معاون وزیر: ۵۰ مرکز جدید اختلالات ویژه یادگیری در کشور راه‌اندازی می‌شود

ارومیه- ایرنا- معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: ۷۵۰ مرکز اختلالات ویژه یادگیری هم اکنون در کشور وجود دارد که در سال جاری، ۵۰ مرکز جدید نیز افتتاح و به این تعداد اضافه خواهد شد.

سیدجواد حسینی روزر یکشنبه در جمع کارکنان اداره آموزش و پرورش استثنایی آذربایجان‌غربی با تشریح اصول هفتگانه و بسته های تحولی آموزش و پرورش استثنایی افزود: مراکز مشکلات ویژه یادگیری از جمله محورهای ارائه خدمات آموزش و پرورش استثنایی به آموزش و پرورش عادی است و این مراکز با هدف رفع مشکلات ویژه یادگیری در حوزه های خواندن، نوشتن، املا و افزایش تمرکز فعالیت خواهند کرد.

وی با بیان اصول حاکم بر آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: توسعه انسان مبنا، پذیرش تفاوت های فردی، تطابق سازی، نظام تلفیقی فراگیر، توانمندسازی، توسعه فرصت آفرینی و تعادل بخشی و ایجاد عدالت، هفت اصل حاکم بر تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: بر اساس رویکرد عدالت آموزشی، همه انسان‌ها با تفاوت‌های فردی نیاز به آموزش دارند و دانش آموزان با نیازهای ویژه نیز بخشی از جامعه هستند که باید برای آموزش آنها تمامی شرایط مهیا شود.
‏وی با بیان اینکه سازمان آموزش و پرورش استثنایی به دنبال توسعه کمی و کیفی مراکز مشکلات ویژه یادگیری است، اظهار داشت: برنامه این سازمان افزایش تعداد مراکز خود به ۲ هزار مرکز است.

حسینی اضافه کرد: سازمان در نظر دارد دیرآموزان پیش دبستانی و دبستان را نیز تحت پوشش حمایت‌های این مراکز در بیاورد و با گسترش اتاق های مرجع و معلمان رابط در مدارس گستره خدمات را افزایش دهد.
معاون وزیر با بیان اینکه سه بسته تحولی "مدرسه انطباقی"، "مداخلات بهنگام طلایی"‌ و "توسعه مشارکت، کاهش تمرکز واجتماعی شدن" در سازمان آموزش و پرورش استثنایی تدوین شده است اظهار داشت: مناسب سازی ۶۴ مدرسه الگویی، شامل یک مدرسه پذیرا و یک مدرسه اُتیسم در تمامی استان ها، ساخت ۱۴ مدرسه ویژه اُتیسم، تامین تجهیزات توانبخشی ، ورزشی، پرورشی و کمک آموزشی برای ۱۰ هزار  دانش‌آموز استثنایی در سال جاری از جمله اهداف بسته‌های تحولی یاد شده است.

وی گفت: آموزش زبان اشاره و خط بریل برای پنج هزار معلم، مدیر و کارکنان ادارات مختلف، افزایش هشت درصدی پوشش پیش دبستانی و ۱۵ درصدی کودکان پیش دبستانی و  تحت پوشش قرار دادن ۱۵ درصد کودکان پیش دبستانی زیر چتر خدمات توانبخشی و حمایتی  از جمله اهداف و برنامه‌های دیگر این بسته های تحولی در سال جاری است.

معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سفری یک روزه به استان آذربایجان‌غربی در جمع ‌کادر اداری آموزش و پرورش استثنایی استان، شورای معاونان آموزش و پرورش و مدیران کل تحت پوشش این وزراتخانه و روسای ادارات این مجموعه حضور یافت؛ بازدید از مجتمع آموزشی رحمت ارومیه و در کنار آن افتتاح زمین چمن این مجموعه از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =