آتش سوزی مراتع و باغات زنجان در ۶ ماهه نخست امسال ۳۰ درصد کاهش یافت

زنجان - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: وسعت آتش سوزی مراتع، باغات، جنگل و گندمزارهای این استان طی ۶ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

صفی الله کرامتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: طی مدت یاد شده قریب ۸۹ فقره آتش سوزی در این عرصه های طبیعی اتفاق افتاده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (۶ ماهه ۹۸) به میزان ۲ درصد کمتر شده که به حتم هشدارها و توصیه ها، تاثیرگذار بوده است.

وی اظهار داشت: بیشترین آتش سوزی عرصه های طبیعی استان طی ۶ ماهه نخست امسال مربوط به شهرستان های زنجان و طارم و کمترین آن نیز در شهرستان خرمدره، اتفاق افتاده است که انتظار می رود مردم در حفظ و حراست از مراتع، باغات، جنگل ها و گندمزارها با دستگاه های مسوؤل همکاری بیشتری داشته باشند تا شاهد چنین حوادث تلخ و ناخوشایند نباشیم.

کرامتی با بیان اینکه آتش سوزی جنگل در این استان بسیار کم اتفاق می افتد، تصریح کرد: چهار مورد از آتش سوزی ها با وسعت حدود ۲۵ هکتار مربوط به مزارع گندم و جو، پنج مورد با وسعت حدود ۲ هکتار مربوط به باغات و مابقی نیز شامل مرتع است.    

به گزارش ایرنا، امسال بیش از ۷۰۰ هکتار مرتع، باغ و گندمزار در این استان طعمه آتش شد که برخی از این حریق ها به دلیل بی احتیاطی و سهل انگاری افراد و برخی دیگر نیز به صورت عمدی اتفاق افتاده است.

متاسفانه بر اثر آتش سوزی عرصه های طبیعی، برخی خزندگان و جوندگان کُند حرکت ازجمله مار، لاک پشت، مارمولک، آفتاب پرست، موش صحرایی و حشرات که جزو چرخه های طبیعت هستند زنده زنده در آتش سوخته و صحنه های بسیار تلخ و ناگواری خلق می شود که به دور از انصاف و انسانیت است. 

از گردشگران طبیعت، چوپانان و شکارچیان، انتظار خواست در صورت برافروختن آتش در دامان طبیعت مواظب گسترش حریق باشند و قبل از ترک محل نیز با خاک آن را پوشانده و از خاموش بودن آن مطمئن شوند و لازم است افراد از انداختن ته سیگار روشن و همچنین دور انداختن خرده شیشه ها و پلاستیک ها در طبیعت به جد خودداری کنند چراکه این مواد نیز می تواند عاملی بر وقوع آتش سوزی‌ها باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha