هفته فرهنگ و هنر بافق از هجدهم مهرماه برگزار می‌شود

یزد - ایرنا - هفته فرهنگ و هنر بافق از ۱۸ مهرماه سال ۱۳۹۹ همزمان با روز بزرگداشت کمال الدین محمد وحشی بافقی از شاعران قرن دهم هجری قمری ایران در این شهر برگزار می‌شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بافق روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا از ثبت هفته فرهنگ و هنر در تقویم سالانه این شهرستان خبر داد و گفت: محور برنامه ها مفاخر شهرستان که از گنجینه‌های معنوی و سرمایه‌های نمادین هر منطقه محسوب هستند،  تشکیل شده است

حسین ارجمند از وحشی بافقی، شیخ محمدتقی بافقی، محمدمفیدی بافقی، محمدتقیخان بافقی و سایر بزرگان را مایه فخر و مباهات شهرستان نامید و یادآور شد: در میان سرمایه‌های انسانی به شخصیت‌هایی می‌رسیم که نماد انسان های سرآمد و تاثیرگذار اجتماعی هستند که توانایی هدایت جامعه را داشته و دارند.

وی شناسایی و معرفی چهره‌های ماندگار را امری ضروری دانست و اظهار کرد: باید شخصیت‌های بزرگ و تاثیرگذار جامعه را بشناسیم و مسیر آینده را بر اساس این شناخت تنظیم کنیم.

وی ادامه داد:در جامعه‌ای که مردمان آن تاریخ خود را نشناسند، نمی‌توانند آینده خود را بسازند و آشنایی با بزرگان و شخصیت‌های برجسته هر جامعه ای برای ساختن آینده آن ضروری است.

ارجمند تصریح کرد:برای بهتر برگزار شدن برنامه‌ها نیازمند حمایت تمامی مسوولان هستیم تا نگاه کاربردی نسبت به برگزاری هفته فرهنگ و هنر در بافق داشته باشیم.

کمال‌الدّین یا شمس‌الدّین محمّد وحشی بافقی، از شاعران نامدار قرن دهم ایران است که در سال ۹۳۹ هجری قمری در بافق از توابع یزد چشم به جهان گشود و تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش سپری کرد.

وی در جوانی به یزد مهاجرت کرد و از دانشمندان و سخنگویان این شهر کسب فیض کرد و پس از چند سال روانه کاشان  شد و شغل مکتب‌داری را برگزید و پس از روزگاری اقامت در آن شهر و سفر به جزیزه هرمز در جنوب ایران و هندوستان، در اواسط عمر به یزد بازگشت و تا پایان عمرش در سال ۹۹۱ هجری قمری در این شهر زندگی کرد و قبرش در منطقه « جوی حرحر » شهر یزد شناسایی شده است.

دیوان اشعار او شامل هزار و ۷۶ بیت غزل، قصیده، قطعه، رباعی، ترکیب بند، ترجیع بند، مخمس و مثنوی با تصحبح عزیزالله علیزاده در نشر فردوس تهران در سال ۱۳۹۲ در ۶۷۲ صفحه چاپ و منتشر شده است.

چهار بیت از قطعه‌های وحشی

آه تا کی ز سفر باز نیایی بازآ                  اشتیاق تو مرا سوخت کجایی بازآ

شده نزدیک که هجران تو ما را بکشد       گر همان بر سر خون‌ریزی مایی بازآ

«ناظر و منظور،خسرو و شیرین وخلد برین» از مهمترین آثار کمال الدین وحشی بافقی است.

شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق درفاصله  ۱۱۰ کیلومتری شرق شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =