کرونا ۲۴ هزار و ۹۷۰ میلیارد ریال به گردشگری خراسان رضوی خسارت زد

مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: شیوع بیماری کووید ۱۹ موجب وارد آمدن خسارت ۲۴ هزار و ۹۷۰ میلیارد ریالی به حوزه گردشگری این استان شده است.

ابوالفضل مکرمی‌فر روز یکشنبه در نشستی خبری به مناسبت هفته گردشگری گفت: حدود هفت ماه است که صنعت گردشگری هم همانند سایر مشاغل و حرفه‌ها در ایران و جهان دچار رکود و خسارت شده است که البته آسیب و خسارت صنعت گردشگری در این میان بیشتر بوده است.

وی ادامه داد: بیشترین میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری به بخش واحدهای اقامتی وارد شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: در اسفند پارسال میزان اقامت در استان به صفر رسید و تمامی پروازهای خارجی هم به همین میزان صفر شد و هم اکنون تنها ۱۹ پرواز خارجی و ۴۳ پرواز داخلی ورودی داشته ایم که این میزان ۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش دارد.

مکرمی‌فر در خصوص حفظ اشتغال در این حوزه نیز افزود: در مجموع دو هزار و ۹۸۰ میلیارد ریال تسهیلات یارانه‌ای به این استان اختصاص یافته است که تا کنون برای ۹۸۰  میلیارد ریال آن در بانکهای عامل تشکیل پرونده شده و ۵۱۰ میلیارد ریال آن پرداخت شده است.

وی ادامه داد: این میزان پرداخت تسهیلات منجر به حفظ  سه هزار شغل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت:در مجموع ۱۷ هزار و ۹۶۶ نفر در حوزه تاسیسات گردشگری استان از محل شیوع بیماری کووید۱۹ بیکار شده‌اند.

مکرمی فر با اشاره به بخشنامه اداره کل دادگستری خراسان رضوی مبنی بر برخورد با تورهای غیرمجاز طبیعت‌گردی در استان افزود: تمامی افرادی که اقدام به برگزاری تورهای گردشگری و طبیعت‌گردی می‌کنند باید با از این اداره کل مجوز داشته باشند.

مکرمی‌فر گفت: طی بررسی حدود سه هفته در استان مشخص شد که حدود ۸۰ درصد تورهای برگزار شده در حوزه طبیعتگردی به صورت غیرمجاز برگزار شده است  که بعضا رعایت اصول اخلافقی نیز در آنها انجام نمی‌شده است.

وی با اشاره به این که شمار گردشگران سلامت نیز در استان و ارائه خدمات به آنان به صفر رسیده است ادامه داد: سال گذشته وضعیت گردشگری سلامت استان بسیار عالی بود و انجام ۲۰ هزار عمل جراحی به صورت بستری و تعداد ۱۰۰ هزار عمل درمانی و جراحی سرپایی برای گردشگران خارجی ورودی در مشهد ثبت و انجام شد.

او اضافه کرد: هم اکنون نیز اگرچه تعدادی پرواز خارجی به مقصد مشهد انجام می‌شود اما هنوز آمار ارائه خدمات به کمتر از ۱۰ درصد هم در این بخش نرسیده است.

رییس جامعه حرفه‌ای هتلداران استان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: تا کنون رعایت پروتکلهای بهداشتی در واحدهای اقامتی این بخش به صورت کامل انجام شده است.

امیر سزاوار افزود: تا کنون هیچ موردی ازابتلای مسافران به بیماری کووید ۱۹ در زمان اقامت در واحدهای اقامتی در استان گزارش نشده است.

هفته گردشگری از ششم مهر ماه با شعار"گردشگری و توسعه روستایی" در سطح جهانی آغاز شده است.

بنا بر اعلام رسمی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با فوت ۱۹۵ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید ۱۹ در کشور به ۲۵ هزار و ۵۸۹ تن رسید و ۲۶ استان کشور در وضعیت قرمز هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =