اعلام کرد:  فوت ۱۹۰ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۲۵ هزار و ۷۷۹ نفر رسید، ۲۶ استان کشور در وضعیت قرمز هستند.

سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز ( هفت مهر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۵۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۵۱۴ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۴۹ هزار و ۹۶۰ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۷۶ هزار و ۵۳۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۰۶۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون سه میلیون و ۹۵۹ هزار و ۷۸۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند. استانهای کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

وی گفت: امروز آغاز هفته سالمندی است. برنامه های هفته سالمندی از امروز تا ۱۳ مهر با شعار «کرونا فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان» در کشور برگزار می شود. هم اکنون ۹.۱۳ درصد جمعیت کشور سالمند بالای ۶۰ سال است. سالمندان آسیب پذیرترین گروه در برابر بیماری کووید۱۹ هستند به طوری که از زمان شروع اپیدمی کرونا در کشور ۵۰ درصد مبتلایان به بیماری کووید۱۹ و ۷۰ درصد موارد مرگ این بیماری از بین سالمندان بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =