مقامات ارشد عراق: به توصیه‌های مرجعیت عالی کشور احترام می‌گذاریم

بغداد- ایرنا- مقامات ارشد عراقی در نشستی بر انحصار سلاح در دست دولت و حفاظت از مراکز دیپلماتیک تأکید و اظهار کردند که به توصیه‌های آیت‌الله سیستانی مرجعیت عالی در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد احترام می‌گذارند.

به گزارش ایرنا از میدل ایست نیوز، در این دیدار که روز یکشنبه در کاخ ریاست جمهوری و با حضور «برهم صالح» رئیس جمهوری، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق و «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق برگزار شد، تازه‌ترین تحولات امنیتی، سیاسی و پیامدهای مخاطره‌آمیز وضع کنونی مورد بحث و گفت ‌وگو قرار گرفت.
حاضران این نشست تأکید کردند که تحولات امنیتی مرحله اخیر از جمله تداوم حملات به مراکز و مقرهای نظامی و مدنی و ادامه ترورها و ربایش فعالان اجتماعی حمله به عراق، حاکمیت و مشروعیت ملی کشور به شمار می رود که بر مبنای آن دولت کنونی در راستای تحقق ثبات و حفظ اقتدار برای بسترسازی برگزاری انتخابات زودهنگام طبق اصول عادلانه تشکیل شده است؛ همچنین این حملات وجهه بین المللی عراق و مناسبات خارجی آن را خدشه‌دار می کند.
مقامات ارشد عراق همچنین تصریح کردند که تداوم فضای ناامنی و پیامدهای آن، خسارت‌های سنگینی بر اقتصاد کشور و تلاش برای پشت سر نهادن بحران ناشی از کرونا و کاهش درآمدهای نفتی وارد می کند و فرصت‌ برون رفت از وضع کنونی به ساحل امنیت و ثبات را تحت الشعاع قرار می دهد.
صالح، الکاظمی، الحلبوسی و زیدان همچنین تأکید کردند که عراق، تنها با تروریسم در وضع جنگ قرار دارد؛ تروریسمی که مردم عراق با میدان‌داری یگان‌های مختلف نظامی و امنیتی گام‌های بلندی در عقب راندن و پیروزی بر آن برداشتند.
آنها همچنین تأکید کردند که اعلام جنگ تنها از صلاحیت و اختیارات نهادهای قانون‌گذاری و اجرایی عراق، آن هم مبتنی بر قانون اساسی است؛ هیچ طرفی حق ندارد که وضع جنگی اعلام کند و یا اینکه بر اساس وضع جنگی در داخل اراضی عراق رفتار کند؛ همچنین عراق، مصرانه مخالفت خود با مداخله در امور داخلی هر کشوری را اعلام می کند و با مداخله دیگر کشورها در امور داخلی‌اش نیز مخالف است؛ بغداد همچنین با تبدیل خاکش به میدان تسویه حساب‌ها و یا تجاوز به دیگر کشورها مخالف است و افراد میهن‌پرست عراقی بر نهادینه‌سازی دولت ملی، دارای حاکمیت کامل به دور از مفاهیمی چون قیمومیت خارجی یا دخالت و تبعیت، اتفاق نظر دارند.
حاضران در این نشست همچنین تصریح کردند که رویکرد گروه‌های قانون شکن علیه امنیت و حاکمیت کشور، رویکردی مخاطره‌آمیز به شمار می رود که ثبات عراق را در معرض خطرات واقعی قرار می دهد و مستلزم هم‌افزایی تلاش‌ها در همه سطوح و حضور فعال از سوی گروه‌های سیاسی مختلف برای مقابله با این اقدامات تنش‌زا و حمایت از تلاش‌های دولت عراق برای تضمین امنیت و حاکمیت کشور است.
مقامات عراقی همچنین ضمن دعوت به یکپارچگی و اتخاذ مواضع واحد، جدی و قاطع برای ممانعت از پیامدهای بیشتر و انجام اقدامات عملی که ضامن ثبات امنیتی کشور باشد، از تلاش‌های دولت عراق در انحصار سلاح به دست نیروهای امنیتی و نظامی، ممانعت از هدف‌گیری هیأت‌های دیپلماتیک حمایت کردند؛ هیأت‌ها و مراکزی که دولت وظیفه حفاظت از امنیت و سلامت آن طبق تعهدات بین‌المللی معمول را دارد.
آنها در ادامه بر تعهد عراق به خروجی‌های گفت‌وگوی راهبردی با آمریکا و توافق بر سر بازاستقرار نیروهای آمریکایی طبق زمان بندی مورد توافق از جمله همکاری بلندمدت با واشنگتن در زمینه های مختلف به ویژه همکاری در زمینه آموزشی و تجهیز نیروهای امنیتی و نظامی عراق از طریق حمایت از بغداد در تکمیل تلاش‌ها برای تقویت سلطه دولت و تأمین امنیت انتخابات آتی تأکید کردند.
رؤسای جمهوری، پارلمان، شورای عالی قضایی و نخست وزیر عراق همچنین بر احترام به رهنمودهای آیت الله سیستانی، مرجعیت عالی دینی در دیدار با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور عراق تأ‌کید کرده و افزودند که این رهنمودها نقشه راهی است که ضامن پایان دادن به بحران‌ها و حرکت به سمت انتخابات زودهنگام، سالم و آزاد و فراهم‌سازی دیگر الزام های آن است.
در این نشست با حمایت از اظهارات آیت الله سیستانی در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق، تأکید شد که  مرجعیت عالی دینی همواره سوپاپ امنیت عراق و مردم بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =