پنج کنگره ملی شهدا در خراسان رضوی برگزار می‌شود

مشهد-ایرنا- مسوول دبیرخانه برگزاری کنگره مرکزی ۱۸ هزار شهید خراسان رضوی گفت: طی ۲ سال پیش رو در مجموع پنج کنگره ملی شهدا در این استان برگزار می‌شود.

علی علی مددی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس یک مصوبه کشوری درباره برگزاری کنگره‌های سراسری شهدا، شهرستانها و مناطقی که بیش از هزار شهید تقدیم انقلاب کرده‌اند می توانند کنگره ملی شهدا برگزار کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس شهرستانهای نیشابور با ۲ هزار و ۴۰۰ شهید، سبزوار با هزار و ۶۰۰ شهید، کاشمر و منطقه ترشیز با هزار و ۲۱۴ شهید و تربت حیدریه با هزار و ۱۰۳ شهید کنگره ملی شهدا را در مناطق خود برگزار خواهند کرد.

مسوول دبیرخانه برگزاری کنگره مرکزی ۱۸ هزار شهید خراسان رضوی گفت: دبیرخانه کنگره مرکزی ۱۸ هزار شهید استان بر اساس تدابیر صورت گرفته از سال گذشته فعال شده است و کنگره ملی شهدای شهرستانهای سبزوار و نیشابور اسفند ماه امسال، کنگره شهدای ترشیز در بهار سال ۱۴۰۰ و کنگره شهدای تربت حیدریه نیز در تابستان سال آینده برگزار می شود.

علی مددی افزود: مقرر شده است که با هم افزایی همه ظرفیتهای استانی چهار کنگره مذکور به همراه نشست اجلاسیه استان طی دو سال پیش رو برگزار شود و البته پیش از این برخی شهرستانها به صورت خودجوش کنگره شهدای خود را برگزار کرده‌اند اما اکنون در تراز ملی و بر اساس احکام مربوطه این کنگره‌ها برپا می شود.

وی ادامه داد: برای برپایی موفق یادواره های شهدا باید در قالبی مناسب حماسه های دفاع مقدس به نسل جوان انتقال یابد تا به آنها در مسیر تداوم راه شهدا مانند آنچه در جبهه مقاومت روی داده، مفاهیم امید بخش منتقل شود.

مسوول دبیرخانه برگزاری کنگره مرکزی ۱۸ هزار شهید خراسان رضوی گفت: سهم خراسان بزرگ در دوران دفاع مقدس از حیث نیروی عمل کننده و پشتیبانی و تاثیرگذاری در جنگ هشت ساله ۱۶ درصد بوده است و  خراسان بزرگ با پنج لشکر شامل ۷۷ (خراسان)پیروز ثامن الائمه (ع) ، ۴۳ مهندسی امام علی(ع) ، پنج نصر، ۲۱ امام رضا(ع) و ویژه شهدا به همراه ۱۶ یگان آفندی و پدافندی و تیپ عمل کننده نقش بسیار به سزایی در هشت سال دفاع مقدس داشته است.

علی مددی افزود: یکی از این برنامه ها تدوین نقش خراسان در دفاع مقدس است که متاسفانه در ۳۰ سال اخیر به صورت پراکنده در این مورد کار شده است و با وجود حجم داده های زیاد خراسان بزرگ در جنگ، این نقش به صورت متشکل تدوین نشده است.

وی اضافه کرد: یک سال پس از تشکیل دبیرخانه کنگره ۱۸ هزار شهید خراسان رضوی تاکنون تدوین و نگارش سه شناسنامه برای سه لشکر بسیج استان، چهار اطلس و حدود ۲۰ کتاب آغاز شده است و امیدواریم در پنج سال آینده کتاب جامع نقش خراسان بزرگ در دوران دفاع مقدس به نیکی تدوین شود.

خراسان رضوی با حدود ۱۰۰ هزار رزمنده در جبهه های جنگ تحمیلی  ۱۷ هزار و ۲۸۳ شهید، ۴۹ هزار و ۶۹۹ جانباز و سه هزار و ۳۹۵ آزاده در راه تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی و حفظ تمامیت ارضی کشور تقدیم کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =